Yıldızlar geçidiyle başlayan "Uçan Süpürge Film Festivali"nin programında neler var? Festivalde kimler ödül alacak?

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; bu yıl 23. Kez düzenleniyor. 7 Mayıs’ta başlayan festival 14 Mayıs’a kadar devam edecek.

Pandemiye rağmen kadın sinemacıları bir araya getiren organizasyon “evde kalmış” söylemine, ev içi görünmez emeğe, evde kalamayanlara ve evde olma deneyimlerine atıfla #EvdeKaldık temasıyla başlıyor.

Onursal Başkan Türkan Şoray

Festivalin onursal başkanı Türkan Şoray, “23 yıldır hayatımızı zenginleştiren Uçan Süpürge Festivali, bu dayanışmaya kendi rengini katacak. Zorunluluktan ortaya çıkan uzaktan festival fikri, aslında güzel bir olanağa açıldı. Çünkü perde bu kez sadece Ankara’da değil, tüm Türkiye’de açılacak ve hatta tüm dünyada açılacak. Bu festival bir kez daha toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle cesurca savaşan kadınlara ve dünyayı daha yaşanır bir yer kılmak için çalışan bütün emekçilere armağan” diyor.

Ödül alacak isimler

“Genç Cadı” ödülü Bulantı’dan tanıdığımız ve Kız Kardeşler, Kronoloji gibi 2019’un önemli filmlerinin başrolünde karşımıza çıkan Cemre Ebüzziya’ya,
“Bilge Olgaç” ödülü ise senarist ve yönetmen Handan İpekçi, yapımcı Sevil Demirci ile yazar ve yönetmen Işıl Özgentürk’e verilecek.
Vakfın Onur Ödülü ise Şahika Tekand ve Nebahat Çehre’nin olacak.

Festivalde 31 farklı ülkeden 76 film var. Çalışmak zorunda olanlar, kadınlar, farklı saat dilimlerinden veya yaşam alışkanlıklarından olan seyirciler düşünülerek her film, günde iki defa gösterilecek.

Festival boyunca, sokak, ev, emek, cinsellik, aile, çocuk evlilik, göçmenlik gibi pek çok temayı odağına alan “Pembesiz Mavisiz”, “Yersiz Yurtsuz”, “Arafta”, “Kabuğunu Kırmak”, “Olay Yeri: Aile”, “Evde Kalamayanlar”, “Erkekliğin İdeolojik Aygıtları” “Sokakta” ve “Evde” bölümleriyle, festival kıtası olan Afrika’nın seçkisinden 12, festival ülkesi olan İrlanda’nın seçkisinden 8 filmle buluşmanın yanı sıra, pek çok kısa kurmaca, deneysel, animasyon, belgesel ve uzun metraj filmi Uçan Süpürge’nin web sitesinden izlenebilecek.

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programı: İZLENCE

Bi'SORU DAHA?

Yün Bebek kimin eseridir?

Topraktan kazandı, filme yatırdı, kadına şiddete parmak basmak istedi ve New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın...

67. Berlinale'de Altın Ayı ödülünü hangi film kazandı?

67. Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) ödüller sahiplerini buldu. İşte "Altın Ayı" ödülünü kazanan film ve diğer ödüller...

Türkan Şoray Kuralları nelerdir?

Türk Sineması’nın ‘Sultan’ı Türkan Şoray’ın film anlaşmalarına şart koyduğu ve Yeşilçam tarihine geçen kurallar nelerdir? 

Haluk Bilginer'in tiyatro ve sinemaya bakışı nasıldır?

Sanatçı Haluk Bilginer, tiyatro ve sinemayı nasıl tanımlıyor? Haluk Bilginer'in oyunculuk sorusu nedir? Haluk Bilginer'in hayata bakışı nasıldır?