Topraktan kazandı, filme yatırdı, kadına şiddete parmak basmak istedi ve New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü aldı.

O aslen Adanalı, 38 yıllık evli, üç çocuk annesi ve ilkokum mezunu Ümmiye Anne (Koçak)... 10 kardeşten biri. Okumayı çok sevmesine rağmen ekonomik nedenlerle bu hayalini gerçekleştiremeyen Ümmiye Anne hayallerinin peşinden gitti. Tarlada çalıştı, topraktan kazandığı parayı sanata, sinemaya yatırdı... 11 tiyatro oyunu yazdı ve Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 500 kez sahneye çıktı. Oyunları Türkiye’nin dört bir yanında izlendi.

İlkokul sonrası ilk okuduğu kitabın Maksim Gorki’nin Ana kitabı olduğuna dikkat çeken Ümmiye Anne, Arslanköy’e gelin gitti... Amacı bölgede kadınların yaşadığı sorunları Mersin’de duyurmaktı.

Film çekti, çevreden destek gördü ve Yün Bebek filminin galası 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yapıldı. Bu film ona New York Avrasya Film Festivali'nde "Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı" ödülünü kazandırdı.

TEBRİKLER ÜMMİYE ANNE.