Doktordan dönen bir yaşlı teyze kondüktöre kendisini Menemen’de uyandırmasını ister. Kondüktör unutur! Ancak tren gece yarısı geri döner... İşte olanlar.

Yazarımız; küçük şeylerden büyük çıkarımlar yapan toplum insanı ve insan psikolojisinin uzmanı Üstün Dökmen... İşte Üstün Dökmen’in Küçük Şeyler kitabında geçen bir hikaye...

Makinistin özverisi

Tren İzmir’den Menemen istikametine doğru yola çıkmış.

Yaşlı bir teyze kondüktörü çağırıp "Yavrum Menimen’e varınca beni bildiriver, aman unutma" demiş.

Kondüktör de "Sen uyu teyzem, Menimen’i vannca ben seni bildiricem" diye garanti vermiş. Teyze güvenip uyumuş. Kondüktör ise olayı unutmuş. Tren Menemen’i geçmiş.

Epey sonra kondüktör teyzenin ineceğini hatırlayıp makiniste koşmuş. Treni durdurmuşlar ve üzülmüşler. Gecenin bir vakti kadıncağızın Menemen’e tek başına dönmesi olacak iş değilmiş.

Makinist "Dur, ben treni geri alayım, Menemen’e geri dönelim. Gece fark eden olmaz; soran olursa da 'Yanlış makasa girmişiz' deyip idare ederiz" demiş. Ve gece karanlığında Menemen’e geri dönmüşler.

"Kalk teyze geldik!"

Kondüktör koşup teyzeyi uyandırmış "Kalk teyzem, Menimen’i vardık" demiş. Teyze uyanmış "Ömrüne bereket yavrum" diyerek çantasını açmış, bir hap çıkarıp yutmuş. Tekrar başını yaslamış.

Kondüktör hayretler içinde, "İnmiyor musun?" diye sormuş.

Teyze "Yok yavrum, ben bugün doktora gittiydim, doktor iki tane hap verdi. Birini Basmane’de alcen dedi, ikinciyi de Menimen'i varınca alcen. Ben hapımı aldım, kal sağlıcakla" demiş.