Koronavirüs testi pozitif çıkan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, virüs salgını sebebiyle ligleri ertelemeyen TFF’ye nasıl bir tepki göstermişti. İşte Terim’in Beşiktaş maçı sonrasındaki sözleri...
 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu akla Beşiktaş derbisi sonrası liglerin ertelenmemesine gösterdiği tepkisi geldi. İşte Fatih Terim’in o dönemdeki TFF’ye tepkisi ve uyarıları...

Risk altında oynatıyorsunuz

 
"Global bir sorunla karşı karşıyayız. Ülkeler olağanüstü hal ilan ediyor. Sınırlarını kapatanlar var. Okullar tatil edildi, uçuşlar durduruldu. Risk grubundakiler evinde. Meclis ve parti grup toplantıları iptal edildi. Ülkedeki tüm etkinlikler, gelişim ligleri iptal. Kamu ve özel kuruluşlarda kriterlere göre evden çalışma esasına geçildi. Dünyadaki tüm büyük ligler ertelendi. Aklınıza NBA'in erteleneceği gelir miydi? NBA ertelendi. Ayrı sahalarda oynamalarına rağmen tenis maçları ertelendi. Milyonlar, hatta milyarlar 'Futbol insan hayatından önemli değil.' cümlesini ana haberlerde, spor haberlerinde, gazetelerde ve televizyonlarda kuruyor. Bizi toplumun uyuşturucusu gibi... Seyircili oynanan bir spor dalını seyircisiz ve risk altında oynatıyorsunuz."
 
"Kimseyi kırmak, kimseyi üzmek niyetinde değilim ama doğruları da tabii ki söyleyeceğim. Bazıları söyleniyor, ben söylüyorum. Sağlığımız ve hayatımız söz konusu. Böyle de bir illet var. Hepimiz elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Bizim, oyuncuların ve sizlerin hayatı söz konusu. Burada akreditasyon sahibi 850 kişi var. Çok yakınız. Hani 1-1,5 metreden uzak duracaktık. Oyuncuların öpüşmesine mani olabilir misiniz? İmkanı yok. Hepimizin hayatı tehlikede. Ertelense, bütün futbolcuları evlerine yollasak, olacak herhangi bir hadiseden kimsenin gocunması gerekmiyor. Çünkü herkes kendisini hür iradesiyle virüsten koruyacak ama birimizden bir şey çıkarsa hepimiz karantinaya gideceğiz. Top toplayıcı çocuklar da dahil."

Hangi bilimsel yaklaşımla...

 
"Florya'nın her tarafını dezenfekte ettik. Dünkü antrenmanda oyuncular soyunma odasında soyunmak istemedi. Her odayı yeniden kendilerine göre tekrar dezenfekte ettik. Söylenenle eylem birbiriyle örtüşmüyor. Bizim maçta bin kişi olsa, 9 maçta 9-10 bin kişi yapar. Bu kadar insanı hangi bilimsel yaklaşım ve tedbirle oynatıyorsunuz?"
 
“TFF, çarşamba günü öğlen seyircili oynanacağını, akşam seyircisiz oynanacağını açıklıyor. Perşembe günü bir takımımız seyircili oynuyor ama cuma günü Kasımpaşa, Göztepe, Çaykur Rizespor ve MKE Ankaragücü'nün maçları seyircisiz oynanıyor. Çeşitli beyanlar var. Bir tanesi de başkan yardımcısına ait. Kendisi 'Söz konusu olamaz.' diyor. Söz konusu olamazsa, sen neden UEFA toplantısına gitmiyorsun? Telekonferansla buradan katılacaksın. Ya bu hafta içi söz konusu olursa?"
 
"Teknik adam ve futbolcular olmazsa oyun olmaz. Hakem olmazsa maç idare edilemez. Taraftar olmazsa ne para kazanabilirsin, ne de maçın tadı tuzu kalır. Kimse de burayı takip etmez."
 
"Herkes lütfen el temizliğine ve kurallara dikkat etsin. İnşallah ülkemizde fazlası görülmez. Sağlık Bakanı'mızın da her dakika bilgilendirmesine teşekkür ederiz. Çok güzel oldu. İnşallah ülkemiz bunu en iyi şekilde atlatacak."
 
"İki hafta sonra milli takım arası var. O zamana kadar erteleseydiniz. O zamana kadar vakalar biterse, çarşamba-pazar oynardık. Benim çocuklarımın (futbolcular) canı neden önemli değil? Ben bunu Türk futbolu adına söylüyorum. Ülke olarak yeri geldiği zaman her yerde beraber olabiliyoruz, burada neden olamayalım? TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig'e Allah yardım etsin. Süper Lig ve TFF 1. Lig bir nebze imkanlara sahibiz. BAL'ı düşünemiyorum. İstediğinizi şampiyon ilan edin ama birilerine zarar gelecekse oynamayalım. Ben paranoya yapan bir adam değilim, komplo teorileri de üretmem ama hepimiz paranoyak olduk."
 

"Başkanla devamlı istişare halindeyiz. Ben şimdi basit örnek vereyim. İlk antrenman çarşamba günü, iki gün izin verdim. Hiçbir tarihte, uzun milli takım araları hariç, böyle uzun izin vermedim. Futbolcuların psikolojisi bozuk. Onların da aileleri var. Böyle devam ettiği sürece en sıkıntılı biziz. Şu salonda 67 kişiyiz. Birbirinize çok da yakınsınız. Bir grup var, 'Bize bir şey olmaz.' diyor. Herhalde biz ondanız veya millet bizi öyle görüyor. Bir grup da panikçi. O da kötü. Söylemimizle eylemimiz arasında büyük farklar var. İnşallah futbol aleminde bir şey çıkmaz. Çıkarsa hep beraber karantinaya gireceğiz."

Bi'SORU DAHA?

Eren Derdiyok'un İsviçre Milli Takımı’nı seçme sebebi neydi?

Süper Lig’de önce Kasımpaşa ardından Galatasaray forması giyen Eren Derdiyok, İsviçre Milli...

Luyindama'nın yıllık ücreti ne kadardır?

Galatasaray'ın geçen sezon devre arasında kiraladığı ve sezon başı bonservisini aldığı...

Mehmet Topal'ın Fenerbahçe'ye veda mesajı nasıldır?

7 sezon boyunca Fenerbahçe formasını giyen ve bir yıl daha mukavelesi bulunan Mehmet Topal neden...

Türkiye'nin EURO 2020 elemeleri puan durumu nasıldır?

Avrupa Şampiyonası elemelerinde mücadele veren Türkiye'nin rakipleri kimlerdir? İşte Türkiye'nin...

Erol Erdal Alkan kimdir?

Türk Milli Takımı'na davet edilen ve adı yeni duyulan Erol Erdal Alkan'ı yakından tanımaya ne...

Süper Lig hakemlerinin maaşları ne kadardır?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1 yıllık sözleşme yaptığı hakemler üç kategoriye ayrılıyor ve aylık...

Rıza Çalımbay’ın teknik direktörlük yaptığı kulüpler hangileridir?

Türk futbolunun “Atom Karınca” lakaplı oyuncularından olan Rıza Çalımbay’ın çalıştırdığı kulüpler...

Süleyman Seba'nın unutulmaz sözleri nelerdir?

Beşiktaş Kulübü’nde 16 yıl başkanlık yapan efsane başkan Süleyman Seba… Davranışlarıyla ve...