Cemal Süreya’nın soyadındaki "y" harfiyle ilgili iki iddia nedir? Cemal Süreya, “y” harfinin birini neden atmak zorunda kalmıştır?

Edebiyat dendiğinde akla gelen ve kalemiyle sanat yapan Cemal Süreya’nın soyadında tek "y" vardır. Oysa ilk başta “Süreyya” idi. Peki ne oldu da Cemal Süreya’nın soyadı değişime uğradı.

İki farklı iddia

Bu konuda iki farklı “iddia” var. Ve ikisinin de ortak noktası; işin içinde “iddia” olması.

İşte detaylar...

Cemal Süreya, hafızasına çok güvenirmiş ve telefon numaralarını falan kaydetmezmiş. Bu konuda bir arkadaşıyla telefon numarası üzerine iddiaya girmiş ve kaybetmesi halinde isminden bir harf atacağını söylemiş. Ve kaybetmiş. Sonrasında “Kaybedince, ismimde harf aradım, iki tane olandan birini atmak daha uygun geldi” demiş.

Geçelim diğer iddiaya...

Kaybeden bir harf atacak

Cemal Süreyya ve Sezai Karakoç üniversiteden arkadaşlar. Ve ikisi de Muazzez Akkaya’ya ilgi duyuyormuş. Ve aralarında bu ilgi ve sevgiyi paylaşırlarmış. Ki onun için yazdıkları şiirleri bile birbirlerine okurlarmış. Sonrasında bu ilgi ve sevgi iki arkadaş arasında “iddialaşmaya” gitmiş. Kaybeden büyük bir bedel ödeyecekmiş. Ve bu bedel ömrü boyunca can yakıcı değil ama “kalıcı” olacakmış. İsim değiştirmede karar kılınmış.

Cemal kaybederse soyadındaki bir “Y” atılacak ve SÜREYA olacak...

Sezai kaybederse bir “A” atılacak ve KARKOÇ olacak.

İddiayı Sezai Karakoç kazanmış ve Münevver Akkaya ile çıkmaya başlamış.

İşin ilginç ve hüzünlü tarafı; Muazzez Akkaya, Sezai Karakoç'un kendisi ile bir “iddia” sonucu çıktığını öğrenmiş ve okulu bırakıp memleketine dönmüş.

Bi'SORU DAHA?

Kitap alacak parası olmayan Mustafa Kemal'in hikayesi nasıldır?

Mustafa Kemal Atatürk'ün öğrenciliğinden bir anı. Harbiye'de öğrenci olan Mustafa Kemal, kendisine zorla kitap satmaya çalışan baş mubassıra nasıl...

Bilge Anne’nin taşralı genci duygulandıran jesti nedir?

Bilge Anne, eğitim için Anadolu’dan gelen ve İstanbul’da kalan taşralı gence nasıl bir jestte bulunmuştur?

Baba-çocuk ilişkisini konu alan "Baba unutur" hikayesi nasıldır?

Dale Carnegie'nin İşten ve Yaşamdan Zevk Almanın Yolları kitabında yayınlanan W.Livingston Larned'in baba-çocuk iletişimiyle ilgili derslik yazısı...

Yaşar Kemal, Akdamar Kilisesi’nin yıkımını nasıl önlemiştir?

Yaşar Kemal, Van'daki Akdamar Kilisesi'nin yıkım ve kurtuluş hikayesini anlatıyor? İşte "Akdamar Kilisesi’nin kurtuluş günü 25 Haziran 1951 günüdür" dediği o...