Türk edebiyatının çok yönlü değeri Ülkü Tamer, doğduğu Gaziantep'i nasıl anlatır? Öykü kitabının adı olan "Alleben" nereden gelir?

20 Şubat 1937'de Gaziantep'te dünyaya gelir Ülkü Tamer. Ve doğduğu yer onun için ayrı bir özellik ve değer taşır. Ki Ülkü Tamer, bu tarihi şehir için "Gaziantep benim için sadece doğup büyüdüğüm bir kent değil. Beni oluşturan en önemli ögelerden biri. Annem, babam, ninem gibi. Ben yine onların çocukları olsaydım, ama bir başka yerde doğup büyüseydim, içimdeki birtakım zenginlikler olmayacaktı sanki" der.

 

Çocukluk ve anayurt!

Ve Ülkü Tamer, özel gördüğü Gaziantep'i anlatmaya şöyle devam eder: "Antep’e ne zaman gitsem, o zenginlikleri yeniden yaşıyorum. Belki yok olup gitti çoğu. Ama içimde bir yerlere o zenginlikleri define gibi gömmüşüm. Onları yeniden çıkarıp keşfetme olanağını sağlıyor Antep yolculukları. Jorge Amado’nun sık sık tekrarladığım bir sözü var: ‘İnsanın anayurdu çocukluğudur.’ Bugün ben de anayurdumdayım."

Alleben adının hikayesi

Ülkü Tamer, Gaziantep üzerine yazdığı öykülerine neden "Alleben Öyküleri" adını verdiğini de bir soru üzerine şöyle açıklar: "Alleben Gaziantep’i boydan boya geçen bir derenin adı. Benim için Antep’in simgesi. Antep öyküleri yerine Alleben Öyküleri demeyi uygun buldum."