Kuruluş kimliği Beşiktaş Jimnastik Kulübü olan, kuruluş ismi ise “Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü” adını taşıyan kulüptür. İşte Beşiktaş Kulübü'nün tarihi süreci ve kuruluş hikayesi...

Kısa genel bilgileri

1903’te kurulmuştur.
Renkleri siyah-beyazdır.
İlk başkanı Mehmet Şamil Bey’dir.

Kuruluş hikayesi

1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi'nde, o zamanın Medine Muhafızı olan Osman Paşa'nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapar.

Başta Osman Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahallenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastiktir.

O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan ürkerek hafiyeler dolaştıran 2. Abdülhamit'in adamları Serencebey'deki bu toplanmaları haber alınca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürülür. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşar.
Hatta saray çevresinden Şeyhzade Abdülhalim bu sporcuları desteklediği ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladığı belirtilir. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri gösterir.

İlk adı Bereket Jimnastik Kulübü

1903 Mart'ında ise özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kurulur.
1908'de Meşrutiyet'in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazanır.

 

13 Nisan 1909'daki (31 Mart 1325) siyasi olaylardan sonra Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, Hareket Ordusu ile İstanbul'a gelir. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey'de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirir.

Fuat Balkan, Ihlamur'daki evinin altındaki yeri, kulüp merkezi yapar ve Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirir.
Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana gelir. Fuat Bey'in arkadaşları Refik ve Şerafettin Beyler de iyi birer eskrimcidir.

Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 26 Ocak 1911 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü olur. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150'ye yükselir. Kulübün merkezi de Ihlamur'dan Akaretler'de 49 numaralı binaya taşınır. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince, yine Akaretler'de 84 numaralı binaya geçilir. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası haline getirilir. 

Bi'SORU DAHA?

Süper Lig’in 2017-2018 sezonu hakemleri kimlerdir?

İlhan Cavcav sezonu adı verilen Süper Lig’de 2017-2018’de görev yapacak hakemler kimlerdir? İşte...

Umut Güneş kimdir? Umut Güneş’in hikayesi nasıldır?

Umut Güneş futbola nasıl başladı? Umut Güneş hangi mevkilerde oynuyor? Umut Güneş kaç dil biliyor?

Tuncay Şanlı hangi kulüplerde oynamıştır?

Adı Fenerbahçe ile özdeşleşen Tuncay Şanlı'nın lakabı nedir? Tuncay Şanlı hangi takımlarda forma...

Mustafa Denizli’nin çalıştırdığı kulüpler hangileridir?

Türk futbolunun önemli isimlerinden ve değerlerinden Mustafa Denizil’nin görev yaptığı kulüpler...