Şair ve yazar olan hayatının önemli bir bölümünü Adalar’da geçiren Sait Faik Abasıyanık, ölümünden 1 yıl önce çok etkilendiği bir olay sonrası bakın malvarlığının nereye bağışlanmasını önerir?

Edebiyatımızın önemli kalemlerinden olan Sait Faik Abasıyanık, 11 Mayıs 1954’te hayatını kaybeder. Yaşamını yitirmeden 1 yıl önce yaşadığı bir olay sonrası malvarlığı konusunda annesine bir öneride bulunur. İşte o olay, önerisi ve sonrası...

Edebiyat matinesi

Fatih’te bulunan Darüşşafaka Lisesi bir edebiyat matinesi düzenler. Davetliler arasında usta yazar Sait Faik Abasıyanık da vardır. Sait Faik, okulu dolaşır, gördüklerinden çok etkilenir. Eve döndüğünde annesi Makbule Abasıyanık’a kitaplarının telif hakkını ve mal varlıklarını Darüşşafaka’ya bağışlamasını önerir.

Darüşşafaka, babası ve annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocukların eğitim gördüğü önemli bir misyona sahiptir.

Annesi vasiyetini yerine getirir

Makbule Abasıyanık, 11 Mayıs 1954’te oğlunun hayatını kaybetmesinin ardından 8 Kasım 1954’te kitapların telif hakkını ve mal varlıklarını Darüşşafaka’ya bağışlar.

 

Ve Darüşşafaka Cemiyeti de yazarın ölüm yıldönümünde bir önceki yılın en beğenilen hikayesine verilmek üzere “Sait Faik Hikaye Armağanı” yarışması düzenler.
1964’te yazarın Burgazada’daki evi Darüşşafaka tarafından müze olarak halkın ziyaretine açılır.

Bi'SORU DAHA?

Zencefil-bal-limon karışımının faydaları nelerdir?

Kış aylarında artan hastalıklara karşı doğal korunma yöntemleri vardır. İşte onlardan biri ve etkili olanı da zencefil-bal-limon karışımıdır? Peki...

Kız Kulesi ile Nazım Hikmet arasındaki bağlantı nedir?

Hikayeyi Sunay Akın anlatır... Kız Kulesi ile Nazım Hikmet arasındaki bağlantı dolaylı gibi görünebilir ama sonuç olarak direkt bir yaşamı ve...

Burhan Felek kimdir? Felek'in Türk sporuna hizmetleri nelerdir?

Burhan Felek'in hayatı nasıldır? Burhan Felek'in Türk basınına ve sporuna katkıları nelerdir? Burhan Felek hangi görevlerde bulunmuştur?

Marmaray’daki maskeli beşler hikayesi nasıldır?

Koronavirüs salgını sonrası İstanbul’da yaşanan bir anı ve yolcunun tepkisi... İşte koronavirüse bağlı maskeli beşler hikayesi...