FIFA Dünya Kupası, 1966 yılından bu yana resmi maskotlarla tanıtılmaktadır. Peki ya bu maskot serüveninin ilk kahramanı kimdir ve FIFA Dünya Kupası maskotlarının 1966'dan bugüne sıralaması nasıldır?

Dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupasının fikir babası Fransız Jules Rimet'tir.

İlk Dünya Kupası

İlk Dünya Kupası Uruguay'da düzenlenmiştir ve Dünya Kupası'na sadece 13 ülke katılmıştır, toplamda 18 maç oynanmış ve finali yalnız 300 kişi izlemiştir. 1974 yılına kadar fikir babasının yani "Jules Rimet" adıyla anılan Dünya Kupası, 1974 tarihinden günümüze kadar olan süreçte "FIFA Dünya Kupası" olarak oynanmaktadır. 

Acaba FIFA'nın açılımı nedir diye düşünenleri de unutmadık, buyrun "FIFA'nın açılımı nedir?" ...

FIFA Dünya Kupası Maskotları

Şimdi tekrar çıktığımız yola dönelim, yani Dünya Kupası'nın "Maskotlarına"... FIFA Dünya Kupası maskotları, müsabakaların gerçekleştiği ülke tarafından yaratılmaktadır. Gelin 1966 yılında başlayan maskot serüveninin kahramanlarını tanıyalım: 

1- Willie / 1966 (İngiltere)

FIFA dunya kupasi maskotu willie 1966

Willie, Dünya Kupasının "İlk Resmi Maskotu" olarak tarihe adını yazdırmayı başarmış bir aslan.. "World Cup" yazan Birleşik Krallık bayrağı forması giyiyor ve 1966 yılında, büyük spor turnuvalarında kullanılan ilk maskotlardan biri olma özelliği ile serüvenine başlıyor. 

2- Juanito / 1970 (Meksika)

FIFA dunya kupasi maskotu juanito 1970

Juan adının "ufaltılmış" hali olan Juanito isimli çocuk maskot, kafasında geleneksel Meksika şapkası sombrero takıyor ve Meksika milli takımının formasını giyiyor. 

3- Tip ve Top / 1974 (Almanya)

FIFA dunya kupasi maskotu tipvetop 1974

Tip-Top deyiminden, her şeyin güzel olacağı anlamından türemiş 3. maskotumuz. Üzerinde WM ve 74 yazan formalar giyiyor Tip ve Top. Nereden geliyor bu WM, Dünya Kupasının almancası "Weltmeisterschaft"ın baş harfleri, 74'ün nereden geldiğini zaten çözdünüz. 3. maskot olmanın yanı sıra, Dünya Kupasının ilk çift maskotu olarak da geçmiş oldu.

4- Gauchito / 1978 (Arjantin)

FIFA dunya kupasi maskotu gauchito 1978

Gauchito, "Arjantina 78" yazan şapkası, boynundaki fuları ve elindeki kırbacı ile İspanyolca "gaucho" olan kovboyu temsil eden bir çocuktu. Arjantin, bu Dünya Kupası'nın galibi oldu. 

5- Naranjito / 1982 (İspanya)

FIFA dunya kupasi maskotu naranjito 1982

İspanyolca 'naranja' portakal kelimesinden türetilen Narantijo, milli takım forması giyen bir portakal. İlk cansız maskot olma özelliği ile de Dünya Kupası tarihinde yerini almış. 

6- Pique / 1986 (Meksika)

FIFA dunya kupasi maskotu pique 1986

1986 yeniden Meksika'dayız. Karşımızda da acı biber, baharat anlamına gelen "picante" kelimesinden türetilen Pique adlı, sombrero giyen ve bıyığı olan bir acı biber...

7- Ciao / 1990 (İtalya)

FIFA dunya kupasi maskotu ciao 1990

İsim babası "Ciao" merhaba anlamına gelen İtalyanca kelime... 1990'a kadar olan maskotlardan farklılğıyla dikkat çeken Ciao, kafası futbol topu, vücudu ise İtalya bayrağının renkleri olan yeşil, kırmızı, beyaz küplerden oluşan bir çöp adam figürü. 

8- Striker / 1994 (ABD)

FIFA dunya kupasi maskotu striker 1994

 Üzerinde "USA 94" yazan formasıyla, Disney şirketi tarafından tasarlanan Striker isimli bir köpekti.

9- Footix / 1998 (Fransa)

FIFA dunya kupasi maskotu footix 1998

İsmini İngilice football sözcüğü ve Fransa'da popüler bir kahraman olan Asterix'in son ekinin birleşiminden alan Footix, üzerinde "France 98" yazan mavi gövdeli bir horozdu. Neden horoz derseniz, Galya horozu zaten Fransa'nın sembolü. Ayrıca Fransız ressam Fabrice Pialot tarafından tasarlanmıştır. 

10- Ato, Kaz ve Nik / 2002 (Güney Kore ve Japonya)

FIFA dunya kupasi maskotu ato kaz nik 2002

Yüksek teknolojiyi vuygulayan, bilgisayarda tasarlanmış turuncu, mor ve mavi renkli üç maskot. Hayali bir spor dalında takımı temsil eden bu üçlüden, Ato teknik direktörken, Kaz ve Nik takımın oyuncularıydı. 

11- Goleo VI ve futbol topu Pille / 2006 (Almanya)

FIFA dunya kupasi maskotu goleoVI pille 2006

2006'da kahramanlarımız üzerinde 06 yazan Alman forması giyen aslan Goleo ile Pille adında konuşan futbol topuydu. Final maçı, üretici firmanın Dünya Kupası başlamadan önce iflas ettiği için, maskotsuz geçmiştir. Tarihte maskotsuz geçen ilk Dünya Kupası finali olarak yer bulmuştur. 

12- Zakumi / 2010 (Güney Afrika)

FIFA dunya kupasi maskotu zakumi 2010

Yeşil saçı, yeşil şortu ve üzerinde "South Africa 2010" yazan tişörtüyle Güney Afrika'yı temsil eden Zakumi sarı renkli bir leopardı. Güney Afrika'nın uluslararası kodu "ZA" ile Afrika'da konuşulan yerli dillerde 10 anlamına gelen "kumi" nin biraraya getirilmesiyle oluşmuştur. 

13- Fuleco / 2014 (Brezilya)

FIFA dunya kupasi maskotu fuleco 2014

Brezilya'nın maskotu bir armadillo. Bilindiği üzere, armadillolar vücudunu büküp yuvarladığında, tıpkı bir topu andırıyor. "Futebol" (futbol) ve "ecologia"(ekoloji) kelimlerinden türetilmiş Fuleco, üzerinde "Brasil 2014" yazan beyaz bir tişört ve ve yeil bir şort giyiyordu. 

14- Zabivaka / 2018 (Rusya)

FIFA dunya kupasi maskotu zabivaka 2018

Tasarımı, öğrenci Yekaterina Boçarova tarafından yapılan maskot Zabivakaisimli kurt, kolları mavi ve üzerinde "Russia 2018" yazan beyaz bir tişört ile kırmızı bir şort giyiyor. Tahmin edeceğiniz üzere, Zabivaka'nın üzerinde kullanılan beyaz, kırmızı ve mavi renkleri , Rusya'nın bayrağındaki renkleri temsil ediyor. 

Bi'SORU DAHA?

Arda Turan'ın yıllık ücreti ne kadardır?

Türk futbolunun son dönemde yetiştirdiği en önemli değer olan Arda Turan, dünya devi Barcelona forması...

Süreyya Soner’in taraftarla güldüren diyalogu nasıldır?

Beşiktaş’ın malzemecisi Süreyya Soner, Antalya’da Galatasaray’la oynanan kupa maçı öncesinde bir...

Baba Gündüz, Metin Oktay için neler söylemiştir?

Galatasaray'ın iki efsanesi... Baba Gündüz, Metin Oktay'ı izlemek için İzmir'e gittiğinde...

G.Saray, Başakşehir, Beşiktaş ve F.Bahçe'nin kalan maçları hangileridir?

Spor Toto Süper Lig'de son haftalara girilirken şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray,...

Galatasaray’ın 2022-2023 sezonu transferleri kimlerdir?

Galatasaray’ın yeni sezon transferleri kimlerdir? Galatasaray’da 2022-2023 sezonunda kimler geldi...

İtalya’da kulüplerin lakapları nelerdir?

Dönem dönem Juventus, Milan ve Inter gibi kulüplerin ön planda olduğu İtalya’da kulüplerin...

Galatasaray Kulübü'nün kuruluş amacı nedir?

Galatasaray Kulübü'nün kurucusu Ali Sami Yen kuruluş maksadını nasıl açıklar? Galatasaray'ın...

Trabzonspor’un 2021-2022 sezonu transferleri kimlerdir?

Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor 2021-2022 sezonunda hangi futbolcuları almıştır? İşte...