Kazlıçeşme nerededir? Kazlıçeşme adı nereden gelmektedir? Kazlıçeşme'yi kim yaptırmıştır ve nasıl bir tarihi süreç geçirmiştir? Kazlıçeşme'ye yolculuk...

Kazlıçeşme günümüz dünyasında hem Marmaray'ın son durağı olması hem de miting alanından dolayı bilinir.
İstanbul Zeytinburnu'nda olan Kazlıçeşme'nin tarihi çok eskilere dayanır. Tıpkı adı gibi. Yedikule surlarının karşısındadır. Abay Caddesi üzerindedir. Anıtsal çeşmedir. 
Kaynaklarda Bizans döneminde, yabancıların şehre girmeden  karantinada tutulduğu bölge olarak geçer. Adının hikayesine gelirsek...

 

Kazlarla kurulan bağlantı...

Rivayete göre; Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi sırasında Osmanlılar surları kuşatır. Ancak o bölgede su sıkıntısı çekilir. Sakabaşı, uzaktan deniz tarafından kalkan kaz sürüleri görür. "Kazların olduğu yerde mutlaka su vardır" diye düşünerek aramaya başlar. Kaynak bulunur su çıkar. Çeşme Mehmet Efendi isimli bir hayırsever tarafından yaptırılır. Ve serbest, tek cepheli, kanatsız, tek musluklu, küp gövdeli, kesme taştan klasik üslupla yapılmıştır.1537 yılında, kemerli çeşmenin üstüne kitabenin altına bir “kaz kabartması” eklenir. Semtin adı “Kazlıçeşme” olarak kalır... 

Kitabede, çeşmenin 1537 yılında Mehmet isimli bir kişi tarafından yaptırıldığı yazılır ama bu kaz kabartmasının, 6’ncı yüzyıldan kalma bir Bizans eseri olduğu da belirtilir. 

Kaz kabartmasına ne oldu?

Kaz kabartması günümüzde yoktur. 2002'de çeşmenin içinde define olduğunu düşünenler ve bu kaz kabartmasını pazarlamak balyoz darbesiyle kaz kabartmasını yerinden sökmüştür. Kaz kabartmasının söküldüğü yerden yaklaşık 1 metre boyutunda bir haç figürü çıkar ki bu çeşmenin Fatih döneminden önce, Bizans döneminde yapıldığını gösterir. Veya kullanılan malzemelerin Bizans döneminden kaldığını. 

Bazı tarihi kaynaklarda da "Kazlıçeşme’ye verilmiş olan bu adın sebebi: bir kaz, otladığı sırada yeri eşeler ve eşelediği yerden su çıkar. Halk da burasını kazarak bir menba yani su kaynağı bulur ve üzerine bir çeşme yapılır" şeklinde bilgiler vardır.

zeytinburnu kazlicesme cesmesi

NOT: Günümüzde çeşme (pardon tarih) ise yolun ortasında kalmıştır... Yakından görebilmeniz ve ziyaret için sağınıza solunuza iyi bakmanız gerekir.

Bi'SORU DAHA?

Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörüsü nasıldır?

İstanbul’u fethiyle çağ değiştiren Fatih Sultan Mehmet’in diğer inançlara olan hoşgörüsünü anlatan tarihi...

Atatürk’ün iki satırlık telgrafıyla bilim adamı olan kişi kimdir?

Avrupa’ya gitmek için devlet bursunu kazanır... Sirkeci Garı’ndadır. Para yollamazlar diye geri...

Nanking katliamını kim yapmıştır ve acı bilançosu nedir?

Tarihin kara sayfalarında yazan Nanking katliamı nedir? Hangi ülke yapmıştır? Kaç kişi öldürülmüş...

Tavla oyununun bulunma hikayesi nasıldır?

Tavlanın satranç oyununa karşı yapılan bir hamle ve geliştirilen oyun olduğunu biliyor muydunuz?...