Tarihi ve turistik yerleri gezmeyi sevenleri yakından ilgilendiren bir kart Müzekart... Müzekart'ın ücreti ne kadardır? Müzekart nerelerde geçerlidir?

Müzekart, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerini ücretsiz gezebileceği ve bazı özel müzelerde de indirim hakkının sağlandığı bir karttır.
Kültür ve sanat meraklılarını yakından ilgilendirir.

Müzekart ne kadar?

Müzekart'ın süresi 1 yıldır. Ve ücreti de 70 TL'dir. Ancak 1 Mart 2020 tarihinden itibaren indirim yapılarak 60 TL'ye indirilecektir.
Müzekart sahibi 1 yıl boyunca müze ve örenyerlerini bedava ziyaret etme hakkına sahiptir.
 
300'ün üzerindeki müzede geçerli olan bu kart sadece Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı; Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise’de geçerli değildir. Buralar için ücret ödenmesi gerekir.
Ayrıca bu kart sahiplerinin İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul Şehir Hatları, Harbiye Askeri Müze başta olmak üzere bazı özel müzelerde de indirim hakkı vardır.
 
Milli Eğitim Bakanlığı ile özel ilk ve orta öğretim okulları geçerli kimlik kartını haiz öğretmenler, 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için  indirimli Müzekart'ın fiyatı ise 20 TL'dir. 

Kimler müzelere ücretsiz girebilir?

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini 18 yaş ve altı, 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik kartı sahipleri, engelliler ile bir refakatçisi, zorunlu hizmete tabi er ve erbaşlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ilk ve orta öğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler, üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri, ücretsiz ziyaret edebiliyor. 

Bi'SORU DAHA?

Genç çiftçiler 30 bin TL’lik hibe krediyi nasıl alabilir?

Yeni bir iş kurmak isteyenler genç çiftçiler için gündemde olan ve çok konuşulan konu 30 bin TL’lik hibe kredi... Şartları neler bir bakalım?

Ülkü Tamer, Pele sayesinde nasıl özel vize alır?

Türk edebiyatının önemli değeri Pele futbol tutkunudur. 1972'de Brezilya'ya gitmek için vize problemi yaşar. İşte Ülkü Tamer'in "Pele golü" olarak...

Pazardaki tezgahtar önyargı dersi verir mi?

Semt pazarında sebze tezgahında yardımcı veya çalışan gibi duran kişi akşam saatinde bir müşteriyi nasıl şaşırtır?

Yaşlı kabile şefi yerine geçecek kişiyi nasıl test eder?

Bir iyi süslenen yemek, bir de kötü sunulan yemek vardır. İşte kabile şefinin dil testi ve sonuç...