Galatasaray Kulübü’nün yeni başkanı Mustafa Cengiz nerelidir, ne iş yapıyor? Mustafa Cengiz’in sloganı nedir? Mustafa Cengiz seçin öncesinde Galatasaray camiasına neler vaat etmişti?

Mustafa Cengiz adı, Dursun Özbek’in sürpriz seçim kararı sonrası ortaya çıktı. Cengiz, adaylığını açıkladı. Ancak pek şans verilen bir isim değildi. Sessiz sedasız geldi, seçim sürecinde rakibi küçük düşürücü açıklamalardan ziyade Galatasaray Kulübü’nü ve değerlerini ön planda tutan sözleriyle dikkat çekti. “Samimiyet” vurgusu önemliydi. Galatasaray Kulübü tarihine geçecek bir sonuç elde etti. Sarı-kırmızılı camianın “baskın seçim” yakıştırması yaptığı ve kısa süre olan zaman diliminde ekibini topladı ve fazla ön plana çıkmadan geriden gelip başkanlık koltuğuna oturdu. Ve sloganı da “BİZ GALATASARAY İÇİN VARIZ” şeklindeydi.

Mustafa Cengiz kimdir?

  • 1949 Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya geldi. 
  • İlk ve ortaöğretimini Nizip’te tamamladı.
  • Liseyi Gaziantep Lisesi’nde okudu.
  • Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi.
  • 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı.
  • 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu olan TANSA’nın (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürüydü. O dönem 3 hükümetle çalıştı.
  • 12 Eylül Darbesi sonrası kamudan ayrılıp özel sektörde çalıştı. Dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği Ortadoğu’da yoğun olarak çalıştı.
  • 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.
  • Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirildi. 
  • İleri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Mustafa Cengiz’in seçim öncesindeki konuşmaları ve vaatleri nelerdir?

“Benim bütün geçmişim açık. Hayatım boyunca hazır, kurulu hiçbir iş almadım. Ya sıfırdan aldım, her belgesini kendim yapmak durumunda kaldım. Bu arzu edilen bir durum değil ama kaderim bu. Şeffaf bir yönetim vaat ediyorum sizlere. Sizlere asla yalan söylemem. Yaptıklarımı söylemeyeceğim. 'Şunları yaptık, bu eylemlerde bulunduk' diye sizlere söylemeyeceğim. Böyle bir şey olursa beni uyarın.”

“Mayıs'ta şampiyon olsak bile seçime gideriz. Tutamayacağımız hiçbir söz vermeyiz. Yiyemeyeceğim eti ısırmam.”

“Mali, idari, sportif olmak üzere 3 bağlamda çalışmalar yapacağım. Galatasaray'ı bir sisteme oturtacağım. Bütün kurumları ve kurulları ile bir endüstri haline gelen sporda var olmalıyız.”

“Dolar ve döviz bazında olan borçlarımızı TL'ye çevirmemiz şart. Bu finansman giderini tek bir kaynaktan değil; çeşitli kaynaklardan yapmamız gerekir.”

“Florya ve Riva konusunda Emlak Konut'la olan sözleşmeyi görmedim. Mutlaka iyi bir sözleşmedir. Emlak Konut'la tekrar oturacağız. En az 600 milyon dolarlar seviyesine çıkarmak için devletimizle oturup konuşacağız. Bu bedellere veremeyiz, yazık, günah.”

“Basketbol AŞ ve Voleybol AŞ'yi kurmamız gerekir. Ben otarşik, yani kendisine yeterli bir şube oluşturacağım voleybol ve basketbol için.“

“Galatasaray'ı öyle bir iki daire falan değil, reel, sponsorlardan gelecek gerçek parayla kalkındıracağız. Voleybol ve basketbol şubeleri için yabancı kuruluşlarla dirsek temasındayım. Seçilemesem bile Galatasaray'a bu konularda yardımcı olurum.”

“Benim gibi yüzlerce, binlerce Mustafa Cengiz çıkar. Seçilsem de seçilmesem de üyelik sistemini sadakate dayalı yapalım, nasıl? Kimler maça gidiyor, kimler deplasmana gidiyor, kimler forma alıyor, kimler kombine alıyor... Bunu sistem içerisinde ağırlıklı ortalamalı puantaja bağlayalım ve onlara öncelik verelim. Bağışçılarımız var, onlara da bir artı verelim. Dursun Özbek de Galatasaray için çalışıyor. Hepimiz arkadaşız. Bizim siyasi partimiz Galatasaray. Tarikatımız, mezhebimiz Galatasaray.”

“Galatasaray'ın her alanda hedefi şampiyonluktur. Biz 'winner' bir kafadayız. Asla kaybedenlerden yana değiliz. Galatasaray hep kazandığı için buralara geldi.”

“Biz sipahiler gibi yürekli, akıncılar gibi asil olmalıyız. Galatasaray asla pusu kültürü ve bizans oyunlarına tenessül etmemeli. Sakın oyuna gelmeyin. Devlet bizim babamızdır. Partiniz, görüşünüzün ne olduğu fark etmez, bizim partimiz Galatasaray.”

“Kim ki sadıktır, eğilip bükülmemiştir. Kulübün her kademesinde böyle çalışanları onurlandırmalıyız. Kimse enkaz bırakmadı. Kimseyi suçlamıyorum. Bizim için tek kırmızı çizgi vardır, hırsızlık. Onun için hırsızlar benden korksun!”

“Galatasaray Adası’nı sattırmayacağız satmayacağız.”

Bi'SORU DAHA?

Başakşehir'in 2017-2018 sezonu transferleri kimlerdir ve maliyetleri nedir?

Abdullah Avcı'nın çalıştırdığı Medipol Başakşehir'in 2017-18 sezonunda aldığı oyuncular kimlerdir?...

Fenerbahçe Kulübü ne zaman kuruldu?

Osmanlı döneminde 1900'lü yılların başında futbolda ciddi bir hareketlilik vardır. Üç büyük...

TFF Başkanı Nihat Özdemir eleştiriler için ne dedi?

Büyük kulüplerin ağır eleştirilerde bulunduğu ve istifası istenen TFF Başkanı Nihat Özdemir...

Igor Tudor'un Galatasaray'dan alacağı ücret ne kadardır?

Galatasaray Kulübü'nde sözleşmesi feshedilen Jan Olde Riekerink'in yerine teknik direktörlüğe...

Beşiktaş Kulübü'nün ilkleri nelerdir?

Türk sporunda ilkleri ile övünen ve bunu gerek resmi (başkan ve yöneticiler) gerekse taraftar...

Mert Müldür kimdir? Mert Müldür'ün hikayesi nasıldır?

Fenerbahçe'nin yeni transferi Mert Müldür futbola nasıl başladı? Mert Müldür hangi mevkilerde...

5-0'lık Neuchatel Xamax maçında Galatasaray'ın gollerini kimler attı?

Galatasaray ve Türk futbol tarihi açısından Neuchatel Xamax maçının önemi nedir? Galatasaray'ın...

Galatasaray, UEFA Kupası'nı hangi takımları yenerek aldı?

Galatasaray'ın UEFA Kupası'na kalış hikayesi nasıldır? Galatasaray hangi takımları yenerek UEFA...