Time dergisi hangi ülkede çıkıyor? Time dergisine kapak olan Türkler’in listesi nasıldır ve hangi sebeplerden dolayı dergiye kapak olmuşlardır?

Time dergisi, 1923 yılında Briton Hadden ve Henry Luce tarafından ABD'nin ilk haftalık haber dergisi olarak kuruldu. Amerikan merkezli. İlk kez 3 Mart 1923’te yayımladı. Şu anda dünyanın dört bir yanında milyonlarca okuyucuya sahip. İngilizce olarak yayımlanan Time dergisinin, bugün haftalık 4 milyonun üzerinde tirajı var.
Amerika merkezli derginin Avrupa sürümü Time Europe (eski adıyla Time Atlantic) bugün Londra'da basılıyor. Time Europe, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika'yı da kapsıyor. Ayrıca derginin Asya sürümü, Kanada sürümü, Okyanusya sürümü de var.

Time’da ‘yılın kişisi’

Ünlü dergi, 1927'den beri her sene son sayıda, icraatlarıyla o yıl dünyada en etkili insanlardan biri olarak seçtiği kişilere ‘Yılın kişisi’ unvanını veriyor. Dergi tarafından 1927 senesinde, ‘yılın kişisi’ seçilen ilk kişi ise 1927 yılında Atlas Okyanusu'nu uçakla tek başına geçen ilk pilot olarak bilinen Charles Lindbergh. Dergide ‘Yılın kişisi’ seçilen bir Türk henüz olmadı.

Time dergisine kapak olan 12 Türk

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (24 MART 1923 - 21 ŞUBAT 1927)
Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak tüm dünyada ses getirmesi ve batıya kafa tutmasıyla ön plana çıkarıldı ve Atatürk için “O hiç şüphesiz modern tarihin en büyük isimlerinden biridir” ifadesi kullanıldı.
Atatürk ikinci defa ise Time kapağına, genç Türkiye Cumhuriyeti henüz 4. yılında yüzde 8,5’lara varan bir büyüme yakaladığında çıkmıştı.

İSMET İNÖNÜ (19 MAYIS 1941)
Atatürk’ün silah arkadaşı ve Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı’nın 22. yıldönümünde Time’a kapak oldu. Nazi ordularının Fransa’yı ve Balkanlar’ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye’ye doğrulttukları bir ortamda dergiye kapak olan İnönü, kapakta Turancı politikalara karşı “Allah’a çok şükür sağırım” sözleriyle yer aldı.

ŞÜKRÜ SARACOĞLU (12 HAZİRAN 1943)
Türkiye’nin eski başbakanı Şükrü Saraçoğlu, Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin yanında olacağına karar verdiği gerekçesiyle kapak olmuştu.

ADNAN MENDERES (3 ŞUBAT 1958)
Eski başbakanlardan Adnan Menderes, Türkiye’yi IMF’ye ve NATO’ya sokmasının ardından “Türkiye’nin başbakanı” başlığıyla kapak olmuştu.

KENAN EVREN (29 EYLÜL 1980)
Time’ın 29 Eylül 1980 tarihli Avrupa, Asya ve Güney Pasifik baskısının kapağında Kenan Evren’in fotoğrafı yer aldı. “Türkiye’yi bir arada tutuyor” başlıklı sekiz sayfalık kapak yazısında, Türkiye’nin darbeye gidiş süreci ve Kenan Evren anlatılmıştı. Ancak dergi daha sonra, bilinmeyen bir sebepten ötürü bu kapağı arşivinden çıkarttı.

MEHMET ALİ AĞCA (9 OCAK 1984)
Papa İkinci Jean Paul’a düzenlediği suikastin ardından tüm dünyanın gündemindeki isim olan Mehmet Ali Ağca, “Neden Bağışladı?” başlığı ile Time’a kapak oldu.

NAİM SÜLEYMANOĞLU (3 OCAK 1988)
‘Cep Herkülü’ olarak bilinen Naim Süleymanoğlu Seul Olimpiyatları’nda gösterdiği üstün başarı ile Time dergisine kapak olmuştu.

MİNE KARAKAŞ (15 TEMMUZ 2007)
22 Temmuz seçimlerine bir hafta kala çıkan “Türkiye’nin ikilemi” başlıklı kapakta, Mine Karakaş, dergiye türbanla üniversiteye alınmayınca ABD’de okuduğunu anlatmıştı.

PROF. DR. MEHMET ÖZ (HAZİRAN 2011)
ABD’de “Sağlık Gurusu” olarak ün kazanan ve ‘Dr. Oz’ isimli programıyla izlenme rekorları kıran doktor Mehmet Öz, Time’ın Haziran 2011 tarihli kapağında, kalın bağırsağında polip tespit edilmesinin ardından kanser riskine karşı korkularını anlatmıştı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN (17 KASIM 2011)
Dönemin başbakanı, bugünün ise AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Time dergisinin attığı manşet “Erdoğan’ın Yolu” (Erdoğan’s Way) oldu. Haberde, Türkiye’nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturduğu belirtildi.

PROF. DR. ÖZLEM TÜRECİ VE UĞUR ŞAHİN (2021)
Almanya’nın en büyük ilaç firmalarından BionTech’in kurucu ortakları olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin, ABD’li Pfizer şirketiyle ortak geliştirdikleri Covid-19 aşısının gösterdiği başarıyla dünya gündeminin bir numarasına yerleşti ve 2021’in ilk sayısında çift kapakla çıkan Time dergisine kapak oldu.

Bi'SORU DAHA?

Türk basınında öldürülen gazeteciler listesinde kimler var?

Basın tarihinde 6 Nisan Hasan Fehmi’nin (1909) öldürüldüğü gün olması nedeniyle "Öldürülen...

Atatürk kendisine küfür eden köylü için ne demiştir?

“Empati kurmak”, “Karşıdakini anlamak”, “Hoşgörü” gibi kavramlar bu devrin lügatında çok duyulur...

Varlık Vergisi’nin çıkarılma nedeni nedir?

1942 yılında görüntüde II. Dünya Savaşı’nın çetin koşulları nedeniyle çıkarılan Varlık Vergisi’nin gerçek amacı...

Samsun’a giden Bandırma Vapuru’nda kimler vardı?

Mustafa Kemal Paşa’nın “Kurtuluş” mücadelesini başlatmak için İstanbul’dan ayrıldığı ve Samsun’a...