Rekabet mi yardımlaşma mı? Jimnastik kursunda iki öğrencinin minder yarışında ne olmuştur? Kız çocuğu geride kalan arkadaşı için ne yapmıştır? Değerler Melodisi ne demektir?

İstanbul'da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün bir jimnastik kursunda yaşanan bir hikaye...

3 yaş üzeri çocukların katıldığı bir jimnastik etkinliği.
"Amaç" başlıkları olarak; çocukların zamanı verimli ve anlamlı kullanması, disiplin, sosyalleşme, vücuda esneklik sağlama gibi açılımlar yapılabilir. Ki okul hayatına alışma anlamında da ön hazırlık gibi değerlendirilebilir.

Veliler izleme bölümünde

Çok kalabalık değil 5-6 kişilik bir grup.
Veliler geri planda çocukları izliyor.
Jimnastik antrenörü, çocuklar salona girdikten sonra kendi alanına müdahale edilmesini haklı olarak istemiyor ve otoritesini sağlıyor. Tatlı-sert ama sonuçta tatlıya bağlanan bir "disiplin" durumu söz konusu.
Bu girizgahın ardından asıl önemli olan olaya geçelim.

Geri dönen çocuk!

1 saat süren kursta çeşitli hareketler var.
Antrenör 3 metre aralıklarla 2 çember koyuyor.
Tam karşılarına 10 metre uzaklığa da 2'şer çember bırakıyor. Ki o çemberlerin içerisinde çocukların oturduğu küçük minderler (4 tane) bulunuyor. Amaç içi boş olan çemberlerden aynı anda koşarak karşıdaki çembere gitmek ve oradan minderleri alıp boş çembere koymak.

İkişerli gruplar halinde start veriliyor.
İki kız çocuğu aynı anda yarışa başlıyorlar.
İkisi de hemen hemen aynı anda ilk minderleri yerine koyarken ikinciye doğru koşturuyorlar. Ancak bir çocuk geride kalıyor. Diğer çocuk ise arayı iyiden iyiye açıyor. İşte yarı yola geldiğinde solundaki arkadaşına bakıyor ki çok geride kalmış. Geri dönüyor ve onunla beraber koşmak istiyor. O sırada antrenör bu durumu görüyor ve "Koş koş öne doğru koş geri dönme" diyor. Sonrasında bu oyunun bir yarış olmadığını ve kazananı bulunmadığını hatırlatarak çocuklara "AFERİN, BRAVO" motivasyonda bulunuyor.
Arka planda çocuğun ödüllük hareketini gören veliler hem takdir ediyor hem de günümüz dünyasının fotoğrafını çekiyor. İşte velilerin yorumları;
- "Çocuk işte! Ne kadar saf ve temiz."
- "Bence o çocuğun hareketinde anne ve babasının etkisi büyük. Yetiştirme tarzı önemli."
- "Malasef büyüdükçe yarış atı haline geliyorlar."

 

Hangisi doğru? Eğitim hayatında sürekli rekabet içine sokulan ve motivasyon unsuru olarak "Arkadaşlarından geride kalacaksın. Çok çalışmalısın" denilen nesil mi, yoksa açık ara önde olmasına rağmen arkadaşına yardım etmek isteyen saflık, temizlik, güzellik, arkadaşlığı da içinde barındıran DEĞERLER MELODİSİ mi?

Kim kazandı? Tabii ki kısa ve uzun vadede de adı Melodi olan 3,5 yaşındaki kızın DEĞERLERİ. Yani DEĞERLER MELODİSİ...
Peki ya size göre?

NOT: Hiç büyümeyin çocuklar! Çünkü şu anda büyükler kirli bir rekabet ortamında birbirini eze eze koşturuyor!