Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in küpe hikayesi nasıldır? Tarih kaynaklarında minyatürü olan ve Topkapı Sarayı’nda tablosu bulunan küpeli kişi Yavuz Sultan Selim midir?

Akıllarımıza kazınan ve bir dönem resmi tarih kaynakların da karşımıza çıkan küpeli bir Yavuz Sultan Selim tablosu vardır! Peki gerçekten o fotoğraftaki Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim midir? Yavuz Sultan Selim küpe takmış mıdır?

Birçok tarihçi bu konuda bilgilendirmede bulunsa da yine birçok insan Yavuz Sultan Selim’i “küpeli padişah” olarak tanıyor. Hatta Avrupa’da da böyle bir algı var. Oysa gerçekler öyle değil.

Yavuz Sultan Selim küpe takmamıştır.
Topkapı Sarayı’nda tablosu bulunan ve bazı resmi tarih kaynaklarında da minyatürü bulunan (sonra kaldırıldı) kişinin Şah İsmail olduğu belirtilmektedir. Bunu yazan Murat Bardakçı'dır. Tarihi konuları araştıran ve belgeleriyle sunmaya çalışan gazeteci Murat Bardakçı, Şah İsmail eski bir Türk tarikatı olan Hayderi-Kalenderi inancından dolayı küpe taktığını belirtir.

Tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu ise "Yavuz’un Küpesi" isimli kitabında Sultan Selim’in küpe takmadığını, o resmin Babür hükümdarı Cihangir’e ait olabileceğini ifade eder.

Berlin eski büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu “Yavuz Sultan Selim kendisinin Allah’ın ve halkın hizmetkârı olduğunu ifade etmesi için küpe takardı. Benim de küpe takmamın anlamı budur” dese de Yavuz Sultan Selim’in böyle bir küpesinin olmadığı belirtilir.
Tüm bu bilgilendirmenin ardından bazı yerlerde yazılıp çizilen şu rivayeti de vurgulayalım;
Yavuz Sultan Selim Mısır’a gittiğinde küpeli insanları görüyor ve sebebini soruyor. Cevap olarak köle olduklarını ve bu nedenle küpe taktıklarını söylüyorlar. Yavus Sultan Selim’in de “Ben de Allah’ın kölesiyim” diyerek küpe taktığı ifade ediliyor.

 

Bi'SORU DAHA?

Savcılara neden cumhuriyet savcısı denmiştir?

Cumhuriyet savcısı unvanının hikayesi nasıldır? Mustafa Kemal Atatürk ile dönemin Adalet Bakanı...

Pir Sultan Abdal etkinlikleri ne zaman ve nerede düzenlenir?

Halk ozanı Pir Sultan Abdal Şenlikleri ne zaman ve nerede yapılır? Pir Sultan Abdal Geleneksel...

Hasan Ali Yücel, Atatürk'ün naaşını taşırken neler hissetmiştir?

Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, Atatürk'ün naaşını taşırken neler hissetmiş ve...

Cumhurbaşkanlığı forsunda neden 16 yıldız vardır?

Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız ve ortasında da güneş yer almaktadır. Peki bunların anlamı...