Türk sinemasının iki büyük değeri Müjdat Gezen ile Ayşen Gruda arasında neler yaşandı? Aşk var mıydı? Evliliğin eşiğinden dönüldü mü?

Türk sinemasının ve sanatının iki önemli ismi... Mizah tarihinin iki büyük ustası... Müjdat Gezen ve Ayşen Gruda. İki isim 2016'da Hürriyet'e verdikleri röportajda özel dünyalarını açtılar... İşte ikilinin duygusal bağı.

 

İlk olarak 1963 yılında Muammer Karaca Tiyatrosu'nda "Şeş Beş" oyununda karşılaşırlar.
Ayşen Gruda, Müjdat Gezen'i görür ve "Ne komik adam ya!" der.
Müjdat Gezen de Ayşen Gruda için "Ne güzel bir kız" diye içinden geçirir.

Kilolarca aşk mektubu

Devamını ve ayrıntıları iki değerli isim anlatıyor:
Ayşen Gruda:
"Biz 1963’te tanıştık ve bir sene aynı oyunda oynadık. Ama arkadaşız yani. Sonra Müjdat askerlik için İskenderun’a gitti. Daha dün gibi hatırlıyorum; Saraçhane’de, yolda yürüyorum, Müjdat asker iznine gelmiş. Arkamdan 'Deli, deli!' diye bağırıyor. 'Bir yerde çay var, gidelim mi' diye teklif etti. Eee gidiş, o gidiş. Flörte başladık. Sonra izni bitti ve askere döndü. Bir görsen, bana kilolarca aşk mektubu yazardı."

Müjdat Gezen:
"Ama bunun karşılığında ne oldu? Bir gün Ayşen bana, 'Ben başkasıyla evleniyorum' dedi! Askerdeyken Ayşen’e sinirlenip alyansı helaya attım (gülüyor)."

Ayşen Gruda:
"İntikam için yaptım! Aslında, çocukça bir şey diyeyim. Bu yine askerden izne geldi; 'Yasak Sokaklar' isminde bir film çekiliyor ve Müjdat da orada asistan. Bir gün baktım ki filmde oynayan Pervin Par’ın kirpiğini takmış, kıyafetlerini giymiş, taklitler yapıyor. Çok sinirlendim. Neden başkasının elbiselerini değil de Pervin’inkileri giyiyor diye. Sinirli şekilde üst kata çıktım, ağladım, ağladım. Hatta oyuncu arkadaşlar 'Müjdat’ı dövelim mi?' dediler. İstemedim tabii. O yeniden askere gittikten sonra ben de evlenmeye karar verdim. Bunu duyan Müjdat, bana okkalı bir mektup yazdı. Zaten bizim aşkımızın yüzde 90’ı mektuptu."

Müjdat Gezen:
"Bir şey söyleyeyim; Ayşen’in bende bikinili fotoğrafları vardı. Foto Esmer’de çekilmiş.... Askerdeyken göndermişti, jest olsun diye (gülüyorlar)."

(Çapkın mıydınız? sorusuna)
Ayşen Gruda:
"Çapkındım ama gözlerim fıldır fıldır değildi. Hayatımda biri varken hayatımda sadece o vardır. Benim için önemli olan cerbeze. Yani beni güldürebilen erkeği severim. Kabak gibi oturanı sevmem. Sonra Müjdat'la çok iyi arkadaş olduk. Müjdat da evlendi. Aramızda ne kin ne de nefret kaldı."

"Ayşen çok yaratıcı"

(Birbirinizi nasıl anlatırsınız sorusuna)
Müjdat Gezen:
"Bütün kadın komedyenlerle çalıştım. Ama Ayşen kadar yaratıcı olana rastlamadım. Yıllar önce ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ oynuyoruz. Kamer Genç, o dönem çapkınlık yaparken yakalanıyor ve gazetecilerin 'Neredeydiniz' sorusuna 'Çiçek suluyordum' diyor. O sırada Ayşen’le Ateşböceği Ercan karı-kocayı oynuyorlar. Ayşen oyunda kocasına 'Neredesin' diye soruyor, Ercan da doğaçlama olarak 'Çiçek sulamaya gittim' diye cevap veriyor. Ortalık yıkılıyor. Ayşen buna cevap veremedi ya, uykuları kaçıyor. Ertesi gün Ercan yine 'Çiçek suluyordum' deyince Ayşen lafı yapıştırıyor: 'Sen önce evdeki çiçekleri sula! Ayrıca sen çiçek sulayamazsın çünkü hortumun kısa.' Ayşen bu kadar güçlü bir oyuncu işte..."

Ayşen Gruda:
"Müjdat’ın insanlara belli etmeden yardımcı olan bir tarafı var. Herkesin burun kıvırabileceği oyunculara daima rol vermiştir."

SAYGIYLA ANIYORUZ SELAMLIYORUZ...

Bi'SORU DAHA?

Haluk Bilginer’in rol aldığı film ve diziler hangileridir?

Haluk Bilginer, tiyatro dünyasına nasıl girdi? Haluk Bilginer'in oynadığı filmler, diziler hangileridir? Haluk Bilginer'in kazandığı ödüller nelerdir?

Müjdat Gezen ile Ayşen Gruda aşk yaşadı mı?

Türk sinemasının iki büyük değeri Müjdat Gezen ile Ayşen Gruda arasında neler yaşandı? Aşk var mıydı? Evliliğin eşiğinden dönüldü mü?

Charlie Chaplin'in Büyük Diktatör'deki final konuşması nasıldır?

Dünyanın Şarlo olarak tanıdığı ve sevdiği Charlie Chaplin'in insanlık manifestosu olarak da değerlendirilen Büyük Diktatör filmindeki modernleşme,...

Dedikodu şarkısının sözleri kime aittir?

Sezen Aksu besteledi, Levent Yüksel söyledi... Ama herkes onu “Kim söylemiş beni, Süheyla’ya vurulmuşum diye?” bildi... Peki ya yazarı...