Halkın sesi olan, özgürlükçü ve düşündüğünü ifade eden Sabahattin Ali, Ne Zor Şeymiş başlığıyla namuslu olmayı, insanca yaşamayı nasıl anlatır?

İnandığı doğruları sonuna kadar savunan ve halkın sesi olan Sabahattin Ali ulusun bağımsızlığını, emekçi halkın özgürlük ve mutluluğunu savunurken yaşamın zorluğunu "Ne Zor Şeymiş" başlığı altında bakın nasıl anlatıyor. 25 Kasım 1947 ve Ali Baba Dergisi'ndeki yazısı...

Ne zor şeymiş

“Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer!
Meğer ne büyük günah işlemişiz!
Kanunla, kanunsuz baskılar altında ezile ezile pestile döndük.
Bugünün itibarlı kişileri gibi, kese doldurmadık, makam peşinde koşmadık. İç ve dış bankalara para yatırmadık, han, apartman sahibi olmak, sağdan soldan vurmak ve milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık.

Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemdik.
Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarında taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik.
Bu ne affedilmez suçmuş meğer!
Neredeyse, yoldan geçerken mide uşakları arkamızdan bağıracaklar: 'Görüyor musunuz şu haini! ille de namuslu kalmak istiyor ve ahengimizi bozuyor...'
Çalmadan, çırpmadan, bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?
Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer!”

SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ...