Beşiktaş Kulübü'nün efsane futbolcularından olan Vedat Kaptan ve Güzel İnsan olarak bilinen Vedat Okyar'ın unutulmaz sözleri ve yazılarından bazıları...

Adı Beşiktaş ile özdeşleşen isimlerden Vedat Kaptan... En çok kullandığı kelime Güzel İnsan olan güzel insan Vedat Okyar... 

Futbol hayatının ilk dönemini "Beni kimse keşfetmedi ben kendimi keşfettim, seçmelere katıldım ve kazandım öyle başladı" diye anlatan ve sonrasında "Bakırköy'de, Yücespor’da oynadım, oradan Adalet takımına transfer oldum. Rahmetli babacığım (Rahmi Okyar) Bursaspor’un kurucularından. Bursaspor’u kurunca, Bakırköy’ün dört oyuncusu, ben, kaleci Turan, Ersel, Tamer Bursa’ya gittik. Bursa’dayken Beşiktaş beni, ben Beşiktaş’ı istiyordum. Rahmetli babacığımın Baba Hakkı’ya bir sözü vardı. Bu nedenle hiçbir pazarlık yapılmadan Beşiktaş’a geldim. Beşiktaş’ta parasız oynadım, ama babamdan belki daha fazlasını aldım. Babam kulübün ikinci başkanıydı. Babamdan aldığım parayı ihtiyacı olan arkadaşlara veriyordum. ne maaş, ne prim, ne transfer ücreti, hiçbirini almadım" diyen değer...

Vedat Okyar'ın unutulmaz sözleri...

"Önce müslümanım sonra Elhamdulillah Beşiktaşlıyım."

"Yarım sıfır olsun bizim olsun."

"Uzaktan yenen gol sonrası: ‘oradan mektup atsan kaleye 15 günde gider."

"Ben matematik bilmem, 4-4-2 den 3-5-2 den anlamam… Beşiktaş çıksın, Beşiktaş gibi oynasın kazanır."

"Hakem sana haksızlık yapıyorsa, öyle bir oynarsın ki hakemi çimlere gömersin. Golüne ofsayt mı verdi, 30 metreden gol atarsın, hakemi de topla beraber kaleye sokarsın..."

"Ben Beşiktaş’ın çocuğuyum, yazarıyım, Beşiktaş’ı takip ederim, diğer takımlar hakkında yorum yapmam o takımları Beşiktaş kadar iyi bilmediğim için hem doğru olmaz, hem de diğer yazar arkadaşlara saygısızlık olur."

"Biz Beşiktaş’ın sadece futbolcusu değil, idarecisi, taraftarı gibiydik. Mağlup oynadığımız bir maçta Sanlı Sarıalioğlu kaptanın taç atışı için topu almaya giderken ağladığını hatırlıyorum."

"Trabzonspor’la oynadığımız bir kupa maçıydı. İlk maçı 1-0 kaybetmiştik, turu geçmemiz için burada 2-0 kazanmamız gerekiyor. 1-0 öndeyiz ve penaltı kaçırdım. Sonra Lütfü golü attı ve turu geçtik. Golü atınca Lütfü’nün sevinçten kulağını ısırdım. Maçtan sonra da hastaneye götürdüm."

"Eskiden futbolcuların saçları uzun olurdu. maçlardan sonra duş alırdık, tabii saçlar hep ıslak. Gündüz Tekin Onay (Beşiktaş’ın 1976-77 sezonundaki teknik direktörü) saç kurutma makinesi almıştı, hepimiz uçak almış kadar sevindik."

"Bakıyorsun, spor yazarı kardeşlerimiz bir çay reklamına çıkıyorlar. Bana da teklif geldi. Hatta sakalını kes bile dediler, büyük de bir paraydı. Tenezzül edecek adam değilim. Ne işim var? Ben bir tek Çocuk Esirgeme Kurumu’na çıkarım. Futbolu bıraktığımda 'jübile yap' dediler. Bende 'jübileyi çocuk esirgeme kurumu için yaparım' deyince, 'sen böyle bir şey yaparsan bir daha biz yapamayız, yapma bu yüzden' dediler, ben de yapmadım."

"Sergen orta sahaya sandalye atıp otursa gene yararlı olur!"

"Ben antrenör olsam 10 kişi oynarım, Baki’yi oynatmam."

Kırmızı kart anısı

Ve efsane anısı;
Bir maç sırasında rakip takımın bir oyuncusu öyle bir tekme atıyor ki Vedat Okyar can acısıyla bir anlığına küfür ediyor. Oyuncu hemen hakemin yanına koşuyor. "Hocam, Vedat bana küfür etti!"Hakem de Doğan Babacan... Vedat’ın küfür edeceğine ihtimal vermiyor bu yüzden kendisine soruyor: "Vedat, sen küfür ettin mi!"Vedat duraksamadan: "Evet, ettim" diyor.Doğan Babacan’ın eli cebine gidiyor ve kırmızı kart ile Vedat'ı oyun dışına gönderiyor.Tezcan arkadaşının yanında tüm olan bitenlere şahit olmuş. O da şaşkınlık içinde:"Manyak mısın sen! Etmedim deseydin ya!" diyorİşte efsane şu sözleri geliyor: "Ne yani, üstümde Beşiktaş forması varken yalan mı söyleyecektim!"

SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ!

Bi'SORU DAHA?

Fatih Terim liglerin ertelenmemesine nasıl tepki göstermişti?

Koronavirüs testi pozitif çıkan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, virüs salgını sebebiyle...

Bursaspor'un şampiyon kadrosunda kimler vardı?

Bursaspor ne zaman şampiyon oldu? Bursaspor'un şampiyonluk kadrosunda hangi oyuncular vardı?...

Beşiktaş'ın başkanlarının sıralı listesi nasıldır?

1903 yılında kurulan Beşiktaş Kulübü'ne kimler başkanlık yapmıştır? Beşiktaş tarihine geçen...

Şampiyonlar Ligi müziğinin tarihçesi ve sözleri nasıldır?

Şampiyonlar Ligi müziğinin sözlerinin Türkçesi nasıldır? Şampiyonlar Ligi müziği kaç dilde söylenir?