12 Şubat 1920 Maraş'ın kurtuluşu... İşte bu tarihi olayda tarihi bir insan var Sütçü İmam... Sütçü İmam hikayesi nerede gerçekleşir? Sütçü İmam kimlere karşı koymuştur? Olay sonrası neler olmuştur?

Bu tarihi bir olaydır... Maraş’ta bulunan Fransız Ermeni askerleri 31 Ekim 1919 günü Uzunoluk Caddesinde geziyorlar. Önlerine gelen Türklere hakaretler ederek saldırılarda bulunuyorlar. Bu esnada bir grup Fransız askeri hükümet konağındaki nöbetçi askerlere sataşarak, devleti küçültücü ve tahrik edici sözler söylüyorlar. Oradan geçmekte olan bir posta dağıtıcısını da dövüyorlar. Bütün bu haberler şehre yayılıyor.

Gün sona ermek üzeredir ki bir grup Fransız askeri ve Ermeni, kışlalarına dönüyorlar. O sırada Uzunoluk Hamamı'ndan çıkıp evlerine gitmekte olan çarşaflı kadınları gören işgalcilerden biri onlara yaklaşarak; “Burası artık Türklerin değildir. Fransız memleketinde böyle gezilmez” diyor. Kadınlar hiç umursamıyor. Kadınlara güçlerini göstermek isteyen Fransız askerler sataşmaya başlıyor. Kadınlardan biri olayın etkisiyle bayılıyor ve diğer kadınlar da feryat ediyor. Hamamın yakınındaki Kel Hacı'nın kahvesinde bulunan Maraşlılar olay yerine gelerek Ermenileri uyarıyor. Ancak dinleyen yok. Bunun üzerine Çakmakçı Said ve Gaffar Kabuloğlu Osman, hanımları işgalcilerin elinden almak isterken dipçik ve kurşunla ağır yaralanıyor.

Bu sırada yan tarafta küçük bir dükkanda süt satan ve olayları soğukkanlılıkla seyreden Sütçü Hacı İmam, Karadağ tabancasını alarak olay yerine geliyor. Silahını, kadınlara sataşan ve Çakmakçı Said'i yaralayan Ermeni'nin üzerine doğrultarak ateşliyor. Ermeni yere düşüyor ve diğerleri kaçıyor.
Maraş'ta Sütçü İmam tarafından düşmana sıkılan bu ilk kurşun Türk milletinin tarihi kıvılcımı ve özgürlük mücadelesi oluyor.

Olay yerine Fransız askerleri geliyor. Bu esnada Sütçü İmam, Nalbant Bekir'den aldığı bir atla Bertiz'in Ağabeyli köyünde bulunan Beyazıt oğlu Muharrem Bey'in yanına gidiyor. Ermenilerin ve Fransızlar bütün çabalarına rağmen Sütçü İmam’ı bulamıyor.
Olayın intikamını almak isteyen Ermeniler sağa sola ateş ederek Zülfikar Çavuş oğlu Hüseyin'i şehit ediyorlar.

Bu olayda aldığı yaradan dolayı Çakmakçı Said de şehit oluyor. Yaralanan Ermeni ise ölüyor. Ölen Ermeni için 1 Kasım 1919’da kalabalık bir cenaze töreni düzenleniyor. Fransızlar da misilleme olarak Sütçü İmam'ın dayısının oğlu Tiyeklioğlu Kadir'in ellerini ve ayaklarını arkasından bağlayıp burun ve kulaklarını kestikten sonra boğazlayarak şehit ediyor.

Bi'SORU DAHA?

Osmanlı padişahları kimlerdir ve kim ne kadar tahtta kalmıştır?

Üç kıtaya da yayılan ve kuruluşundan 200 yıl sonra cihan devleti olan Osmanlı İmparatorluğu'nda...

Mustafa Kemal ölmek üzere olan atıyla nasıl vedalaşmıştır?

1913'te Mustafa Kemal'in çok sevdiği atı ruam hastalığına yakalanır. Mustafa Kemal son kez...

Mustafa Kemal Paşa, Samsun'da köylülerden ne istemiştir?

19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan ve sonrasında Badırlı Köyü’nü ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa Türk...

Beyazıt Kulesi’nin yapılış amacı nedir?

Eskiden tarihi yapılar rahatça görülürdü. Şimdi gökdelenlerin gölgesinde kaldı... Ancak ne...