Baba Sahne nerede? Baba Sahne'nin kısa tarihçesi ve bugünlere geliş hikayesi nasıldır? Baba Sahne'nin sahibi kimdir? Baba Sahne'yi özel kılan özelliği nedir?

Tiyatro mekanlarından size "Baba" bir "Sahne"den bahsedeceğiz. Tarihi bir mekan aslında. Ancak son dönemlerine bakıldığında bu tarihi mekanı daha da tarihi ve özel kılan sebepleri, sonuçları var.

Eş, dost hısım akraba...

Caferağa mah. Bahariye Cad. Sakızgülü Sok. No 31 / 37 Kadiköy- İstanbul adresinde Baba Sahne. Geniş ismiyle Baba Sahne Görsel Sanatlar A.Ş.
Sahneyi yapan ilk müteahhit Mustafa Ekşioğlu. Mekan tiyatro olarak düşünülmüş ve ilk kez 1967 yılında Yıldırım Önal Özel Kadıköy Tiyatrosu adıyla oyunlar sergilenmiş. Sonrasında ise mekan sinema, atari salonu ve oyun alanı olarak kullanılmış.

Dünya Tiyatro Günü olan 27 Mart 2015'te Şevket Çoruh mekanı satın almış. Ve iyi de yapmış.
"Hiçbir kurum ve kuruluştan yardım almadan eş dost hısım akraba ve bazı meslektaşların desteğiyle yapılan" bu özel ve sıcak mekanın inşaatı 2 yıl sürmüş. Şevket Çoruh bu mekanı eski tiyatro kimliğine uygun olarak yeniden tasarlamış.
İşin ilginç ve tarihi kısmı ise mekanın tapusunda TİYATRO yazması.
Ve açılışı da özel bir güne denk getirilmiş...
1 Nisan 2017.
Yani Şevket Çoruh'un ustası Savaş Dinçel'in 75.doğum günü.

 

Peki neden Baba Sahne?

Kızan, karışan, sinirlendiren, koruyan, sarılan, özlenen; manası yokluğunda daha iyi anlaşılan kişi olarak tanımlanan Baba'yı sahneye ekleme sebebini Şevket Çoruh tek cümleyle şöyle ifade eder:
"Kendimizi yetim hissetmemek için."

EMEĞİ GEÇENLERE VE TİYATRO DEĞERLERİNE KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKANLARA SELAM OLSUN...

Bi'SORU DAHA?

İlber Ortaylı, Tarık Akan’ı nasıl anlatmıştır?

Ünlü tarihçimiz, bilim insanımız ve önemli değerimiz İlber Ortaylı, bir diğer toplum insanı ve sinema dünyamızın unutulmaz değeri Tarık Akan’ı yazdı…

Hastane Önünde İncir Ağacı türküsünün hikayesi nasıldır?

Hastane Önünde İncir Ağacı hangi yöreye aittir? Türkünün hikayesi nasıldır? Hastane Önünde İncir Ağacı türküsünün sözleri nasıldır?

Ayşen Gruda’nın bilinmeyen yönleri nelerdir?

Ayşen Gruba tiyatroya nasıl başladı? Hayalindeki meslek neydi? Adile Naşit’le nasıl bir ilişkisi vardı?

Charlie Chaplin'in izlediği en güzel şov hangisidir?

Şarlo lakaplı Charlie Chaplin babasıyla sirk şovunu izlemeye gider. Ancak bilet kuyruğunda öyle bir olay yaşanır ki Şarlo en güzel şovu orada...