Lionel Messi futbola nasıl başladı? Messi’nin annesi ve babası ne iş yapıyordu? Messi’nin Barcelona’ya transferi nasıl gerçekleşti? Messi’nin çocuk yaştaki hastalığı neydi?

Dünya futbolunda ve günümüz dünyasında “Maradona mı? Messi mi?” sorusunu sordurabilecek seviyeye gelmiş bir değer Lionel Messi. Biz onun hep futbol zekasına, çalımlarına, gollerine ve asistlerine aşinayız. Pozitif anlamda Messi’dir ne yapsa yeridir sözünün hakkını veren ve futboluyla şaşırtmayan bir isimdir Messi.
Ve onunla ilgili bir İspanyol gazetesinde çıkan bir köşe yazısının bilinçli olarak boş bırakılması ve “Seni yazacak kelime bulamıyorum” mesajı çok şey anlatır.

Çoraplardan top yapardı...

24 Haziran 1987. Dünya Kupası Şampiyonu ve Maradona gibi gezegenin en önemli futbolcusuna sahip Arjantin’de bir çocuk dünyaya gelir.
Rosario’da bir bir bölgede doğan çocuğa Lionel adı verilir.
Baba (Jorge) bir çelik işçisi, anne ise temizlikçidir. Lionel de ailenin üçüncü çocuğu. 3 kilo ve 47 cm’dir.
Lionel de babasının gönül verdiği Newell's Old Boys'a gönül verecektir.
Kardeşi Matias, Lionel’in futbola olan ilgisini “Annesi onu bakkala gönderdiği zaman Leo her zaman topunu da yanına alırdı. Eğer topu yoksa da plastik çantalardan ya da çoraplardan kendine bir top yapardı” diyor.
Topla yatıp topla kalkan Lionel “İlk futbol topum hediye edildiğinde çok gençtim. Üç ya da dört yaşındaydım. İstediğim tek hediye buydu. Noel, doğum günü ya da başka bir şey. Hepsinde top istiyordum” der Messi.

87 makinesinin yıldızı

Her insanın hayatında dönüm noktaları ve küçük dokunuşlar şanslar vardır ya. İşte Lionel’in de öyle bir anısı ve futbolda önünü açan bir olayı vardır. Lionel’in ağabeyi yerel bir kulüp olan Grandoli'de oynamaktadır. Lionel de zaman zaman ağabeyini izlemeye gider. Teknik direktör Salvador Aparicio’dur. Takımında bir oyuncu eksiktir.

Aparicio o zamanı şöyle anlatır: “Etrafıma baktım ve onu topla oynarken gördüm. Ama çok küçüktü (5 yaşında) ve dolayısıyla başka bir oyuncuya şans verdik. Ama o gelmeyince Lionel'in annesine oğlunu ödünç alıp alamayacağımı sordum. Bu durum hoşuna gitmedi. Bana Leo'nun bugüne dek hiçbir maçta oynamadığını söyledi. Ama büyükannesi de oradaydı ve ona 'Bırak çocuğu oynasın' dedi. Top ona ilk kez geldiğinde bir göz attı ve topun geçip gitmesine izin verdi. Hareket bile etmedi. Ama ikinci seferde top Leo'nun sol ayağına geldi, Leo topu kontrol etti ve koşmaya başladı. Herkesi birer birer çalımladı. Ona şut atması için bağırıyordum. O günden sonra her zaman takımımda yer aldı. Daha sonra genç takımlarda her maç altı yedi gol atmaya başladı. Kalecinin degaj atmasını beklemeden onun yanına gidip topu alır ve tüm sahayı topla geçmeye başlardı. Doğaüstü bir yetenekti."

Ve o Lionel Messi, 9 yaşında Newell's Old Boys'a katılır ve 4 yılda sadece bir maç kaybeden efsanevi bir jenerasyonun parçası haline gelir. Yani “87 Makinesi” olarak adlandırılan o jenerasyonun yıldızıdır. (Fotoğrafta sağdan ikinci-ayakta)

Messi'nin hastalığı...

Lionel, 11 yaşına geldiğinde “büyüme hormonu bozukluğu” teşhisi konur. Eğer tedavi olmazsa kariyeri başlamadan bitecektir. Kulübü Newell's oyuncunun tedavisi için gereken ödemeyi yapmaya razı olur. Ancak ekonomik kriz içindedir ve tedavi masraflarını karşılayamaz. Baba Jorge Messi, ailesini Avustralya'ya taşımayı da aklından geçirse de Lionel'i River Plate'e önerir.

Messi o dönemde 1.25 cm boyundadır ve gelişimi durmuştur.
13 yaşına gelen Lionel en az üç yaş büyük isimlere yaptığı maçta River yetkililerini etkiler. Baba Jorge Messi, River'dan bir iş ve Buenos Aires'te bir ev ister ancak olumlu cevap alamaz. Ki zaten River, Messi’nin 900 dolar tutan hormon tedavisi masraflarını da karşılayamaz.

Messi'nin Barcelona günleri...

Baba oğlunun futbol yeteneklerinin çok farkındadır ve bunun için sonuna kadar mücadele etmeye kararlıdır. Bir oyuncu izleme firmasının temsilcileriyle görüşür.
Arjantinli bir avukat (Juan Mateo) Messi'nin bir portakalı (113 defa) ve tenis topunu (120 defa) sektirdiği videoyu Barcelona scout'u Jose Minguella'ya gönderir.

Deneme idmanları için davet alır. Lionel, babasıyla birlikte İspanya'nın yolunu tutar. Beğenilir ve ilk imza bir beyaz mendile, baba Jorge, Minguella (aracı olan kişi) ve Barcelona'nın eski orta saha oyuncularından Carlos Rexach tarafından imza edilir. Baba Jorge’ye aylık 4 bin avroluk bir ödeme planı sunulur ve aile rahat eder. Tabii Messi’nin tedavisini de Barcelona Kulübü üstlenir.

Lionel’in Barcelona günleri 2000’de başlar. Tedavisi ve gelişim süreci hep beraber yürür. 2004’te Barcelona B takımında forma giyer. 17 yaşındayken A takımla ilk maçına çıkar.

Şu anki takım arkadaşlarından Pique Messi’nin ilk Barcelona günleri için “Onu ilk gördüğümüzde o kadar küçüktü ki burada ne yaptığını merak etmiştik” der.
Sonrası mı; FUTBOLUN TARİH YAZARI LİONEL MESSİ olarak aktif futbol yaşantısına Barcelona'da devam eder.

Bi'SORU DAHA?

Robin van Persie, Oğuzhan Özyakup’u neden fırçaladı?

Birisi Fenerbahçe’de diğeri Beşiktaş’ta. Ancak ikili Arsenal’de beraberdi. Ve bakın Robin van...

Fenerbahçeli Halit Deringör'ün ayaklarını titreten olay nedir?

Fenerbahçe'ye futbolcu ve teknik adam olarak hizmet vermiş olan Halit Deringör'ün ayaklarının...

Başakşehir’in 2020-21 sezonu transferleri kimlerdir?

Süper Lig ekibi Başakşehir'in 2020-21 sezonu yeni transferleri kimlerdir? Başakşehir'den hangi...

Süper Lig hakemlerinin maaşları ne kadardır?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1 yıllık sözleşme yaptığı hakemler üç kategoriye ayrılıyor ve aylık...

Almanya'da kulüplerin şampiyonluk sayıları kaçtır?

Almanya Ligi'nde şampiyonluklara ambargo koyan kulüp hangisidir? Bundesliga'da kulüplerin...

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun görevleri nelerdir?

Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı olan Tahkim Kurulu kaç üyeden oluşur? Görev süreleri ne...

Rıza Çalımbay’ın teknik direktörlük yaptığı kulüpler hangileridir?

Türk futbolunun “Atom Karınca” lakaplı oyuncularından olan Rıza Çalımbay’ın çalıştırdığı kulüpler...

Okan Koçuk kimdir? Okan Koçuk’un hikayesi nasıldır?

Galatasaray'ın yeni transferi Okan Koçuk nereli? Okan Koçuk futbola nasıl başladı? Okan Koçuk’un...