Filiz Ali ile babası Sabahattin Ali'nin nasıl bir ilişkisi vardı? Sabahattin Ali, kızı Filiz Ali'ye ne derdi? İşte Filiz Ali'nin gözünden Sabahattin Ali...

Türk edebiyatının önemli ve değerli ismidir Sabahattin Ali. Bir kızı vardır Filiz Ali... Peki Filiz Ali, babası Sabahattin Ali'yi nasıl anlatır... Cevabı Filiz Ali'nin Harun Karaburç ile yaptığı bu röportajda.

Babanızla aranızda nasıl bir bağ vardı? Normal baba kız ilişkisi miydi?

1940'lı yıllarda Ankara'da yaşayan pek çok memur ailesi gibi kendi halinde bir çekirdek aileydik. Anne, baba ve çocuk. Babam yeni kurulan Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümlerinde öğretmendi. Her iki bölümün derslerine, sahne provalarına, Tatbikat Sahnesi'ndeki temsillere, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserlerine beni de götürür, ben de büyük bir merak ve hayranlıkla olup biteni izlerdim. İlk sanat ve müzik eğitimim böyle başladı sanırım. İç içe 3 odalı evimizin duvarları kitaplıkla kaplıydı. Babamın koltuğunun altında daima bir kitap olur, her boş saniyesinde kitap okumaya başlardı. Kitapçıları birlikte gezerken benim çocuk kitapları ve dergileri ile kaynaşmama imkan verirdi. Kitap ve okuma sevgim de böyle gelişti. Dostlarla birlikte çıkılan doğa yürüyüşlerinde pikniklerde ben babamın sırtında gezer, etrafı yükseklerden izlerdim. Doğayı sevmeyi de babamdan öğrendim. Yüzmeyi, kürek çekmeyi, balık tutmayı da bana öğreten babamdı. Kısaca beni her bakımdan hayata hazırlayarak gitti bu gezegenden babam.

 

Babanızın sizden ayrı yaşadığı dönemlerde onun sıkıntılarını anlıyor muydunuz? Mektuplardan bunu seziyor muydunuz?

Annem bana mümkün olduğu kadar sezdirmemek isterdi ama tabii ki bazı şeylerin iyi gitmediğini, babamın zor durumda olduğunu hissediyordum.

Biz onu kitaplarından tanıyoruz ama sizin babanızdı. Nasıl bir adamdı Sabahattin Ali?

İyi bir adamdı. Üstün zekalı, nüktedan, ayaklı kütüphane, neşeli, sohbetine doyum olmayan, heyecanlı, cıva gibi bir adamdı benim tanıdığım Sabahattin Ali. Bana bir kere yemek masasında mızmızlık yapıyorum diye ceza vermişti, o kadar. Mızmızlığı hiç sevmezdi.

Babanızın mektuplarda size genelde Ruhum dediğini görüyoruz. Hep böyle mi hitap ederdi size?

Mektuplarda evet ama genellikle “şeftali yanaklım” derdi.

Sabahattin Ali'nin kızı olmanın sorumluluklarını hissettiniz mi hiç?

Hissetmez miyim? Bütün hayatım boyunca.

Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasıyla ilgili bir umudunuz var mı?

Ben ilahi adalete inanırım. Er veya geç gerçekler ortaya dökülecektir. Ben görür müyüm bilmem tabii.