Bilal Başaçıkoğlu futbola nasıl başladı? Bilal Başaçıkoğlu hangi mevkide oynuyor? Bilal Başaçıkoğlu'nun örnek aldığı futbolcular ve hedefi nedir?

Son dönemlerin gözde oyuncusu Bilal Başaçıkoğlu'nu yakından tanımaya ne dersiniz? Türkiye Futbol Federasyonu'nun Tam Saha Dergisi'nde Mazlum Uluç'a röportaj veren Bilal kendisini anlatıyor...

Babam amatör kaleciymiş

26 Mart 1995'te Hollanda'nın Zaandam kentinde doğdum. Babam Türk (Trabzonlu), annem Faslı. Üç kardeşiz. Benden küçük iki erkek kardeşim var. Babam bir süre İstanbul'da yaşadıktan sonra Hollanda'ya göç etmiş. Mesleği otobüs şoförlüğü. Tur otobüsü kullanıyor ve ülkeler arasında yolculuk yapıyor. İspanya üzerinden Fas'a yaptığı bir tur seyahati sırasında annemle tanışmış ve evlenmişler.

Babam eskiden kaleciymiş. Ama sadece amatör olarak bu işle ilgilenmiş. Sadece sevdiği için kalecilik yapmış ve bir süre sonra da bırakmış. İki kardeşimden büyük olanı da Hollanda'da bir kulübün altyapısında futbol öğreniyor.

Futbola başlaması...

Ben doğduğumdan beri top oynadığımı söyleyebilirim. İçimde futbola karşı büyük bir ilgi ve sevgi vardı. Kendimi bildim bileli arkadaşlarımla top oynardım. 5 yaşına gelince de futbola başladım. Sokakta ve okulda sürekli futbol oynadığımı gören babam beni Zaandam'da bir futbol okuluna yazdırdı. Ardından Ajax'ın altyapısına geçtim. İki sene orada eğitim gördükten sonra Haarlem'e geçtim. Ajax'la çalışan ve oraya futbolcu yetiştiren bir kulüptü Haarlem. Ancak parasızlık nedeniyle kulüp kapanınca bir süre amatör bir takım olan RKSV Pancratius'ta oynadım. Sonra da Heerenveen'e geçtim. Zaten asıl gelişimi de Heerenveen'de gösterdim. Orada çok çabuk bir şekilde A takıma yükseldim.

Marco Van Basten ne dedi?

Hollanda ve dünya futbolunun en büyük golcülerinden Marco Van Basten'in üzerimde büyük emeği oldu. Marco Van Basten dünyanın en iyi futbolcularından birisiydi. Böyle değerli bir oyuncunun antrenörlüğümü yapması benim için çok büyük bir şanstı. Ondan çok şey öğrendim. Benim ilerlememi sağlayan teknik adam Marco van Basten'dir. Oyun stilimi ve özelliklerimi de kendisine benzetiyordu. Maçlardan önce bana, 'Sen ne yapman gerektiğini biliyorsun. Gol atmak ve attırmak için bütün yeteneklere sahipsin. Sahaya çık ve bu yeteneklerini göster' diyordu.

Hangi bölgede oynuyor?

Ajax'ta geçen yıllarımda savunma oyuncusuydum. Haarlem'de de savunmada ve orta sahada oynadım. Genellikle genç oyuncular forvette başlayıp sonradan savunma oyuncusuna dönüşürken, ben RKSV Pancratius'ta kanat oyuncusu oldum. Heerenveen'e de kanat oyucusu olarak geldim ve aynı şekilde devam ediyorum. İki kanatta da oynayabiliyorum. Tabiî ki gole daha yakın olması açısından sol kanat daha avantajlı. Ters kanatta oynarken içeri girip sağ ayağınızla gol vuruşu yapabiliyorsunuz. Ama benim için önemli olan oynamak. Dolayısıyla sağ veya sol kanat fark etmez, yeter ki sahada olayım.

 

İdolleri; Alexis Sanchez, Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi.
İstediği ligler: İspanya ve İngiltere.
Beğendiği kulüpler: Atletico Madrid, Real Madrid, Barcelona, Chelsea.

NOT: Bilal Başaçıkoğlu, 2014'te Heerenveen'den Feyenoord'a 3.5 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında transfer oldu. 2018'de de 400 bin Euro karşılığında Kayserispor'a geldi.

YOLUN AÇIK OLSUN BİLAL BAŞAÇIKOĞLU...

Bi'SORU DAHA?