Önemli değerimiz Nasuh Mahruki’den kişisel gelişime yönelik hobilerle ilgili güzel ve farkındalık oluşturacak etkileyici bir yazı...

Türkiye’nin uluslararası alandaki önemli değeri olan ancak son dönemlerde küstürüldüğünü düşündüğümüz çok yönlü gönül insanı Nasuh Mahruki, Sözcü gazetesinde kişisel gelişim ve hobilerle ilgili güzel bir yazı kaleme almıştı. İşte o yazıdan öne çıkanlar ve en azından insanı düşündürebilecek çakra açacak fikirler... İşte o yazı...

Bugünün hayatınızın geri kalanının ilk günü olduğunu ve yine bugünün yeni bir hayata başlayabilmek için ve değişim için iyi bir fırsat olduğunu unutmayın. Hem hayatı yaşamayı ertelemeyin hem de kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Kendimize kaliteli zaman ayırmanın en güzel yollarından biri de hobilerdir.

Kişiliğimizin aynası

Hobi, görev ve meslek gibi insanın normal yaşantısında yapmak zorunda olduğu şeylerin dışında, kendisine keyif ve mutluluk veren farklı ilgi alanları geliştirmesidir. Dışarıdan hiçbir etki almadan kendimiz istediğimiz için, keyifli zaman geçirmek için yaptığımız şeylerdir. İnsanı rahatlattığı ve kendisiyle daha kaliteli vakit geçirmesini sağladığı için kendisini daha iyi tanımasını da sağlar. Karakter gelişiminde çok etkilidirler. Hobilerinizde sizin karakteriniz de gizlidir. Hobiler tercihlerinizi ve zevklerinizi gösterir, bu yüzden kişiliğimizin bir tür aynasıdır. Hobileri olan insanların özdisiplini ve odaklanma yeteneği, yaptıkları işte de daha başarılı olmalarını sağlar.

Hobilerimiz, bize özgü yeteneklerimizi de işaret eder. İ̇nsanın hobilerine bakarak ne tür özelliklere sahip olduğunu anlayabiliriz. Stres altında çalışabilen, yaratıcı çözümler üretebilen, sabırlı veya dayanıklılığı yüksek gibi. Hobiler size, kendinizle baş başa kalma fırsatı verdiği için çok değerlidir. Herhangi bir sanat, el oymacılığı, müzik, resim, maketçilik veya koleksiyon da olabilir, sporun herhangi bir dalı da veya bambaşka sadece sizin için anlamı olan bir şey de olabilir.

Yaşam kalitesini artırır

Giderek ağırlaşan, zorlaşan, bazen de sıradanlaşan yaşam içinde, size kendiniz olma fırsatı veren şeylerin başında hobiler gelir. Hobiler kendinize kendiniz için zaman ayırmanızı sağlar. Nasıl çok farklı insanlar varsa çok farklı hobiler de vardır. Hobiler kendimizle daha nitelikli bir iletişim kurabilmemizi sağlar ve yaşam kalitemizi, yaşamdan aldığımız tatmini doğrudan etkiler. Kendisiyle daha barışık, daha iyi anlaşan, daha huzurlu ve dengeli bir kişiliğe sahip oluruz. İnsan hobileriyle uğraşırken kendi en iyi haliyle baş başa kalır.

Kendimize vakit ayırmamızı sağlayan hobiler yaşamımızı zenginleştirerek üretkenliğimizi de artırır. Sevdiğimiz bir şeyle uğraşmak, yaşamın genelinden yüklendiğimiz stresi de bizden uzaklaştıracak, bizi dinlendirecek ve yaşam enerjimizi yükseltecektir. Stresle başa çıkabilmenin etkin yolu hobiler Hayat hepimizin üzerine değişik zorluklarda sıkıntılar ve gerilimler bindiriyor. Sorumluluklar, finansal zorluklar, trafik, başarısız olma korkusu, gelecek endişesi gibi stresler hepimizi çeşitli seviyelerde sürekli test ediyor. Günlük yaşam bile artık hepimiz için daha stresli. Stresle mücadele edebilmek için gereken enerjiyi hobilerimizden sağlayabiliriz. Stresle başa çıkabilmenin yollarını, stresi yaratan koşulların içinden değil, hayatın diğer alanlarından çekebildiğimiz enerji ve doygunluktan daha kolay bulabiliriz. Hobilere sahip olmayı ve kendinizi değişik alanlarda da geliştirmeyi denemenizi kesinlikle öneriyorum. Neyin size merak ve heyecan duygusu yaşatacağını ve sizi mutlu edeceğini düşünüyorsanız, bu fırsatı kendinize vermelisiniz. Günlük yaşamın stresinden, yorgunluğundan ve izlerinden uzaklaşmak için kendinize uygun bir hobiniz veya hobileriniz olmalı.

Hobileriniz sizi zihinsel olarak dinlendirirken fiziksel olarak da güçlendirir, yaşam enerjinizi çoğaltır, bir yandan da sahip olduğunuz nitelikleri de geliştirir.

Hobiler sosyal hayatımızda da çok önemli bir yer tutar. Benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla kaliteli paylaşımlar yapabileceğimiz daha üretken ve daha keyifli bir yaşamın kapılarını bize aralar. Herhangi bir hobiye sahip olmamanın ve hayatınızda, kendinizi kendi istediğiniz şeylerle meşgul edecek bir düzen oluşturamamanın, zamanımızı bize hiçbir faydası olmayacak şeylerle doldurma riski de vardır. Kahvede oyun oynayarak veya sonu gelmeyen futbol tartışmalarında veya hiçbir faydası olmayan TV programlarını izleyerek kendimize ait tüm zamanımızı tüketmek ve boşa harcamak gibi bir tehlikesi de vardır ki zamanın en değerli kaynak olduğu dünyada en kötü senaryo olur…

Benim dağcılık, doğa sporları ve seyahat etmenin yanında çok sevdiğim diğer hobilerim de yazmak ve fotoğraf çekmek. Yazmaktan, yazarak kendimi ifade etmekten gerçekten keyif alıyorum. Tırmanışlarımı, yolculuklarımı, sosyal girişimciliğimi ve hayatla, doğayla, insanla ve her şeyle ilgili düşüncelerimi paylaştığım 7 kitap yazdım. Her birinin bana yaşattığı mutluluğu ve verdiği yaşama sevincini anlatamam. Yeni kitapların hayalini bile kurmaktan keyif alıyorum ve sırada birkaç kitap projem daha var. Gördüğüm, yaşadığım sıradışı deneyimleri fotoğraf sergileriyle, belgesellerle başkalarıyla paylaşmaktan da aynı şekilde müthiş keyif alıyorum. Sizleri de, hobilerinizle süsleyeceğiniz daha mutlu, daha kaliteli, daha keyifli, daha üretken ve daha başarılı bir hayata davet ediyorum…