Kütüphanelerdeki işleyişi hepimiz biliriz. Bir iki kitap seçer, kütüphanede okuruz ya da kitabı ödünç alır, eve götürürüz. Peki ya kütüphaneden insan ödünç alınabilir mi?

Öyle bir kütüphane düşünün ki insanlar canlı kitaplara dönüşüyorlar.  Bizim gibi ülkesinde kütüphaneleri nadir görenler için bu fikir sınırları zorlasa da ‘İnsan Kütüphaneleri’ 70 ülkede var ve sayıları her geçen gün artıyor.  

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Aslında sistemin kütüphaneden pek bir farkı yok. Nasıl bir kitabı seçiyor, ödünç alıyor ve okuyorsanız, bu kütüphanede de bir insan kitabı seçiyor, ödünç alıyor ve hikayesini bizzat kendisinden dinliyorsunuz.  İnsan kitapları yarım saat ödünç alabiliyorsunuz, ama daha fazla bilgi isterseniz de süreyi uzatabiliyorsunuz. Kütüphane işleyişinden farkı ise,  insan kitapları evinize götüremiyorsunuz.

İNSANLAR CANLI KİTAPLARA NASIL DÖNÜŞÜYORLAR?

İnsan kitaplar gönüllü olarak hizmet veriyorlar. Her birinin farklı yaşanmışları, farklı hikayeleri var. İçlerinde obezi de var, cinsel tacize uğranı da, seks işçisi de, otizmlisi de, cinsiyet değiştireni de, mültecisi de…

Evet insanlar kitaplar, toplum tarafından çoğu zaman dışlanan, önyargılarla ve negatif düşüncelerle mücadele etmesi gereken insanlar.

TAMAM DA BU PROJENİN AMACI NE?

Öncelikle amaç empati kurarak, bu insanlara karşı olan önyargıları ortadan kaldırmak. Bu kütüphanede insanlar hikayeleri birinci ağızdan dinleyerek, birbirlerini tanıyorlar ve toplumun kendilerine dayattıkları önyargılardan kurtararak sevgi bağlarını güçlendiriyorlar.

Tabii bir de olayın şu yanı var, düşünsenize kitaplar genellikle birebir yaşayandan çok üçüncü bir göz tarafından roman, hikaye, araştırma olarak bizlere sunuluyor. İnsan Kütüphanesinde ise bilgiye direk birebir yaşayan insandan ulaşabiliyorsunuz.  Örneğin obezite ile mücadele eden bir insanı ödünç alıyor hikayesini bir de kendisinden dinliyor, samimi itiraflarına tanıklık ediyorsunuz.  

'İnsan Kütüphanesi' ilk kez Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da hizmete girmiştir, şimdilerde ise 70 ülkede mevcut ve her geçen gün sayıları artıyor. Türkiye’de var mı, henüz yok ama belki de bunu organize edecek kişi sizsinizdir. O zaman buyrun http://humanlibrary.org/human-library-organizers/

Otizmli birisini ödünç alın

insan-kutuphanesi-nedir-2

Bir evsizi ödünç alın

insan-kutuphanesi-nedir-3

Bi'SORU DAHA?

Taş Devri çizgi filminin karakterleri kimlerdir?

Taş Devri'nde Çakmaktaşlar ve Moloztaşlar vardır. ABD yapımı çizgi film olan Taş Devri'ndeki karakterlerin isimleri nelerdir? Hangi sokakta otururlar?

Türkiye'de ortalama bir insan ömrü ne kadardır?

İnsan ömrü, yaşadığı bölgelere, fiziki ve coğrafi şartlara göre farklılıklar gösterir. Tabii ki burada ülkelerin gelişmişlik düzeyi de önemli bir...

Türk Tabipleri Birliği’nin görevleri nelerdir?

Türk Tabipleri Birliği ne zaman kuruldu? Türk Tabipleri Birliği’nin ne kadar üyesi var? Türk Tabipleri Birliği hakkında kısa ve genel bilgiler...

Bu tablo içinizi ısıtıyor mu?

Resmin insan üzerindeki etkisi nedir? Bu resme bir yazın bir de kışın baktığınızı düşünün veya hissedin. Tablo içinizi ısıtıyor mu?