Cemal Süreya’nın soyadındaki "y" harfiyle ilgili iki iddia nedir? Cemal Süreya, “y” harfinin birini neden atmak zorunda kalmıştır?

Edebiyat dendiğinde akla gelen ve kalemiyle sanat yapan Cemal Süreya’nın soyadında tek "y" vardır. Oysa ilk başta “Süreyya” idi. Peki ne oldu da Cemal Süreya’nın soyadı değişime uğradı.

İki farklı iddia

Bu konuda iki farklı “iddia” var. Ve ikisinin de ortak noktası; işin içinde “iddia” olması.

İşte detaylar...

Cemal Süreya, hafızasına çok güvenirmiş ve telefon numaralarını falan kaydetmezmiş. Bu konuda bir arkadaşıyla telefon numarası üzerine iddiaya girmiş ve kaybetmesi halinde isminden bir harf atacağını söylemiş. Ve kaybetmiş. Sonrasında “Kaybedince, ismimde harf aradım, iki tane olandan birini atmak daha uygun geldi” demiş.

Geçelim diğer iddiaya...

Kaybeden bir harf atacak

Cemal Süreyya ve Sezai Karakoç üniversiteden arkadaşlar. Ve ikisi de Muazzez Akkaya’ya ilgi duyuyormuş. Ve aralarında bu ilgi ve sevgiyi paylaşırlarmış. Ki onun için yazdıkları şiirleri bile birbirlerine okurlarmış. Sonrasında bu ilgi ve sevgi iki arkadaş arasında “iddialaşmaya” gitmiş. Kaybeden büyük bir bedel ödeyecekmiş. Ve bu bedel ömrü boyunca can yakıcı değil ama “kalıcı” olacakmış. İsim değiştirmede karar kılınmış.

Cemal kaybederse soyadındaki bir “Y” atılacak ve SÜREYA olacak...

Sezai kaybederse bir “A” atılacak ve KARKOÇ olacak.

İddiayı Sezai Karakoç kazanmış ve Münevver Akkaya ile çıkmaya başlamış.

İşin ilginç ve hüzünlü tarafı; Muazzez Akkaya, Sezai Karakoç'un kendisi ile bir “iddia” sonucu çıktığını öğrenmiş ve okulu bırakıp memleketine dönmüş.

Bi'SORU DAHA?

Sihirli taşla yapılan çorbanın hikayesi nasıldır?

Ukrayna'da kıtlık dönemi ve yeni terhis olmuş asker açmak kalmak üzeredir. Bir yol bulur ve çaydan güzel bir taşı heybesine koyup köyüne doğru yol...

Rubik Küpü nasıl çözülür?

Zeka küpü olarak da bilinen farklı renkteki karelerden oluşan Rubik Küpü’nün hikayesi, incelikleri ve çözümü nasıldır? Cevap anahtarı...

Anne ile avukatın oyunu nasıldır?

Uçakta bir anne ile avukatın oyunu nasıl sonuçlanır? Avukat ve annenin sorduğu sorular ve cevapları nelerdir?

Hasan Ali Yücel'in dilinin tutulma hikayesi nasıldır?

Hasan Ali Yücel'in çocukluğunda başına gelen nedir? Annesi dilinin açılması için neler yapmıştır? Hasan Ali Yücel kendi kendine ne öğrenmiştir?