Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk, dönemin renkli kişisi ve ney ustası Neyzen Tevfik’i köşke davet eder. Ve işte Atatürk ile Neyzen Tevfik arasında yaşananlar...

Öncelikle kısa bir Neyzen Tevfik girizgahı yapalım... Neyzen Tevfik isminden de anlaşılacağı gibi, ney çalan, hicivler yazan, içkiye aşırı derecede düşkün, nerede akşam orada sabahı olan bir kişiliktir.

Bir gün Atatürk neyini dinlemek ve sohbet etmek için Neyzen’i köşke davet eder. Neyzen Tevfik’in üstü başı iyice temizlenir ve köşke yolcu edilir.
Atatürk, Neyzen’e iltifatlar eder ve masasına oturtur. Birlikte yerler içerler ve sohbete dalarlar.
Sonra Neyzen Tevfik, ney ile Atatürk’ü büyüler.

Bir dileğiniz var mı?

Atatürk Neyzen Tevfik’in gösterisinden memnundur ve “Üstat Neyzen! Bize müstesna bir gece geçirttiniz. Biz de size yardım etmek isteriz. Dilediğiniz bir şey varsa, size yardımcı olalım?” der.
Neyzen “Anneme, kardeşlerime söyleyin, benim nüfus kağıdımı bana versinler Paşam” cevabını verir.

Atatürk bu cevaba önce şaşırır ardından katıla katıla dakikalarca güler. Ve devam eder; “O kolay, onu hallederiz. Başka bir dileğiniz varsa onu yapalım?”
Neyzen Tevfik başka hiçbir şey istemez ve Atatürk’ün yanından ayrılır. (Ki giderken cebine zarfla bir miktar para verilir.)

Güzel bir ev isteseydin

Neyzen olayı ailesine anlatır. Annesi “Be oğlum, görüyorsun oturduğumuz ev bir harabe. Ata’dan güzel bir ev isteseydin de orada otursaydık olmaz mıydı? Başına bir devlet kuşu konmuştu, onu da mı kaçırdın!” diye kızar.

Ve Atatürk’ün nüfus cüzdanını istemesinin sebebi ortaya çıkar. Neyzen sağda solda içip düşer. Ailesi de bu durumu bildiği için nüfus cüzdanını elinden alıp üstüne kayıtlı ev de gider diye kimliğini Neyzen’e vermezler.

Bu olay Neyzen’in gururuna çok dokunduğu için Atatürk’ten özellikle nüfus cüzdanının kendisine verilmesini talep eder.

Bi'SORU DAHA?

Aristo'nun Büyük İskender'e tavsiyesi nedir?

Hükmetmek tüm kralların istediği önemli güç göstergelerinden biridir. Peki bunun için ne yapılması gerekir? İşte Aristo'nun Büyük İskender'e...

Şener Şen hangi işlerde çalışmıştır?

Mesleği marangoz ve ardından Türk sinemasının önemli figürü haline gelen Ali Şen’in oğlu Şener Şen hangi meslekleri yapmıştır?

Ercan Taner kimdir?

Ercan Taner kaç yaşındadır, nerede doğmuştur, mesleğe nasıl başlamıştır? Ercan Taner nerelerde çalışmıştır? Ercan Taner hangi takımı tutar?

Finlandiya'da hamilelere neden bebek kutusu veriliyor?

Eğitimde farklı olan Finlandiya, aslında işe temelden başlıyor sanki… 1930’lu yıllardan beri uygulanan bir yöntem var; Hamile kadınlara bebek kutusu...