Aşçı babanın problemlere bakışı nasıldır? Sorunları olan ve kendisiyle dertleşen kızına kahve, havuç ve yumurta ile nasıl bir mesaj verir?

Bir baba ile kızı dertleşir. Kız babasına, çok sıkıntı çektiğinden, sorunlarla baş edemediğinden bahseder.

Babası kızını dinler ve mutfağa götürerek şöyle der:
- "Gel, sana bir şey göstereceğim!"

Eşit şartlarda pişirme

Ünlü bir aşçı olan baba, ocağa üç tane eşit büyüklükte kap koyar, üçüne de eşit şekilde su döker. Üçünün de altını aynı miktarda yakar.
Ve birinci kaba bir HAVUÇ, diğerine bir adet YUMURTA, diğerine ise bir avuç çekilmemiş KAHVE çekirdeği koyar. Ve her üçünü de tam 20 dakika pişirir. Daha sonra ateşi keser.

Sonra masaya 2 tane tabak bir tane de boş bardak koyar. İlk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa döker. Sonra pişmiş yumurtayı diğer tabağa koyar. Sonra da suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi de alıp bir bardağa boşalttıktan sonra kızına dönerek,
- "Kızım, söyle bakalım ne görüyorsun?"

Kızı;
- "Havuç, yumurta ve kahve."

Sıcak bir çözümleme!

Kızını masaya iyice yaklaştıran baba bunlara daha yakından bakmasını ister. Kızının şaşkınlığını gören baba, anlatmaya devam eder:
- "HAVUÇ haşlandığı için yumuşak bir hal aldı. YUMURTA, artık pişmekten içi katılaşmış sert bir hale geldi. KAHVE ise, harika olmuş. Tadı da çok hoş."

Kız, iyice şaşırarak sorar;
- "Baba, bunu bana niçin gösteriyorsun?"

Baba;
- "Hepsi aynı şekil kapta, aynı sıcaklıkta, aynı dakika pişti. Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdi. Havuç ilk başta sertti, güçlü idi; ama kaynatılınca yumuşadı, güçsüzleşti, çözüldü.

Yumurta çok kırılgandı, hafifçe dokunsan çatlayabilirdi; ama kaynatılınca içi sertleşti, hatta katılaştı.

Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine sertti, hepsi birbirine benziyordu. Fakat ısıtılınca ne oldu; bu kahve çekirdekleri, ısındılar, gevşediler ve içinde oldukları suya yayıldılar. Suyu eşsiz bir tat da bir kahveye çevirdiler. Şimdi söyle bakalım kızım sen hangisisin?

Problemlere karşı duruş

Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki gösteriyorsun?

HAVUÇ gibi sıkıntılara, problemlere rast gelince çözülüyor musun, benliğini koruyamıyor musun?
YUMURTA gibi katılaşıyor, başta kendin olmak üzere kimseye faydan dokunmuyor mu?
KAHVE gibi kendini bitirmek uğruna, kendini ateşe atma pahasına diğer insanlara mutluluk veren, huzur veren, ağızlarına lezzet veren bir sevgi kaynağı mısın?"

NOT: Probleminiz olmayabilir ama siz hangisi olurdunuz veya oldunuz...