Buzdolabının ömrü 10-14 yıl arasında değişim göstermektedir. Kullanım şekli, buzdolabının ömrünü belirleyen faktörler arasında birinci sırada yer alıyor. Hadi gelin buzdolabınızın ömrünü uzatan püf noktalara bir göz atalım.

1. Buzdolabınızın kapağını az açın.

Buzdolabınızın, dondurucu veya kapısını her açısınızda önemli ölçüde soğuk hava kayıpları olmaktadır. Kaybedilen soğuk hava kaybının geri kazanılabilmesi için de buzdolabınız daha uzun süre çalışarak, daha fazla enerji tüketecektir. Bu yüzden buzdolabınızın kapaklarını mümkün olduğunca az açın veya uzun süre açık tutmayın. 

2. Buzdolabınıza sıcak malzeme koymayın.

Buzdolabınıza sıcak malzeme koyduğunuzda, soğuk ortam koşulları yaratmak için var olan buzdolabınız, daha fazla enerji tüketerek ortamdaki ısıyı uzaklaştırmaya çalışacaktır. 

3. Yiyeceklerin üzerine ince koruyucular kullanın. 

Ne alaka şimdi diyebilirsiniz, ama yiyeceklerinizi korumak için kullandığınız kapak kalınlıkları arttıkça, buzdolabınız o kalın kapaklar altına sakladığınız yiyecekleri serinletebilmek için daha çok çalışmak zorunda kalacaktır. 

4. Bırakın donmuş malzemeler buzdolabınızda çözülsün.

Derin dondurucuda hazır yemek veya malzemelerin bulunması anadan kıza geçen bir gelenektir Türk kültüründe. O yüzden bu madde tam da bizlere göre. Derin dondurucudan çıkardığınız malzemeleri, buzdolabına koyun ve orada çözülmeye bırakın. Donmuş malzemeler buzdolabınıza soğukluk vereceği için, buzdolabınız daha az enerji harcayacaktır. 

5. Sıvı yiyeceklerin ağzını açık bırakmayın.

Sıvı yiyeceklerin ağzını açık bırakınca ne mi oluyor, sıvı yiyecekler buzdolabınızın içerisindeki nem oranını arttırıyor. Bu durumda da kompresörünüz daha fazla çalışıyor. 

6. Kompresörü koruyan ızgaraları temizleyin. 

Genellikle buzdolabınızın arkasında ya da altında kompresörü koruyan ızgaralar bulunmaktadır. Bu ızgaraları yılda en az bir kere elektrik süpürgesi ile temizleyin. 

7. Kapak lastiklerini kontrol edin. 

Buzdolabınızın kapağında bulunan lastikleri düzenli olarak kontrol edin. Lastiklerden hava sızıntısı olduğu takdirde buzdolabınızın motoru daha çok ısınacak ve buzdolabınız daha çok enerji tüketecektir. 

Bi'SORU DAHA?

İnsanlığı etkileyen tarihteki 10 pandemi nedir?

Pandemi nedir? İnsanlığı etkileyen tarihteki unutulmaz 10 pandemi olayı hangileridir? Pandemilerde ne kadar insan ölmüştür?

Nusret Nesin nasıl Aziz Nesin oldu?

Türk mizah yazarı olan önemli eserleri bulunan Aziz Nesin’in gerçek adını biliyor musunuz? Ve “Aziz” adını almasının hikayesini...

Vincent Van Gogh kimdir? Van Gogh'un kısaca hayatı nasıldır?

Vincent Van Gogh nasıl bir hayat yaşamıştır? Van Gogh'un yaşadığı zorluklar nelerdir ve sanat anlayışı nasıldır?

Amin Maalouf kimdir? Amin Maalouf’un unvanları nelerdir?

Amin Maalouf'un kısaca hayatı nasıldır? Amin Maalouf doğulu mu batılı mı? Amin Maalouf'un gözünden İstanbul nasıldır? Amin Maalouf'un eserleri...