Gazi Alemdar Gemisi nerededir? Gazi Alemdar Gemisi’nin tarihteki yeri ve önemi nedir? Gazi Alemdar Gemisi şu anda ne olarak kullanılmaktadır?

Osmanlı döneminde başlayan, Türkiye Cumhuriyeti ile hayat bulan ve tarihten ders alınması adına günümüze kadar gelen, demir atmış bir gemi var Zonguldak Karadeniz Ereğli’sinde.

1898 yılında Danimarka’nın Kopenhag tersanelerinde yapılmıştır bu gemi. 49.475m boyunda, 7.95m eninde, 363 GRT-192 NET tonajında olup, çift kazanlıdır. Motor gücü 750 HP olan geminin saatteki hızı on iki deniz milidir.
Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Hükümeti tarafından el konularak adı “Alemdar” olarak değiştirilmiştir.

Geçelim tarihi serüvenine...

1914 yılında I. Dünya savaşının başlaması ile beraber kömür ocaklarının işletim hakkı Almanlar'a verilmiştir. Ruslar bu duruma kızar. 2 yıl süreyle Karadeniz Ereğli kıyılarını sık aralıklarla bombardımana tutar.

İşgal devletleri, Osmanlı topraklarını aralarında paylaşırken Fransızlar Karadeniz Ereğli'ye gelirler ancak işgal edemezler. Ki işgal etmek istedikleri yerde Kurtuluş Savaşı sırasında vatanseverlerin İstanbul'dan kaçırdıkları “Alemdar” isimli küçük bir savaş gemisi de vardır. Ve bu gemi karaya oturtulmuş ve Fransızlara teslim edilmemiştir.

Kızgın Fransızlar amaçlarına ulaşamayınca ve halk direnciyle karşılaşınca hastane dahil olmak üzere kıyıya yakın bölgeleri denizden bombalamıştır. Alemdar gemisini gizlice yüzdüren vatanseverler, Fransızlara karşı koymuş ve 18 Haziran 1921’de Fransız komutan ve askerler esir alınmıştır.
Fransızlar henüz kurulmamış olan Türkiye Cumhuriyeti ile anlaşma yapmak durumunda kalırlar. Ve bu anlaşma Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndaki ilk uluslararası başarısıdır.

Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve tek deniz savaşı Karadeniz Ereğli'de gerçekleşmiştir.

“Alemdar” gemisi aslına uygun olarak yeniden yapılmış ve 8 Ağustos 2008’de Zonguldak Karadeniz Ereğli’de müze olarak hizmete açılmıştır.

Bi'SORU DAHA?

Okulların ara tatilleri ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) takvimine göre okulların ara tatilleri ne zaman? Öğrenciler kaç...

Akbank adı nereden gelmektedir?

1948 yılında kurulan Akbank’ın tarihinde Türkiye’nin sayılı zenginlerinden Sabancılar var… İşte...

Sivas Kongresi kararları ve önemi nedir?

Sivas Kongresi ne zaman yapılmıştır? Sivas Kongresi'nde alınan kararlar nelerdir? Sivas...

Berberler ve kuaförler ne zaman açılacak?

Koronavirüs sürecinde kapalı olan ve ekonomik anlamda çok zor bir süreç geçiren berber ve...