İlk olarak geçen hafta iki saat kala duyurulan sokağa çıkma yasağı bu hafta sonunda da (17 Nisan-19 Nisan) uygulanacak mı? Sokağa çıkma yasağının cezası ne kadar?

Koronavirüs salgını sürecinde 30 Büyükşehir ve Zonguldak, sokağa çıkma yasağıyla geçen hafta sonunda karşılaştı. İçişleri Bakanlığı’nın Cuma akşamı 22.00’de açıkladığı ve paniğe sebep olan olay tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Vatandaşlar, önümüzdeki hafta sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını tartışırken Pazartesi günü bu konuda karar geldi.

Bilim kurulu üyelerinin zamanlama ve uygulama anlamında eleştirdiği sokağa çıkma yasağı 17 Nisan Cuma gecesi 24.00’ten 19 Nisan Pazar 24.00’e kadar uygulanacak. Gerek görüldüğü takdirde sonraki haftalarda da bu uygulama devam edecek.

Sokağa çıkma yasağının cezası ne kadar?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

Sokağa çıkma yasağında nereler açıktı?

10 Nisan 24.00'den 12 Nisan günü 24.00'e kadar büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak'ta koronavirüsü önemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilmişti.
Bu yasak kapsamında genelgede şu yerlerin açık olacağı duyurulmuştu;

a) Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,
b) Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,
c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,
d) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)
e) Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,
f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)
g) PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,
h) Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri.