Türk sinemasına damga vuran müthiş ikili Zeki Alasya ile Metin Akpınar’ın muhteşem uyumunu “Zeki” olanı bakın zamanında nasıl yorumlamış...

Zeki Alasya, uzun yıllar büyük bir uyum içerisinde çalıştığı yakın dostu Metin Akpınar’la çalışmasını anlattı:

Beraber oynadığımız filmlerde çok konuşmuş değiliz. Bakardık birbirimize, anlaşıyormuşuz gibi.
Benim oyunculukta hiç gözüm yoktu ve bütün büyük rolleri Metin’e verirdim. Bunda hem oyunculuğu sevmeyişimin hem de Metin’in büyük bir oyuncu olmasının etkisi var. Bana göre Metin Akpınar, Cumhuriyet döneminin en önemli oyuncularından biridir.
Gözünüz kapalı her şeyi verebiliyorsunuz adama. Gözü kapalı o olayın yönetmenliğini üstleniyorsunuz ve sonuç da hep iyi çıkıyor. Görev taksiminde de olay şudur, ben çok çalışkan bir adamım, Metin değil. Ben bütün hayatını tiyatroya, sinemaya, yaptığı işe veren bir adamım; Metin belli saatlerde zorlukla veren bir adamdı.
Yiyor, içiyor işte görüyorsunuz, 158 kilo olması boşuna değil.

Oturuyoruz mesela oyundan sonra içiyoruz. Aramızda hoş bir espri de vardı, ben ‘çişim geldi’ deyip kalkıyordum, bir daha dönmüyordum. O biliyordu ki ben gidip yatacağım çünkü ertesi sabah saat 9’da uyanıp tiyatroyla ilgili işler yapacağım. Metin ertesi gün belki akşam 7’ye kadar uyuyacak.
Bir taraf mütemadiyen kendinden fedakârlık eder, bir taraf da bu rahatlığın içinde ense yapmaya başlarsa bu, fedakârlık eden tarafı -her ne kadar ‘ben hiç önemsemiyorum’ dese de- bir yerden sonra rahatsız etmeye başlıyor. Nitekim ortaklığımızın 20 küsur sene sonra bitmesinde bunun da etkisi vardır. Aptal durumuna düştüğünüzü düşünüyorsunuz.

NOT: İkilinin yolları bir dönem ayrıldı ama sonra tekrar buluştular.

Bi'SORU DAHA?

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar türküsünün hikayesi nasıldır?

"Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim" sözlerinin de hafızalara kazındığı Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar türküsünün hikayesi...

2017 Grammy Ödülleri'ni kimler kazandı?

Müzik dünyasının en önemli etkinliği olan Grammy Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'daki törene Adele damga vurdu.

Amerika’nın kahramanlaşan soyguncu çifti kimdir?

Gerçek yaşamdan filme uyarlanan bir hikaye... 1930’lu yıllarda Amerika’da banka ve dükkanları soyup halkın sempatisini kazanan çift...

Zeki Müren’in Neşet Ertaş'la buluşması nasıl olmuştur?

Sanat güneşi Zeki Müren ile Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş'ın ilk görüşmesinde neler olmuştur? Zeki Müren'i şaşırtan olay nedir?