23 Nisan’ı çocuklara kim bayram olarak armağan etti? 23 Nisan hangi olaydan sonra tarihi bir özellik kazandı? 23 Nisan ne zaman ilan edildi?

23 Nisan, neşe doluyor insan! Tarihler 23 Nisan 1920’yi gösterdiğinde, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açılır. Bu tarih; Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Çocuk Bayramı olması...

Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924'te "23 Nisan" gününün bayram olarak kutlanmasına karar verir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan eder ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında "Çocuk Bayramı" olarak da kutlanır.

Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk kişi Mustafa Kemal Atatürk ve tek ülke de Türkiye’dir.

Uluslararası boyuta taşınması...

Millî bayramımız, 1979'da ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınır. Ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da bu bayram etkinliklerine katılır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Atatürk’ün çocuk düşüncesi

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun, büyük bir sevgi ve özlemle andığımız Mustafa Kemal Atatürk’e de selam olsun.

Bi'SORU DAHA?

Taksim adı nereden gelmektedir?

Milyonların nefes aldığı, her gün oradan oraya koşturduğu İstanbul’da bir yer vardır ki toplanma,...

Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabesi nasıldır?

Atatürk, Gençliğe Hitabesi’ni nerede okumuştur ve Türk Gençliğine verilmek istenen mesaj nedir?...

Osmanlı döneminde pencere önündeki çiçeklerin anlamı nelerdir?

“Rengini belli etmek” gerek sözlü gerek fiziki ve gerekse görsel anlamda ifade edilir. Osmanlı...

Özge Mumcu, babası Uğur Mumcu'yu ve o acı günü nasıl anlattı?

24 Ocak 1993'te suikaste kurban giden Uğur Mumcu'nun kızı Özge Mumcu, o acı olayı nasıl anlattı?...