Şair ve yazar olan hayatının önemli bir bölümünü Adalar’da geçiren Sait Faik Abasıyanık, ölümünden 1 yıl önce çok etkilendiği bir olay sonrası bakın malvarlığının nereye bağışlanmasını önerir?

Edebiyatımızın önemli kalemlerinden olan Sait Faik Abasıyanık, 11 Mayıs 1954’te hayatını kaybeder. Yaşamını yitirmeden 1 yıl önce yaşadığı bir olay sonrası malvarlığı konusunda annesine bir öneride bulunur. İşte o olay, önerisi ve sonrası...

Edebiyat matinesi

Fatih’te bulunan Darüşşafaka Lisesi bir edebiyat matinesi düzenler. Davetliler arasında usta yazar Sait Faik Abasıyanık da vardır. Sait Faik, okulu dolaşır, gördüklerinden çok etkilenir. Eve döndüğünde annesi Makbule Abasıyanık’a kitaplarının telif hakkını ve mal varlıklarını Darüşşafaka’ya bağışlamasını önerir.

Darüşşafaka, babası ve annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocukların eğitim gördüğü önemli bir misyona sahiptir.

Annesi vasiyetini yerine getirir

Makbule Abasıyanık, 11 Mayıs 1954’te oğlunun hayatını kaybetmesinin ardından 8 Kasım 1954’te kitapların telif hakkını ve mal varlıklarını Darüşşafaka’ya bağışlar.

 

Ve Darüşşafaka Cemiyeti de yazarın ölüm yıldönümünde bir önceki yılın en beğenilen hikayesine verilmek üzere “Sait Faik Hikaye Armağanı” yarışması düzenler.
1964’te yazarın Burgazada’daki evi Darüşşafaka tarafından müze olarak halkın ziyaretine açılır.

Bi'SORU DAHA?

Misvak nedir ve nasıl kullanılır?

Misvak daha diş fırçaları icat edilmeden sağlıklı biçimde kullanılan doğal diş temizleme aracıdır. Bir ağaç türüdür... Peki misvak nasıl kullanılır?

Zeki Alasya okuldan kaçıp ne yapıyordu?

Oyuncu, yönetmen, sinemanın her bölümünde etkili ve yetkili olan önemli değerimiz Zeki Alasya çocukluk dönemini anlatıyor...

Barbaros Hayreddin Paşa kimdir?

Barbaros Hayreddin Paşa'nın unvanı nedir? Barbaros Hayreddin Paşa'nın asıl adı nedir ve diğer isimleri nereden gelir? Barbaros Hayreddin Paşa'nın...

Eşeğin gölgesi sahibine mi ait eşeği kiralayana mı?

Hatip Demosthenes, kürsüye çıkar ve bir şeyler anlatmak ister. Kimse dinlemez. O da eşeğin gölgesini anlatır... İşte sonuç...