Hindistan'a yardıma gönderilirler. İngilizlerle çatışırlar ve esir düşerler. Avustralya'nın Osmanlı'ya savaş açması üzerine bakın ne yaparlar? İki kahramanın hikayesi...

Bu tarihi hikayede, dostluk, kahramanlık, cesaret ve acı gerçekler var...

Yıl 1912...

İngilizler, Hindistan'ı işgal eder, Hindistan Kralı Osmanlı'dan yardım ister.

 

350 kişilik yardım ekibi

Yıllardır savaş içinde olan Osmanlı bu yardımı karşılıksız bırakmamakla birlikte 350 kişilik bir askeri birliği gemiyle Hindistan'a gönderir...

350 kişilik birlikten 20 kadarı hastalıktan yolda şehit olur, kalan 330 Osmanlı askeri Hindistan'a çıkarlar ve İngilizlerle savaşmaya başlarlar.

Mühimmat açısından kısıtlı olan Osmanlı askerleri birkaç günlük mücadeleden sonra teknolojik donanıma sahip İngiliz askerleri karşısında yenik düşerler ve 40 kadarı esir alınır, diğerleri de savaşta şehit olur.

Savaş bittikten sonra bu 40 Osmanlı esir askerini, İngilizler gemilerde çalıştırmaya başlar.

Bir İngiliz gemisi Avustralya'ya geldiğinde, esir iki Osmanlı askeri gemiden bir yolunu bulup kaçar.

Dondurmacı ve kasap

Bir süre sonra, adı Karadeniz diyarından Menteşoğlu Abdullah olan, baba mesleği dondurmacılığa, Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet de baba mesleği kasaplığa başlar.

1915'te Avustralya Çanakkale'ye asker çıkarır ve bizim iki Osmanlı askeri olayı duyarlar ve hemen buluşur, durum değerlendirmesi yaparlar.

"Biz Osmanlı askeriyiz ve Avustralya'da yaşıyoruz. Avustralya devleti Osmanlıya savaş açmış ve bizim ülkemizi işgale gitmiş, bundan dolayı biz de Avustralya devletine savaş açalım" derler.

Osmanlı Savaş Fermanı

Alırlar kağıdı, kalemi yazarlar;

"Sayın Avustralya Başkanı, Ekselans Hazretleri,

Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki, devletimiz Osmanlıya Avustralya Devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale'ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız.

Bu bir Osmanlı Savaş Fermanı'dır.

Ekselanslarının bilgilerine duyurulur.

(Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet - Karadeniz diyarından Menteşoğlu Abdullah)

 

İki Osmanlı askeri, Sidney'in 250 km uzağında Karlıdağlar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarını sökerek 3 tren devirir. Üçüncü trende askeri mühimmat bularak silahlanır. Aynı bölgede 8 karakol basar ve karakollardaki askerlerin tamamını vururlar. Ne olduğunu bir türlü çözemeyen Avustralya devletinin sonunda iki Osmanlı askerinin yazmış olduğu mektup akıllarına gelir ve bölgeye 250 kadar asker gönderirler. İki Osmanlı askeri araştırılmaya başlanır. Birkaç günlük araştırmadan sonra sıcak çatışma olur. İki Osmanlı askeri bu karlı dağlarda şehit edilir.

NOT: İki askerin şu an mezarı Sidney'e 250 km uzakta Karlıdağlar'da ve mezarlarında fotoğraf çekmek yasak. Avustralyalılar iki Osmanlı askeriyle savaştık demeyi kabullenemediği için bu askerlerimize Hindistan asıllı iki Müslüman diyorlar.

Bi'SORU DAHA?

Atatürk'ün yaveri Salih Bozok neden intihar etti?

Salih Bozok ile Mustafa Kemal Atatürk'ün nasıl bir ilişkisi vardı. 10 Kasım'da Atatürk hayatını...

9 Eylül’de Paşanın anasından isteği nedir?

9 Eylül, Yunan’ın İzmir’de denize döküldüğü ve Türkiye’nin tam anlamıyla özgürlüğünü ilan ettiği...

Atatürk, Cumhuriyet düşüncesini 1906'da nasıl anlatmıştır?

Atatürk, kişiye dayalı değil millet egemenliğini ön planda tutan temeli sağlam bir sistem ve...

Mustafa Kemal “Atatürk” soyadını nasıl almıştır?

Ulu Önder Mustafa Kemal, 24 Kasım 1934'te “Atatürk” soyadını aldı. Peki bu soyadını kim buldu? İşte...