Hababam Sınıfı çekimleri öncesinde neler yaşandı? Yönetmen Ertem Eğilmez neden gazete ilanı verdi? Hababam Sınıfı'nın tiyatro versiyonunda olan ancak sinema uyarlamasında olmayan ünlü kişiler kimlerdi?

Sinema öncesinde tiyatro uyarlaması vardı Hababam Sınıfı'nın. Rıfat Ilgaz'ın hayatından kesitler sunan ve kaleme dökülen bu öykü tadındaki hikayenin tiyatro versiyonunda Zeki Alasya ile Metin Akpınar da bulunuyordu. Film için masaya oturuldu ancak anlaşma sağlanamadı.

Yüksek ücretlere karşı

Yönetmen Ertem Eğilmez'in filmlerinden kalma özelliği bir tane jönü mutlaka oynatmasıydı. Ancak aynı Ertem Eğilmez yüksek ücretlere pek sıcak bakan bir anlayışta değildi. Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile anlaşamamasının da sebebi bu olarak gösterilir.
Her iki tarafın da konuyla ilgili olarak sitemli açıklamaları olmuştur.

Ertem Eğilmez, Zeki Alasya ve Metin Akpınar'ın artık "star" olduğunu ve onlarla çalışmayacağını söyler.
Zeki Alasya ve Metin Akpınar ise bu açıklamanın doğru olmadığını belirtip "Ama Tarık Akan'la çalışıyorsun!" eleştirisini getirir.
Ertem Eğilmez de bu eleştiri üzerine "Tarık Akan benim için star değil. Emel Sayın da öyle. Çünkü star prodüktöre istediğini yaptıran istediğini alan kimsedir. Fakat Tarık ne yapacağını bana sorar" der.

Amatör oyuncular

Geçelim 1975'te verilen ilan konumuza... Yönetmen Ertem Eğilmez Hababam Sınıfı için "Çoğunluğu amatör oyunculardan oluşan bir ekip kuracağım" diyerek gazete ilanı bastırır. O ilanda İnek Şaban karakteri bile aranmaktadır. Ki o dönemde Kemal Sunal o kadar ünlü birisi değildir.

 

Sonuç mu?
Tarık Akan, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe dışındakiler bu ilan üzerine başvuranlar arasından seçilir.
Türk sinemasına adını altın harflerle yazdıran Kemal Sunal gibi bir değerin yanı sıra her izlendiğinde keyiflendiren, mesaj veren ve yıllandıkça değerini anlamını koruyan bir Hababam Sınıfı çıkar ortaya. Evet sınıf o dönem adı sanı pek duyulmamış insanlarla doldurulur ama her biri Türk insanının yüreklerine kalplerine konar.