İsmail Dümbüllü kavuğunun anlamı nedir? Kavuğu günümüze kadar kimler devralmıştır? İsmail Dümbüllü, Münir Özkul'a kavuğu verirken ne demiştir?

Türk Tiyatrosu'nda semboldür kavuk. Kel Hasan'dan başlar. Orta oyunu ve Tuluat sanatçısı, Türk Tiyatrosu'nun son temsilcisi İsmail Dümbüllü 1968'de çok önemli bir olaya imza atar.

İsmail Dümbüllü hayranlığı sebebiyle oyunculuğe soyunan Münir Özkul, 1968’de Altan Karındaş Topluluğu'nda sahnelenen "Kanlı Nigar" oyunundaki performansıyla "İlhan İskender Armağanı"na layık görülür.

Büyük ödül İsmail Dümbüllü'den

Ancak asıl büyük ödül İsmail Dümbüllü'den gelir. Dümbüllü, 1968’de Arena Tiyatrosu’nda bu oyunun prömiyerinde ona da oyunculuğuna da hayran kalır. Uzun süredir aradığı çırağını bulduğunu anlatır.

İsmail Dümbüllü, Münir Özkul'a "Sen kitaplı tiyatrodan geliyor olsan da yerine göre Pişekar, yerine göre Kavuklu olmayı başardın. Kavuk senin hakkın" diyerek, Türk Tiyatrosu’nun sembolü olmuş, Kel Hasan’dan devaraldığı kavuğu, ona devreder.

İşte o kavuğu Münir Özkul 1989’da Ferhan Şensoy’a o da 2016’da Rasim Öztekin’e verir. Ve o Rasim Öztekin de kendisinden sonra kavuğu taşıyacak isim olarak Şevket Çoruh'u gösterir.