İnek Şaban karakteriyle özdeşleşen Süt kardeşler, Çöpçüler Kralı, Davaro ve Sakar Şakir filmleri unutulmazlar arasında olan Kemal Sunal nasıl sanatçı oldu?

Herkesin bir hikayesi vardır ama genelde yargılar sonuca bakılarak “Oh ne güzel hayat” tadında verilir. Ancak detaylara inildiğinde ve biraz araştırıldığında bazı insanlara olan saygı, sevgi ve önyargı öyle bir kırılır ki, hayatın o kadar da kolay olmadığı feleğin çemberinden geçtiği görülebilir.
İşte onlardan birisi de şu anda eski filmleri gösterilse bile reyting sıralamasında ilk 5’te olan Kemal Sunal’dır. Ki bir dönem Kemal Sunal filmlerinin ayrı kanallarda aynı anlarda yayınlandığında birbiriyle yarıştığı bilinen bir gerçektir.
Bu sonuçların ardından kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan Kemal Sunal’ın sanat dünyasına girişine gidelim...

Atatürk sevgisi

10 Kasım 1944 İstanbul doğumlu olan ancak Atatürk’ün öldüğü günü doğum günü olarak kabul etmediği için doğum tarihini 11 Kasım olarak değiştiren Kemal Sunal üç çocuğun en büyüğüdür. Annesi ev hanımı, babası Mustafa Sunal ise Migros'ta işçidir.
Babasına çok benzeyen Kemal, çocukluk yıllarını İstanbul’da Küçükpazar'da geçirir. İlkokula başladığında annesiyle gider. Diğer tüm çocuklar ağlarken o sakindir.
Ortaokul yıllarında efendi ve utangaçtır. Ortaokulu bitirdikten sonra Vefa Lisesi'ne yazılır. İşte sanatçı kimliğine kavuşacağı adımlar da burada atılır.

Öğretmeni elinden tutar

Tiyatrocu olmak istediği için okulda müsamereler düzenler. Tiyatroya olan ilgisi Felsefe öğretmeni Belkıs Bakır'ın dikkatini çeker. Ancak baba ilk etapta Kemal Sunal’ın tiyatrocu olmasına izin vermez. Belkıs Bakır baba Sunal’ı ikna eder ve Kemal’i Kenter Tiyatrosuna götürür Müşfik Kenter ile tanıştırır. Anlaşma yapılır. Sunal'ın yer aldığı ilk tiyatro oyunu Deli İbrahim'dir ama hiç diyaloğu olmamasına rağmen seyirci ona güler. Sanat hayatı Zoraki Tabip adlı tiyatro oyunuyla başlayan Kemal Sunal, Pendik Tiyatrosu'na geçer. Bülent Kayabaş ile tanışır. İkisi de fakirdir ve pazardan domates çalmışlıkları da olduğu belirtilir.

Pendik Tiyatrosu'nun kapanmasının ardından Devekuşu Kabare Tiyatroları'nda yer alır. “Dün Bugün” adlı oyunu izleyen Münir Özkul, Kemal Sunal'ın oyunundan etkilenip yanında Ertem Eğilmez'e “Bak Ertem, dikkat bu çocuğa, iş var bunda” der. Eğilmez, Kemal Sunal’ı Tatlı Dillim adlı sinema filmine alır.
Sonrasında mı? 35 filmde rol alır ve İnek Şaban karakteriyle herkesin sevgisini kazanır. Süt kardeşler, Çöpçüler Kralı, Davaro ve Sakar Şakir filmleri de unutulmazlar arasındadır.

SAYGI VE ÖZLEMLE...

Bi'SORU DAHA?

Hababam Sınıfı için verilen ilanın hikayesi nasıldır?

Hababam Sınıfı çekimleri öncesinde neler yaşandı? Yönetmen Ertem Eğilmez neden gazete ilanı verdi? Hababam Sınıfı'nın tiyatro versiyonunda olan...

Kibar Feyzo filminin konusu nasıldır ve oyuncuları kimlerdir?

Kibar Feyzo filmi nerede çekilmiştir? Kibar Feyzo filminde oynayan oyuncular kimlerdir ve rolleri nelerdir?

Cem Yılmaz'ın Arif V 216 filmi ne zaman vizyona giriyor?

Filmin konusu ne? Arif V 216 filminin yönetmeni kim? Arif V 216'nın başrolünde kimler var? Arif V 216 filmi ne zaman vizyonda olacak?

21. Yüzyılın en iyi 100 filmindeki Türk filmi hangisidir?

BBC, 36 ülkeden 177 sinema eleştirmeninin değerlendirmesine göre 21. Yüzyılın en iyi 100 filmi belirlendi... Aralarında bir de Türk filmi var...