Bocuk Gecesi hangi bölgede ve ne zaman kutlanır? Bocuk Gecesi'nde neler yapılır? Bocuk Gecesi'nin olmazsa olmazı nedir?

Edirne bölgesine ait olan Bocuk Gecesi bir Orta Balkan kültürü geleneğidir. Kışın en sert gecesi seçilir. Ki o dönem de genellikle ocak ayının ortalarına denk gelir.
"Bocuk" beyazlar giymiş insan görünümünde bir varlık olarak tanımlanır. Bocuk Gecesi'ne Trakya'nın "Cadılar Bayramı" yakıştırması da yapılır.
O gece etkinlik düzenlenmesinin sebebi ve düşüncesi;
Evin bereketinin bol olması,
Kötülüklere karşı birlikte olup tılsımlı bir güç oluşturarak korunma duygunu,
Kışın en sert gecesini birlikte geçirme,
Dirilecek olan tabiatla yeni yılda dayanıklılık
Sağlık ve sıhhat dilemedir.

En sert gece sebebiyle simgesel olarak gece suya tahta atılır ve tahta sabah suyun üzerinde donmuş olarak bulunursa o evdeki kişilerin o yıl boyunca sağlıklı, sıhhatli, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılır.

GECENİN OLMAZSA OLMAZI

Bocuk gecesi, her evde (olmazsa olmaz) kabak pişirilir ve o evdeki herkes mutlaka bir lokma dahi olsa yer. Aksi takdirde, o gece Bocuğun gelip kabak yemeyenlerin sırtına bineceğine inanılır. İnanışa göre bocuk, kabak pişen ve yenilen eve gelip, kötülük yapmaz.

KOMŞULARI KORKUTMA

Bocuk gecesine aile halkı, komşular ve akrabalar katılır. Gecede kabak tatlısı, akıtma, haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, yer fıstığı, ceviz gibi yiyecekler yenir.
Bocuk gecesinde yapılan ritüel nitelikli çeşitli inanmalar ve âdetler vardır. Gece yarısına doğru çeşitli kıyafetlere girilerek komşular korkutulur. En çok yapılan korkuluk tiplemesi de Bocuğu andırmasından dolayı ölü tiplemesi olup, beyaz çarşaflara bürünüp yüze nişasta sürülür, sivri dişler ağız içine yerleştirilerek komşular korkutulur. Korkunç kıyafetlere bürünen kişiler sokaklarda gezerler, genellikle grup olarak yapılan bir çalışmayla korkutmak için seçilen evler gezilip tek tek korkutulur. Bazen teneke de çalarak ses unsurları kullanılır.

Bi'SORU DAHA?

Doktor Necmettin Şeyhoğlu kimdir?

Futbolseverlerin Karabük maçlarında sık sık duyduğu bir isim Doktor Necmettin Şeyhoğlu... Çünkü stadın adı... Peki kimdir bu doktor? Ne kadar...

Deniz suyunun faydaları nelerdir?

Deniz suyunun içerisinde neler vardır? Deniz suyu hangi rahatsızlıklara iyi gelir? Deniz suyunun faydaları nelerdir? Deniz suyu içilir mi?

Atatürk’ün “devrim” ile ilgili sözleri nasıldır?

Mustafa Kemal Atatürk, 1924’te Erzurum Pasinler depreminde bölgeye gider ve halkla görüşür... İşte o görüşmeden bir anı...

Aziz Sancar kimdir?

Türkiye’nin adını yeni duyduğu, Aziz Sancar kimdir? Aziz Sancar'ın kısaca hayatı ve Nobel Ödülü'ne giden başarı hikayesi nasıldır? Aziz Sancar'ın...