Kuruluş kimliği Beşiktaş Jimnastik Kulübü olan, kuruluş ismi ise “Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü” adını taşıyan kulüptür. İşte Beşiktaş Kulübü'nün tarihi süreci ve kuruluş hikayesi...

Kısa genel bilgileri

1903’te kurulmuştur.
Renkleri siyah-beyazdır.
İlk başkanı Mehmet Şamil Bey’dir.

Kuruluş hikayesi

1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi'nde, o zamanın Medine Muhafızı olan Osman Paşa'nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapar.

Başta Osman Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahallenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastiktir.

O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan ürkerek hafiyeler dolaştıran 2. Abdülhamit'in adamları Serencebey'deki bu toplanmaları haber alınca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürülür. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşar.
Hatta saray çevresinden Şeyhzade Abdülhalim bu sporcuları desteklediği ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladığı belirtilir. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri gösterir.

İlk adı Bereket Jimnastik Kulübü

1903 Mart'ında ise özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kurulur.
1908'de Meşrutiyet'in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazanır.

 

13 Nisan 1909'daki (31 Mart 1325) siyasi olaylardan sonra Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, Hareket Ordusu ile İstanbul'a gelir. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey'de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirir.

Fuat Balkan, Ihlamur'daki evinin altındaki yeri, kulüp merkezi yapar ve Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirir.
Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana gelir. Fuat Bey'in arkadaşları Refik ve Şerafettin Beyler de iyi birer eskrimcidir.

Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 26 Ocak 1911 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü olur. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150'ye yükselir. Kulübün merkezi de Ihlamur'dan Akaretler'de 49 numaralı binaya taşınır. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince, yine Akaretler'de 84 numaralı binaya geçilir. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası haline getirilir. 

Bi'SORU DAHA?

Şenol Güneş'in asıl mesleği nedir?

Türk futbolunun önemli değerlerinden olan kalecilik ve antrenörlük yapan Şenol Güneş, ne...

Lionel Messi'ye neden 3 ay men cezası verildi?

Dünya futbolunun önemli değeri Lionel Messi'nin 3 ay uluslararası turnuvalardan men cezası...

Real Madrid Kulübü’nün logosunda neden taç var?

Real Madrid Kulübü ne zaman kurulmuştur? Real Madrid Kulübü ile ilgili kısa ve genel bilgiler...

Atilla Türker'in TSYD'den Serbest Yazı'da ödül alan yazısı nasıldır?

Yılların ödüllü gazetecisi Atilla Türker'in 2019'da TSYD'de Serbest Yazı dalında ödül alan...

Steven Nzonzi'nin Galatasaray'a maliyeti ne kadardır?

Galatasaray Nzonzi'yi nereden kiralamıştır? Nzonzi'nin yıllık ücreti ne kadardır? Nzonzi'nin satın alma...

Süper Lig hakemlerinin maaşları ne kadardır?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1 yıllık sözleşme yaptığı hakemler üç kategoriye ayrılıyor ve aylık...

2019'da Yılın Futbolcusu ve Teknik Direktörü kim oldu?

FIFA'nın her yıl düzenlediği yılın enlerinde kimler ödül aldı. Yılın futbolcusu ve teknik...

Sergen Yalçın’ın Fenerbahçe’ye rüzgar hesabıyla attığı gol nasıl?

Beşiktaş’ın eski oyuncusu Erkan Avseren, Sergen Yalçın’la ilgili anılarını ve Fenerbahçe’ye attığı frikik...