Türk Halk Müziği için önemli bir değer olan "derleme ustası" Yurttan Sesler'in önemli ismi Muzaffer Sarısözen, oğlu Memil'e yazdığı mektupta nasıl bir hayat dersi vermiştir?

Derleme ustası ve Yurttan Sesler'in unutulmaz ismi Muzaffer Sarısözen, 11 yaşındayken veda ettiği oğluna bir mektup bırakır. O mektupta oğluna "hayat dersi" verir. İşte o mektubun içeriği...

Sevgili Memil

Bu yazıyı çok dikkatli oku ve çok iyi sakla. Nüfus cüzdanın gibi kaybolmayacak bir yere koy. Yaşına göre değil de başına göre artık büyümüş sayılırsın. Şimdi beni iyi dinle:

  • Okula giderken numara almak veya sınıf geçmek için değil de çok şeyler öğrenmek için gittiğini unutma. Bunu unutmazsan göreceksin ki almak istediğin notlar da geçmek istediğin sınıflar da ayaklarının altında kalmıştır.
  • Sınıfta akıllı ve teneffüslerde yaramaz olacaksın.
  • Okulda arkadaşlarına ve büyüdüğün zaman da bütün yurttaşlarına, hatta bütün insanlara iyilik etmeye çalışacaksın.
  • İnsanlar arasında iyiler de kötüler de vardır. Onları tanıyacaksın ama hiçbir vakit ‘filan kötü adamdır’ demeyeceksin. Onlardan uzak durursun olur gider.
  • Hayatta hiçbir vakit paranın ve mal zenginliğinin peşinde koşmayacaksın. Onun yerine adam kazanmanın peşinde koşacaksın. Her çeşit zenginlik ancak böyle elde edilebilir.
  • Yüksek yerlere göz dikmeyeceksin. Ancak yüksek bir bilgiye, yüksek bir ahlaka, yüksek bir vicdana sahip olmaya çalışacaksın. O vakit yüksek sandığın yerlerin kendi ayakların altında kaldığım hayretle göreceksin.
  • Liseyi bitirene kadar daima erkek arkadaşlarım kız arkadaşlarına tercih edeceksin. Ben senin yerinde olsam bir meslek adamı oluncaya kadar kızlarla hiç ilgilenmem. Çünkü onlar insanın kafasını dağıtmak için birebirdir, bunu unutma.

Yukarıdaki baba nasihatını her sene bir iki defa dikkatle oku. Göreceksin ki bu küçük yazı seninle beraber büyüyecek ve hayatta rastlayacağın güçlüklerde sana en büyük destek olacaktır.

Bi'SORU DAHA?

Şamar oğlanının çıkış hikayesi nasıldır?

Faturanın haksız yere çıkarıldığı ve durup dururken dayak yiyenleri ifade etmek için kullanılan “şamar oğlanı” sözünün çıkış hikayesi çok eskilere...

Duygu Asena kimdir? Duygu Asena'nın eserleri nelerdir?

Duygu Asena nerede doğdu? Duygu Asena'nın eğitim hayatı nasıldı? Duygu Asena neleri savundu? Duygu Asena'nın eserleri nelerdir?

Adile Naşit'in yüreğini yakan iki olay nedir?

Türk toplumunun Hafize Anası ve Masalcı Teyzesi Adile Naşit bizleri hep güldürdü ama onun pek bilinmeyen iki önemli acısı vardı... İşte Adile...

Vincent Van Gogh kimdir? Van Gogh'un kısaca hayatı nasıldır?

Vincent Van Gogh nasıl bir hayat yaşamıştır? Van Gogh'un yaşadığı zorluklar nelerdir ve sanat anlayışı nasıldır?