Simpsons dizisi nasıl yazılıyor? Donald Trump'ın ABD başkanı olmasından ebola virüsü gibi işlenen konuların çıkması tesadüf mü? Kobe Bryant'ın helikopter kazası bu dizide mi işlendi?

Dünyanın en uzun soluklu dizisi Simpsons.
30 senedir televizyon ekranlarında.
Matt Groening'in yaratıcısı olduğu ve Amerikan televizyonu Fox'ta yayımlanan Simpsons, 1989 yılında yayımlanmaya başladığı andan itibaren televizyon animasyonlarının seyrini değiştirdi, birçok yapıma esin kaynağı oldu ve en önemlisi geleceği tahmin etmesiyle gündeme geldi.

Daha önce dizide Amerika’da yaşanan ve dünyayı etkileyen 11 Eylül saldırıları, ebola virüsü, iş adamı Donald Trump'ın ABD başkanı olması gibi konular işlendi. Son olarak önceki gün helikopter kazasında hayatını kaybeden Kobe Bryant'ın da dizide helikopterle kaza yaptığı iddiaları vardı. Ve o bölümün 2017'de yayınlandığı iddiaları gündeme geldi. Ancak o görüntülerin The Simpsons isimli dizisine ait olmadığı ortaya çıktı. Kobe Bryant’ı düşen bir helikopterde resmeden kareler, Legends of Chamberlain Heights isimli dizinin 2016 yılında yayınlanan "End of Days" bölümünden.

Dizi yazarları konuşuyor

BBC'de yer alan habere göre dizinin yazarları, konuların birçok kişinin tahmin ettiğinin aksine komplo teorileriyle ilişkilendirilemeyeceğini, dizide birçok konuda geleceğe dair tahminler yürütüldüğü için bunların gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.
Dizi yazarlarından Al Jean "Eğer yeteri kadar tahminde bulunursanız yüzde 10'u doğru çıkar" diyor ve Trump olayını "2000 yılında hangi komik ünlü başkan olabilir diye düşünüyorduk"; Trump'ın bir gün başkan adayı olacağına dair sözlerini dikkate alarak senaryoyu yazdıklarını belirtiyor.
Al Jean, dizide çalışmanın grup terapisi gibi olduğunu belirtirken eşi ve dizi yazarı Stephanie Gillis ise dünyada çok fazla şey olduğunu ve sonra gelip bunun üzerine konuştuklarını, o yüzden günlük hayatlarında da sürekli diziden bahsettiklerini aktarıyor.
Bir başka yazar Stephanie Gillis "Bir bakıma 10 ay öncesinden yazan gelecekbilimcileriz, o yüzden bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmeye çalışıyoruz" diyor.