Ses Dergisi’nin 1970’teki Sinema Artisti yarışmasının hikayesini Kozalak Zeki anlatıyor? Tarık Akan'ın sinema dünyasına nasıl girdiğine cevap veriyor...

Kozalak Zeki… Zeki İrfanoğlu… Tarık Akan’ın 52 yıllık dostu! Tarık Akan’ın hayatını kaybetmesinin ardından büyük şok yaşayan ve üzüntüye boğulan Kozalak Zeki, Tarık Akan’ın sinema dünyasına girişine vesile olan olayı anlatıyor.

Habertürk’teki röportajda şunları söylüyor Kozalak Zeki…

"Ses Dergisi onun yazgısıydı. Ben sadece vesile oldum... Tarık o zaman lisedeydi. Bana okulun kapanmasına yakın 2 resmini getirdi.
Ses Mecmuası’nın da abonesiydim.
'Ulan sen bu kadar güzel misin?’ dedim.

Önce azarlama sonra şaşırma

Ertesi gün Ses’e gittim. Tarık’ın haberi yoktu.
Oradaki yetkili yarışmanın bittiğini söyledi. Adamla resimleri almadı diye kavga ettim.
O sırada merdivenlerden bir bey indi. O kişi Erman Şener’di.
Resimleri gösterdim ama ‘Yarışma bitti’ diyerek beni azarladı. Üzüldüğümü görünce resimlere baktı. Görünce kalakaldı.
‘Sen bunu nereden tanıyorsun?’ dedi.
‘Arkadaşım’ deyince, ‘Bu resimler bende kalacak, 1 ay sonra yarışma var’ dedi. Ertesi gün Tarık’a durumu anlattım.

Güneş gibi parlıyor

Yarışma günü beraber gittik. 200 kişinin içinde Tarık ‘güneş’ gibi parlıyordu. Benim mavi kazağımı giymişti. 16 Ocak 1971’de yayımlanan dergide birinci ilan edildi. Mehmet Şendil, Tarık’ı aradı. İlk filmi ‘Solan Bir Yaprak Gibi’ydi. 10 bin lira para aldı. O parayla babasına ve kendisine bir palto aldı. Parayı Elmadağ’daki gece kulübünde yedik. O gecenin sabahında Elmadağ’dan Sirkeci’ye yürüdük. Trene de kaçak binip Bakırköy’e geldik. 3 gün sonra filmi başlayacaktı. Plajda güreşirken burnunu kırdım. İlk filminde kırık burunla oynadı. O filmden sonra Tarık başladı zaten."