Baba Sahne nerede? Baba Sahne'nin kısa tarihçesi ve bugünlere geliş hikayesi nasıldır? Baba Sahne'nin sahibi kimdir? Baba Sahne'yi özel kılan özelliği nedir?

Tiyatro mekanlarından size "Baba" bir "Sahne"den bahsedeceğiz. Tarihi bir mekan aslında. Ancak son dönemlerine bakıldığında bu tarihi mekanı daha da tarihi ve özel kılan sebepleri, sonuçları var.

Eş, dost hısım akraba...

Caferağa mah. Bahariye Cad. Sakızgülü Sok. No 31 / 37 Kadiköy- İstanbul adresinde Baba Sahne. Geniş ismiyle Baba Sahne Görsel Sanatlar A.Ş.
Sahneyi yapan ilk müteahhit Mustafa Ekşioğlu. Mekan tiyatro olarak düşünülmüş ve ilk kez 1967 yılında Yıldırım Önal Özel Kadıköy Tiyatrosu adıyla oyunlar sergilenmiş. Sonrasında ise mekan sinema, atari salonu ve oyun alanı olarak kullanılmış.

Dünya Tiyatro Günü olan 27 Mart 2015'te Şevket Çoruh mekanı satın almış. Ve iyi de yapmış.
"Hiçbir kurum ve kuruluştan yardım almadan eş dost hısım akraba ve bazı meslektaşların desteğiyle yapılan" bu özel ve sıcak mekanın inşaatı 2 yıl sürmüş. Şevket Çoruh bu mekanı eski tiyatro kimliğine uygun olarak yeniden tasarlamış.
İşin ilginç ve tarihi kısmı ise mekanın tapusunda TİYATRO yazması.
Ve açılışı da özel bir güne denk getirilmiş...
1 Nisan 2017.
Yani Şevket Çoruh'un ustası Savaş Dinçel'in 75.doğum günü.

 

Peki neden Baba Sahne?

Kızan, karışan, sinirlendiren, koruyan, sarılan, özlenen; manası yokluğunda daha iyi anlaşılan kişi olarak tanımlanan Baba'yı sahneye ekleme sebebini Şevket Çoruh tek cümleyle şöyle ifade eder:
"Kendimizi yetim hissetmemek için."

EMEĞİ GEÇENLERE VE TİYATRO DEĞERLERİNE KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKANLARA SELAM OLSUN...

Bi'SORU DAHA?

John Nash’in hayatını anlatan film hangisidir?

Nobel ödüllü matematikçinin hayatını konu alan 2001 yapımı biyografik dram filmi akıllarda yer etmiştir...

Muhsin Ertuğrul nasıl tiyatro istemiştir?

Türkiye’de tiyatro denince ilk akla gelen değer olan ve isimleri sahnelerde yaşatılan Muhsin Ertuğrul 1931’de tiyatro isteğini şöyle dile getirir...

Andrei Tarkovski’nin sinemaya bakışı nasıldır?

Ünlü Rus yönetmen Andrei Tarkovski, sinemanın tanımını yapıp öğreticiliği konusunda bakın nasıl bir görüş ortaya koyuyor? İşte Andrei Tarkovski'nin...

Oscar'a aday gösterilen ilk İran filmi hangisidir?

İslam Devrimi sonrası kendine özgü simgesel anlatım üslubu ile dikkat çekici eserler vermeyi sürdüren İran sinemasının, Oscar Ödülleri tarihinde ilk aday...