Türk sinemasının önemli figürü Münir Özkul'un oynadığı Bizim Aile'deki Yaşar Usta karakterinin iş adamı Saim Bey'e verdiği ders nedir?

Bizim Aile filminde efsane bir konuşmadır o... Yaşar Usta belki de birçok insanın duygularına tercüman olur.

Filmdeki efsane repliğin kısa hikayesi

Fakir bir ailenin oğlu (Tarık Akan'ın oynadığı Ferit-Yaşar Usta'nın üvey evladı) ve zengin ailenin kızına (Alev-Itır Esen) sevdalıdır, ikisi birbirini sever.

Zengin baba kızının sevdalı olduğu genci ve ailesini fakirliğinden dolayı hor görür izin vermez ama kız Ferit'e kaçar...

munir ozkul un efsane yasar usta repligi nasildir

İş adamı, Ferit'i dövdürür, Yaşar Usta'yı tazminatsız işten attırır, oturdukları evi yıkılmak üzere olduğu gerekçesiyle tahliye ettirir. Alev, Ferit'in ailesinin bu duruma düşmesinden rahatsız olur ve babasının evine döner. Yaşar Usta bu olaylar karşısında Saim Bey'in işyerine gider. 

İşte Yaşar Usta'nın efsane repliği

Yaşar Usta:
- "Saim Beyi görecektim."
Sekreter:
- "Randevunuz var mı?"
Yaşar Usta:
- Yok ama Yaşar Usta derseniz beni kabul eder. Çok önemli."
Sekreter:
- "Hiç sanmıyorum ama bir sorayım.(Telefonla patronu arar) Saim Bey, Yaşar Usta diye biri sizinle görüşmek istiyor. Peki efendim. (Yaşar Usta'ya) Sizi bekliyorlar, buyrun (içeri girer)."
Saim Bey:
- "Söyle ne istiyorsun?"
Yaşar Usta:

- "Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak. Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak. Ama nasıl yakışmaz. Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor.
Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum.
Hıh. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim Bey.

Sen mi büyüksün.
Hayır ben büyüğüm, ben, Yaşar Usta.
Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiç bir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun.
Dokunma artık aileme.
Dokunma çocuklarıma.
Dokunma oğluma.
Dokunma gelinime.
Eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar Usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni. Anlıyor musun. Vururum ve dönüp arkama bakmam bile (odadan çıkar)."

SAYGIYLA ANIYORUZ...

Bi'SORU DAHA?

Propaganda filmindeki atın adı nedir?

Rahmetli Kemal Sunal ve Metin Akpınar’ın başrollerini paylaştığı filmdir Propaganda… Ve orada beyaz güzel bir at vardır.

Atiye dizisinin konusu nedir? Atiye dizisinde kimler oynuyor?

Atiye dizisi nereden izlenebilir? Atiye kaç bölüm? Atiye dizisinin oyuncuları kimler? Atiye dizisinin konusu nedir? İşte Atiye dizisiyle ilgili...

Güzel Adam Süreyya ne zaman vizyona giriyor?

Güzel Adam Süreyya belgeselinin konusu nedir? Süreyya kimdir? Belgesel filmde kimler vardır? Güzel Adam Süreyya ne zaman vizyonda olacaktır?

Muhsin Ertuğrul nasıl tiyatro istemiştir?

Türkiye’de tiyatro denince ilk akla gelen değer olan ve isimleri sahnelerde yaşatılan Muhsin Ertuğrul 1931’de tiyatro isteğini şöyle dile getirir...