Trabzonspor formasında da kullanılan Keşan motifindeki Keşan sözü nereden gelir? Keşan bezinin özellikleri nelerdir?

Sinem Budun Gülas, Metin Yüksek ve Nihal Bolkol'un araştırmasına dayanarak size Keşan (Çeşan) bezi ve motifleri hakkında bilgi vermeye çalışalım...

Konumuz futbol ama bizi götürdüğü yer el sanatları ve dokuma teknikleri. Peki buraya neden gelindi?
Trabzonspor Kulübü yeni sezon formalarını tanıtırken gri formanın açılımında bölgeye özgü Keşan motifi vurgusu vardı...
Keşan motifi için Karadeniz bölgesi el dokumalarına gitmek gerekiyor. Ki Keşan (Çeşan) bezlerinin bölgeye ait diğer dokumalardan farklılık gösterdiği ifade ediliyor. İsterseniz önce Keşan adından yola çıkalım...

 

Keşan adı nereden gelir?

Keşan adıyla ilgili iki farklı açılım vardır.
Birincisi; ipekli dokumaları ile ünlü İran'ın Keşan kentinden getirtilen ve "Keşani" denilen peştamallara teknik yönden benzerliği yüzünden bu adı aldığı belirtilir.
İkincisi ise; "Keşan" sözcüğü "çekmek" kökünden türemiş bir Farsça sözcüktür. Keşan bezi üzerindeki açık renkli bölümler, çözgü ipliklerinin çekilmesi ile keşana karakteristik görünüm kazandırdığı için bu adla anılmış olabilir.

Keşan bezi nerelerde kullanılır?

Keşan bezi, pamuklu dokumaları arasında en çok kullanılanlarından... Kadınlarının günlük giyimlerinin bir parçası. Keşan bezi genelde Trabzon ve Rize civarında, pamuk iplikleri kullanılarak dokunur. Çözgü ipliklerinin boyanmasında kullanılan ikat yöntemi ile de birçok geleneksel dokuma bezinden ayrılır.
Farklı renkleri vardır. Daha çok siyah, bordo ve sarı renkleri hakimiyet gösterir. Günümüzde yörede keşan bezleri çok çeşitli renklerde üretilmektedirler. Kadınlar Keşan bezini omuz örtüsü olarak da kullanır.
Keşan türleri ve peştamaller yaygın olarak Vakfıkebir, Beşikdüzü çevresi yanında yoğun olarak Çarşıbaşı köylerinde dokunur.

Sonuç olarak; Keşan bezi, günümüzde geleneksel kullanımının devam etmesinin yanısıra; ev tekstili (çarşaf, masa örtüsü vb), giyim ürünleri (elbise, bluz, pantolon) ve aksesuarlar gibi yeni birçok ürünün üretilmesinde de kullanılmaktadır.