65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağının verildiği zaman sokakta görülen ve kendini polis olarak tanıtan bir genç tarafından uyarılan Ali İhsan Yavaşça kimdir?

Ali İhsan Yavaşça desek kimse tanımaz bilmez. Ama koronavirüs sebebiyle 65 yaş üstü yaşlıların sokağa çıkmalarına yasak getirildiği dönemde bir gencin kendini polis olarak tanıttığı amca dediğimizde herkes hatırlar. Evet o kişi Ankara’da yaşayan Ali İhsan Yavaşça.

Kendini polis olarak tanıtan M.T.E. soruşturma sonunda bulunup gözaltına alınmış ve kendisine 15 gün konutundan çıkmama ve en yakın huzurevini ziyaret cezası verildi. O gün sokağa çıkma yasağı olduğunu bilmediğini söyleyen ve hastaneye giden Ali İhsan Yavaşça gencin aldığı cezayla ilgili de “Şikayetçi değilim. Aksi bir şey demedi. Verilen cezayı da öyle öngörmüşler. Kanuna göre ceza vermişler. Ama onlardan şikayetçi değilim” dedi.

O güzel insanın 2016’da Milliyet gazetesine verdiği bir röportaj var. İşte o güzel insan Ali İhsan Yavaşça’yı yakından tanıyalım...
2017 yılında eşini kaybettiğini hatırlatalım...

Askere gitti geri dönmedi

1960 yılında askerliğini yapmak için geldiği Ankara’dan bir daha memleketi Gaziantep’e dönmez. Ankara’da evlenir. Dokumacılık işinden önce bir süre lokantacılık ile geçimini sağlar. İlk olarak 1987’de abisinin memleketten gönderdiği dokuma kilimleri satarak dokumacılık mesleğine girer. Hacı Bayram’da kilimler satar.

Hırsızlık olayı ve sonrası

Borca girerek kilimler alır. Başına gelen hırsızlık olayı sonrasında batmanın eşiğine gelir. Hırsızlık olayı sonrası borçlarını ödeyecek gücü olmadığı için satıcılıktan baba mesleği olan dokumacılığa geçer. Al-sat yerine memleketinden getirdiği dokuma tezgâhı ile gece gündüz çalışarak borçlarını öder.

10 metrekare iki göz odada bulunan bodrum katını hem atölye, hem bir ev haline dönüştürür. Dükkânını ilk kiraladığında çöplerin atıldığı harabe bir yerdir.
Hacı Bayram’daki meydan düzenlemesinin ardından dükkânı yıkılır ve yeni bir dükkân açamadığı için 5 yılı aşkın bir süredir tarihi Uzunyol Sokak’ta baba mesleği el dokumacılığı yapar. 10 metrekare 2 göz odadan oluşan dükkânda 30 yıldır unutulmaya yüz tutan el dokuma ustalığı yapar. Seccade, namazlık, kilim gibi şeyler dokur. Dükkânının bir tabelası yoktur. Müşterilerini giriş merdivenlerinin üzerine astığı eski bir kilimle bekler.

6 çocuk ve 11 torun sahibidir. Keçiören’de yaşamaktadır. Eskisi gibi gözü görmemektedir ve yaşlılığa bağlı sağlık sorunları bulunmaktadır.

Bi'SORU DAHA?

Nasuh Mahruki kimdir?

Nasuh Mahruki nerede doğdu? Nasuh Mahruki'nin eğitim hayatı nasıl geçti? Nasuh Mahruki'nin yaptığı spor branşları nelerdir? Nasuh Mahruki'nin...

Türkiye'de ortalama bir insan ömrü ne kadardır?

İnsan ömrü, yaşadığı bölgelere, fiziki ve coğrafi şartlara göre farklılıklar gösterir. Tabii ki burada ülkelerin gelişmişlik düzeyi de önemli bir...

Finlandiya'da hamilelere neden bebek kutusu veriliyor?

Eğitimde farklı olan Finlandiya, aslında işe temelden başlıyor sanki… 1930’lu yıllardan beri uygulanan bir yöntem var; Hamile kadınlara bebek kutusu...

Tuğlaya çakılan kertenkele 3-4 yıl nasıl hayatta kalır?

Hayatta kalmayı, yardımlaşmayı anlatan müthiş bir hikaye... Duvara çakılı kalan kertenkelenin yaşam mücadelesi...