Fotoğraf nerede çekilmiştir? Fotoğraftaki kızın adı nedir? National Geographic kızı neden kapak yapmıştır?

Bu fotoğraf internet ortamına giren kimse için yabancı değildir. Bir şekilde bir yerlerde görmüştür.
Peki bu etkileyici portredeki kızın kim olduğu ve hikayesi hakkında bilginiz var mı? Bilmeyenler için gelsin...

Savaştan kaçan mülteciler

1984 yılı. Sovyetler Birliği, Afganistan’ı işgal eder ve milyonlarca insanı öldürür. Hayatta kalanlar da komşu ülkelerdeki mülteci kamplarına sığınmak durumunda kalır.
Amerikalı National Geographic muhabiri McCurry, Pakistan’daki mülteci kamplarını ziyaret eder. Gezerken bir okulda öğrencilerin dağıldığını görür ve o anları fotoğraflamak için öğretmenlerden izin alır. O sırada bir Afgan kızı takılır gözüne.
Ürkmüş, tedirgin ve savaşın izlerini taşıyan bir portreye sahiptir. İzin aldıktan sonra bir çok kare fotoğrafını çeker Afgan kızın.
Sonra fotoğraflarını banyo eder ve National Geographic fotoğraf ediörü Bill Garrett’e gösterir. O sırada editörün tepkisi; “İşte kapak fotoğrafımız bu” olur.
Ve fotoğrafın National Geographic’te kapak olmasıyla dünyada büyük yankı uyandırır. Sovyetler Birliği rahatsızdır bu durumdan. Çünkü tepki almaktadırlar.
Bu fotoğraf, National Geographic Society’nin savaş mağduru Afgan kadın ve kızların eğitimleri için bir fon oluşturmasına neden olur. Toplanan yardımlar mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veren kız çocuklarının eğitiminde ve rehabilitasyonunda kullanılır.

Kızın adı: Şarbat Gula

Fotoğrafı çeken McCurry yıllar sonra tekrar mülteci kampına gidip Afgan kızı bulmak ister. Ki o kızın adı Şarbat Gula’dır. Tekrar onu bulacak ve fotoğrafını çekecektir.

McCurry bütün kampları dolaşır ve her yere kızın fotoğraflarını dağıtır. Kimisi öldüğünü, kimisi Kanada’ya gittiğini söyler. Bir süre sonra McCurry kızın abisi olduğunu söyleyen birsi ile tanışır ve ona Afgan kızı ile görüşmek ve onun fotoğrafını çekmek istediğini söyler.
Törelere göre yabancı bir erkekle görüşmek göz göze gelmek yanlıştır. Ancak McCurry Afgan kızın kocası ve abisinden izin alır görüşür. Şarbat Gula evlenmiştir ve 3 de çocuğu vardır.
McCurry tam 17 yıl sonra Afgan Kızı'nın fotoğrafını tekrar çeker.
National Geographic fotoğrafı 2002 nisan sayısına "İşte O" başlığıyla tekrar basar.

Şarbat Gula, ilk fotoğrafının neden bu kadar etki yarattığına pek de bir anlam veremez. Gula ilk fotoğrafını gördüğünde biraz utanır. Sebebi üzerindeki örtünün yırtık olmasıdır.

Hapis cezası ve ev hediyesi!

Peki ya sonrası...
Şarbat Gula, 2016’da Pakistan’da sahte kimlik bulundurmaktan tutuklanır. 7 ila 14 yıl hapis ve 5 bin dolar para cezasına çarptırılması ve Afganistan'a sınır dışı edilmesi gündeme gelir.
Mültecilerin sembolu olan Şarbat Gula için Afganistan hükümeti devreye girer ve cezası 15 gün hapis ve 110.000 rupe (Yaklaşık 3350 TL) olur. Sonrasında Şarbat Gula ülkesi Afganistan’a döner ve Kabil’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yeni evinin anahtarı törenle teslim edilir. Üç kız çocuğu olan Şarbat Gula, fırıncı olan eşini de kaybeder.