Ramil Guliyev nereli? Ramil Guliyev’in Türkiye’yi seçme hikayesi kısaca nasıldır? Ramil Guliyev’i altın madalyaya götüren ve tarihe geçiren yolun özeti...

Londra’da düzenlenen 16. Dünya Atletizm Şampiyonası erkekler 200 metrede altın madalyanın ismi Türkiye adına yarışan ve Fenerbahçe Kulübü’nün sporcusu olan Ramil Guliyev oldu. Ramil Guliyev, Türkiye'nin Dünya Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazanan ilk sporcusu olarak tarihe geçti.

1990 Bakü doğumlu Ramil Guliyev’in Türkiye’yi seçme hikayesine gelirsek... 2009'da Azerbaycan'dan ayrılmaya karar verdiğinde öncelikle Rusya'ya yarışmayı düşündüğünü itiraf ediyor Ramil Guliyev. Ancak o süreci de şöyle anlatıyor: “Gerekli bağlantılar kurulmuş ve teknik yetkililerle anlaşılmıştı. Ancak uzayan süreç ve bürokratik engeller işin gerçekleşmesini engelledi. O arada Türkiye'den teklif geldi ve ben de Türkiye'ye gittim."

2011’de Türk vatandaşı olan Ramil Guliyev’in durumu iki ülke arasında krize dönüşmüştür. 2012 yılında Londra'da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edebilmesi Azerbaycan Atletizm Federasyonu'nun iznine bağlı olan Guliyev’e gerekli izin verilmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı da devreye girmesine rağmen Azerbaycan Atletizm Federasyonu kararından dönmeyeceğini kesin olarak bildirmiştir.

2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Azerbaycan adına mücadele eden Ramil Guliyev, 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya kazanmıştı.100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahibi olan Ramil, 2017 yılında 100 metre yarışında elde ettiği 9,97'lik derece ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atletti.

İyi ki geldin dediğimiz Ramil Guliyev aslında tarihe geçeceğinin sinyallerini vermişti. 

14 Temmuz 2017’de Rus gazetesi Sport Express'e röportaj veren Ramil Guliyev bu yıl 100 metrede 9.97 koşarak tarihi bir derece yakalamıştı.  100 metrede madalya ve kazanç elde etmek için 9.90'ların altının gerektiğini belirten Ramil, "Bu benim için çok gerçekçi görünmüyor. Ancak 19.80'lere indiğim 200'de bu daha mümkün olabilecek bir hedef. 200'e daha iyi odaklanırsam, iki yıl önce dünya altıncısı olduğum bu dalda madalya şansım olabilir” diyerek realist bakışını dile getirmişti. 

ramil guliyev altin madalya

Kendisinin Sovyet ekolünden gelen Oleg Mukhin’in çalıştırdığı Ramil Guliyev Londra’da 20.09’luk derecesiyle altın madalya kazandı. Yarış sonrası hem Azerbaycan hem de Türkiye bayrağıyla tribünleri selamladı.

Ramil Guliyev, yarış sonrası duygularını da şöyle açıklamıştı: "Benim için çok inanılmaz bir yarışma oldu. Bunu başarabileceğime sene boyunca inanmıştım. Bundan sonra inşallah olimpiyatta madalya gelir. Usain Bolt burada olsun isterdim ama olmadı. Sıra bizde, inşallah daha iyi olur. Azerbaycan bayrağıyla tur atma isteğim vardı. Ben bunu yaptım. Yarış çok zor geçti. Bütün sporcular çok hazırdı. Yarışta kim kuvvetliyse o kazandı."

TEŞEKKÜRLER VE TEBRİKLER RAMİL GULİYEV...

Bi'SORU DAHA?

Süper Lig'de görevden ayrılan teknik adamlar kimlerdir?

Cemil Usta adının verildiği Süper Lig'de 2019-2020 sezonunda görevine son verilen veya istifa eden...

Trabzonspor'un 2020-21 sezonu fikstürü nasıldır?

Trabzonspor'un 2020-21 sezonu fikstürü nasıldır? Süper Lig'de 2020-21 sezonu ne zaman başlayacak...

2019-2020 sezonu Süper Lig hakemleri kimlerdir?

Süper Lig'de görev alacak üst klasman hakemleri belli oldu. Listeye Bülent Yıldırım ile Serkan...

Süreyya Soner’in taraftarla güldüren diyalogu nasıldır?

Beşiktaş’ın malzemecisi Süreyya Soner, Antalya’da Galatasaray’la oynanan kupa maçı öncesinde bir...

Metin Oktay’ın hapishaneden maça çıkma hikayesi nasıldır?

Galatatasaray'ın efsanesi Metin Oktay'dan bir anı... Metin Oktay askerliği döneminde maç izinleri...

Batur Altıparmak'ın menajerliğini yaptığı futbolcular kimlerdir?

Batur Altıparmak kimdir? Batur Altıparmak kimin oğludur? Menajer Batur Altıparmak'ın oyuncuları...

Bursaspor’un rekor fiyata sattığı oyuncular kimlerdir?

Bursaspor tarihindeki rekor fiyata satılan 10 futbolcu kimdir? Hangi futbolcu ne kadara gitti?...

Fenerbahçe’nin 2022-2023 sezonu transferleri kimlerdir?

Fenerbahçe’nin yeni sezon transferleri kimlerdir? Fenerbahçe’de 2022-2023 sezonunda kimler geldi...