14 Şubat Sevgililer günü. Ama Deli Ayten'in aşkı hayatının her dönemine damgalı... Deli Ayten'in hikayesi nasıldır? Deli Ayten nerede yaşamıştır? Deli Ayten'in günlük olarak yaptığı şey nedir? Deli Ayten'in neden heykeli dikilir?

Yıllardır Bursa sokaklarında sevdiği Cümbüş Hasan'ı arayan, uğradığı dükkanlara bereket getiren ve heykeli dikilen Bursa'nın sembol isimlerinden… Adı Ayten Şenaşık…

 

Onunkisi bir aşk hikayesidir.
Hem de delicesine... Ve adı da o nedenle de DELİ AYTEN...

 

1935’te fakir bir Roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelir.
3 yaşında menenjit hastalığı geçirir ve konuşma sıkıntısı çeker.
13-14 yaşlarında geldiğinde Cümbüş Hasan'a (Bayındıroğlu) sevdalanır...
Ailesi bu ilişkiye karşı çıkar. Ayten yemeden içmeden kesilir...
Ailesi rıza göstermek zorunda kalır... Alkoliktir Hasan…
Ayten ile Hasan bir buçuk yıl evli kalırlar.
Hasan iş bulamaz, yine meyhaneye gitmeye başlar. Çok ayrılıp barışırlar ama bir gün Hasan meyhanede ölüverince Ayten delirir.

Esnaf yolunu gözler

Ve olay sonrası Deli Ayten, Bursa sokaklarında beyaz elbisesi, Hasan'ın hediye çantaları ile dolaşır durur.
Sabahları ise esnaf onun yolunu gözler...
Deli Ayten'in konakladığı dükkanda bereketin kilidi açılır.
Sabahları aynı saatte gelir aynı saatte döner... Her gün böyledir.

Heykeli dikilir

Sonra bir gün gelmez. Tarih 12 Mart 1992 günü Kızyakup Mahallesi'ndeki evinde ölü bulunur. Cenaze törenine 3 bin Bursalı katılır... Ve sonrasında Osman Gazi, Orhan Gazi, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Zeki Müren'in büst ve heykellerinin bulunduğu Kamberler Tarih ve Koordinasyon Parkı'na onun da heykeli dikilir.

Altepe eleştiriler için ise "Bursalılar kadirşinastır. Deli Ayten, Kızyakup'ta doğup ömrünü burada tamamlamış, 40 yıl sokaklarında dolaşmış. Şimdi biz buraya bir tarih ve anı parkı yapacağız da onun heykelini dikmeyeceğiz öyle mi?" der.

Bi'SORU DAHA?

Kazayla sevgisini ifade eden babanın hikayesi nasıldır?

Sabah gergin kalkan ve deyim yerindeyse evde terör estiren babanın evden apar topar çıkması ve sonra geri dönmesini anlatan derslik bir hikaye...

Manisa Tarzanı kimdir? Manisa Tarzanı’nın anıları nelerdir?

Manisa ile özdeşleşen ve hatta sembol haline gelen Manisa Tarzanı, gerçekten var mıdır? Manisa Tarzanı ile ilgili hikayeler ve anlatılanlara bir göz...

Saklambaç nasıl oynanır?

Saklambaç oyununun kuralları nelerdir? Saklambaç oyununda oyun hangi halde başa döner? Kaça kadar sayılır ve ne söylenir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün görevleri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ne zaman kurulmuştur? Dünya Sağlık Örgütü'nün görevleri nelerdir? Dünya Sağlık Örgütü'nün merkezi nerededir?