Koronavirüs salgını sonrası uzun süredir kapalı olan AVM’ler 11 Mayıs’ta açılacak. AVM’lerde ne tür önlemler alınacak ve girişler nasıl sağlanacak?

Koronavirüs salgını sürecinde insan sağlığı açısından AVM’lerle ilgili açılış kararı tartışılıyor. Bazı kesimler “erken” bazıları ise “normalleşme adına olması gerektiği” görüşünde.

AVM-DER Başkanı Tahir Çelik, 11 Mayıs’ta yeniden faaliyete geçecek AVM’lerle ilgili bilgilendirmede bulundu. İşte Çelik’in açıklamaları...

AVM’lere giriş nasıl olacak?

“AVM'leri açtığımızda bir izdiham görüntüsü oluşmayacak. AVM'ler kademe kademe açılacak. Bunun uygulanması ile alakalı birçok kural ve kaideler var. Bu aceleye getirtilecek bir süreç değil. İnsanların aklında kalan kalabalık alışveriş merkezi görüntüsü, konser alanları, indirimler, izdihamlar. Böyle bir şey olmayacak. Bu sektörde 2 milyon ekmek yiyen insan var. Bunların önemli bir kısmı ücretsiz izinde. Durumun bir de böyle ekonomik ve insani tarafı da var. Aslında alışveriş merkezleri bu sürecin sonunda Haziran ayında tam açılır hale gelmiş olacak.

avm lere girisler nasil olacak avm onlemleri neler

AVM'lerin açılmasıyla alakalı bize göre iki yeter şart var. Birincisi perakende mağazalarının açılması. Perakende mağazaları açmadan bizim alışveriş merkezlerini açmamızın bir önemi yok. Daha çok ilk etapta büyük ölçekli perakendeciler, büyük ölçekli mağazalar açılacak. Kademe kademe de bu devam edecek. Sonrasında İçişleri Bakanlığının genelgesi ile kapatılan işletmeler var. Sinema salonları, eğlence alanları, kuaförler ve lokantalar. Bunların açılması için biz inisiyatif halinde yapamıyoruz.

Zaten ilk etapta lokanta ve kafelerle alakalı bir beklentimiz var. Muhakkak burada birtakım kurallar olacak. Masaların arasındaki mesafeden tutun da yemeğin pişirilmesi, dağıtımına ve ödemesine kadar birçok konuyu içerecek. Sonrasında kademe kademe sinema salonları ve eğlence alanları var. Bunlar için de daha önemli bir süreç olduğunu görüyoruz. Belki Temmuz ve Ağustos ayları bunun için en doğru aylar olmuş olacak. Esasında AVM'lerde normalleşmeye Ağustos ayı itibarıyla geçmiş olacağız."

Maskesiz girilemeyecek

 • İnsanları belirli kapasitenin üzerinde alışveriş merkezlerine almayacağız. Öngördüğümüz rakam 10 metrekareye bir kişi gelecek şekilde.
 • İzdiham olmasına müsaade etmeyeceğiz.
 • Sosyal mesafeye uygun bekleme alanları oluşturacağız.
 • Ziyaretçilerimiz muhakkak maskeli olacak. Bu olmazsa olmazımız.
 • İstisnasız gelen bütün ziyaretçilerimizin ateşini ölçeceğiz.
 • Ölçüm yapmadan kimseyi alışveriş merkezlerine almayacağız.
 • Buralarda yapılacak temizlikte nano teknolojiler kullanacağız.
 • Yüzeyi uzun süre temiz tutan kimyasallar kullanacağız.
 • Asansör gibi üniteleri kısıtlayacağız. Asansörleri açmayacağız.
 • Kasiyerlerimiz maskeli ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde hareket edecekler.
 • Müşterilerimiz eldivenlerle ve belirli bir kapasiteye göre mağazalara alınacak.