Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanımaktadır. 

Voleybol sahasının ölçüleri nasıldır? Voleybol maçı toplam kaç setten oluşur? Voleybol oyun kuralları nelerdir? Voleybolda her takım toplam kaç oyuncudan oluşur?

Voleybol; Bir file ile ortadan ikiye bölünmüş sahada, altışar oyuncudan oluşan iki takımın karşılaştığı, belli kuralları olan ve topa elle vurulup karşı takımın topu karşılayamamasının hedeflendiği spor dalıdır.

Voleybol saha ölçüleri;
Saha toplam 18 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde bir dikdörtgen şeklindedir.
Bu dikdörtgeni tam ortasından ayıran bir voleybol filesi vardır.
Voleybol filesinin yüksekliği erkeklerde 2.43 metre, kadınlarda 2.24 metredir.
File, voleybol sahası alanını 9’ar metrekarelik iki eşit kareye böler. Ki her takımın sahasını da 3 metre, 6 metre uzunluklarında iki bölgeye ayıran bir 3 metre çizgisi vardır.
Her takımda sahada 6’şar oyuncusu yer alır. Bunlardan 3’ü öndeki hücum oyuncuları, 3’ü arkadaki defans oyuncularıdır. 3 metre çizgisi de arkadaki defans oyuncularının hücum etme sınırıdır. Onlar bu çizgiyi geçemezler.

Voleybol nasıl oynanır?

Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın (hücum) üç kişi de savunma pozisyonunda arkada durur.
Bir takım sahasındaki topa arka arkaya en fazla üç kez vurabilir.
Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurulabilir.
Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar.
Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır.

Voleybol terimleri

Servis; voleybolda oyunu başlatan vuruştur. Servis kendi yarı sahasının dışındaki çizgiyi geçmeden (saha içine girmeden), topu karşı yarı sahaya geçirmektir. Servis, genelde top havaya atıldıktan sonra, yere düşerken zıplayarak sert bir şekilde vurarak kullanılır. Ki etkili olanı da budur.
Manşet; iki kolu yan yana getirerek vuruş yapmaktır. Vuruşta önemli nokta, ön kolların iç kısımlarındaki en geniş alan ile vuruş yapmaktır.
Blok; rakibin hücum gücünü etkisiz hale getirmek, rakibe uygun bir hücum şansı tanımamak veya topu kendi takımımıza kazandırmak için 2–3–4 no’lu bölge oyuncularının file üzerinde yaptıkları bir girişimdir. Rakipten gelen topu file üzerinde karşılayıp tekrar karşı sahaya göndermeyi amaçlar.
Smaç; voleybolun sayı almaya yönelik yapılan bitirici vuruşudur. Oyuncunun tek elle, sert bir vuruşla topu file üzerinden rakip sahaya gönderme olayıdır. Oyuncu vuruş sırasında sıçrar ve bacaklarını kalçalarına doğru çekerek güç alır, kolunu da havada açar ve topa sertçe vurur. 3 metre çizgisinin gerisinde kalan defans oyuncuları, smaç vuruken bu çizgiyi geçmemeye dikkat etmelidir.

Voleybol Oyun Kuralları

  • Bir voleybol takımı 6 as 6 yedek toplam 12 oyuncudan oluşur.
  • Her takım 12 oyuncudan oluşan takım listesinde 1 libero oyuncusu belirtme hakkına sahiptir.
  • Voleybol, 5 set üzerinden oynanır. Her sette 25 sayıya ulaşan seti alır. 3 set alan takım müsabakayı kazanmış sayılır.
  • 2–2’lik eşitlik durumunda 15 sayılık netice seti oynanır. Setlerde 24-24’lük ya da netice setinde 14-14’lük eşitlik olması durumunda 2 sayıyla üstünlük sağlayan takım, seti ya da maçı kazanır.
  • Takımlar her setten sonra saha değişimi yaparlar.
  • Voleybol maçlarında oyuncular sahaya belirli bir düzende dizilirler ve her karşıdan top çevirdiklerindesaat yönünde 1 tur dönerler.
  • Voleybolda set başına her takıma 6 oyuncu değiştirme hakkı verilir. Bir veya daha fazla oyuncu aynı anda değiştirilebilir.
  • Libero oyuncusu geri hat oyuncularının istediği herhangi birinin yerine izin istemeksizin girip çıkabilir. Libero oyuncusu hücum vuruşu yapamaz, servis atamaz ve blok teşebbüsünde bulunamaz. Kısaca sadece savunma oyuncusudur ve bir de forma rengi diğer takım arkadaşlarından farklıdır.
  • Her takımın set boyunca 30 saniyelik 2 mola hakkı vardır. Ayrıca 8 ve 16. sayılarda zorunlu teknik molalar kullanılır. Maç 5. sete (netice seti) uzarsa yine 30 saniyelik 2 mola hakkı vardır ve bu sette teknik mola verilmez.
  • Voleybol müsabakaları 1 baş hakem, 1 yardımcı hakem, 1 yazı hakemi, 2 çizgi hakemi ve 1 masa hakemi tarafından yönetilir.

Ceza tablosu

 

Başhakemin kararına göre ve hatanın ciddiyetine bağlı olarak, uygulanacak ve müsabaka cetveline kaydedilecek yaptırımlar: İhtar, Oyundan Çıkarma ve Diskalifiye’dir.

CEZALAR

UYARI: Ceza yoktur, uyarı niteliğindedir.
1.Aşama: Sözlü uyarı yapılır.
2.Aşama: Sarı kart gösterilir.

 

İHTAR: Cezadır. Kırmızı kart gösterilir.
Maçta takımın herhangi bir üyesinin ilk kaba davranışı rakibe bir sayı verilerek cezalandırılır ve servis atma hakkı da rakibe geçer.

 

OYUNDAN ÇIKARMA: Cezadır. Sarı ve kırmızı kart birlikte aynı elde gösterilir.
Oyundan çıkarma ile cezalandırılan bir takım mensubu setin geri kalan kısmında oynayamaz, eğer oyun alanındaysa kurallara uygun olarak ve derhal değiştirilir ve başka bir sonuç olmaksızın ceza sahasında oturması gerekir.
Oyundan çıkarılan bir koç set içindeki yetkilerini kullanma, sete müdahale etme hakkını kaybeder ve ceza sahasında oturmak zorundadır.

 

DİSKALİFİYE: Cezadır. Sarı ve kırmızı kart ayrı ayrı iki elde gösterilir.
Diskalifiye ile cezalandırılan bir takım mensubu, eğer oyun alanındaysa kurallara uygun olarak ve derhal değiştirilir ve maçın geri kalan kısmında bir başka sonuç olmaksızın, Müsabaka Kontrol Alanı’nı terk etmek zorundadır.
İlk fiziksel saldırı veya saldırgan ya da tehditkar davranış, bir başka sonuç olmaksızın, diskalifiye ile cezalandırılır.
Aynı maçta aynı takım mensubu tarafından yapılan ikinci bir saldırgan davranış, başka bir sonuç olmaksızın, diskalifiye ile cezalandırılır.
Aynı maçta aynı takım mensubu tarafından yapılan üçüncü bir kaba davranış, başka bir sonuç olmaksızın, diskalifiye yaptırımı uygulanır.

 

Birdir Bir oyunu nasıl oynanır?

İstop nasıl oynanır? İstop oyununun kuralları nelerdir?

Saklambaç nasıl oynanır?

Bi'Yorum

Bi'SORU DAHA?