Bayram sohbeti! 30 yıllık iki arkadaş telefonda konuşur. Birisi danaya girdiğini diğeri insana girdiklerini söyler. İşte o sohbet ve çıkan sonuç...

İyi bayramlar girişiyle iki arkadaş arasındaki bayramlaşma sohbetini okuyalım...

5 kişi bir insana girdik

Otuz senelik bir arkadaşımla telefonda bayramlaşıyoruz.
Hayvan kesmiş yorgunluğunu anlatıyordu,
- "Yedi kişi bir danaya girdik, sen ne yaptın?"
- "Biz 5 kişi bir insana girdik."
- "Nası ya anlamadım?"
- "5 kişi diyorum, bir araya geldik, iki aydır çalışmayan birinin evine gittik. 2 aylık ev kirasını, birikmiş faturalarını ödedik, mutfağına ne lazımsa kolilerle indirdik. Son olarak da esas müjdeyi verdik, bayramdan sonra yeni açılan Zorlu Center'de 2000 TL maaş+sgk+yemek ücreti işe başlıyorsun. Hadi hayırlı olsun."

Kurban yerine geçer mi?

- "Çok güzel yapmışsınız da Kurban yerine geçer mi?"
- "Senin et dağıttığın insanlar bu adam kadar sevindi mi?"
- "Hayır, zannetmiyorum!.."
- "Öyleyse geçti! Amaç kurban (Allah'a yakınlaşmak, paylaşmak) ise biz yakınlaşmak adına paylaştık, bu huzur ve vicdan rahatlığı bizim için bayram oldu."
- "Doğrusunu söylemek gerekirse kesim esnasında isyan edesim geldi, babama bir daha gelmeyeceğimi söyledim. Gelecek sene beni de aranıza alsanıza!.."
- "Seve seve dostum!"

Aslında herkes bu bilinçle guruplar kurup, 7 kişi bir dana yerine bir insana girse ortalık cennet çığlıklarıyla dolar. Bizler de iyi birşeyler yapmış olmanın mutluluğunu yaşarız...

NOT: Bu işsiz bir insan da olabilir, bir öğrenci de. Günümüzde bazı kesimler desteğini durumu uygun olmayan bir öğrencinin eğitimine adamaktadır.