Sevim koş repliği ile hafızalara kazınan Cemil'in asıl mesleği neydi? Bizimkilerin "Cemil" karakterinin asıl adı ne? Şimdi ne yapıyor?

Uğurtan Sayıner desek sanırız "O kim?" sorusuyla karşılaşırız. Ancak Bizimkiler dizisinin Cemil'i desek yüzümüzü bir tebessüm alır ve "Sevim koş" repliği akla gelir.
Evet bir döneme damga vuran ve bizden biri olan Bizimkiler dizisinin renkli karakteriydi. Pencerede görürdük hep o Cemil'i. Alkoliktir. Peki ya gerçekte? İşte Cemil karakterini başarıyla canlandıran Uğurtan Sayıner hakkında kısa, ilginç ve şaşırtıcı bilgiler...

 

Babanın tokadı

1944 Samsun doğumludur. Asker kökenli bir babanın oğludur. Ki o baba asker olmak istediğini söylediğinde ilk ve tek tokadını atacaktır. Diğer çocuklarını asker yaparak kaybettiğini ancak Uğurtan'ı kaybetmeyeceğini söyler.
İlkokulu Beyazıd'daki Koca Ragıp Paşa İlkokulu'nda okur. Ortakol ve liseyi Pertevniyal'de.
1969'da İktisat Fakültesi'ni bitirir. Bir ara iktisatçı olarak çalışır ancak Zeki Alasya'dan gelen telefon "Uğurtan plato kuruyorum. Sen hem iktisatçısın hem de sanatçı. İki yönün de beni ilgilendiriyor gel platonun başına geç" üzerine çalıştığı işi bırakır.
Tiyatro ile tanışması edebiyat öğretmeni sayesinde Pertevniyal Lisesi'nde olur.
İlk sahne deneyimini lise yıllarında Metin Akpınar'ın oyununda yaşar.
Bizimkiler dizisinin katil karakteri Aykut Oray ile bir dönem aynı evi paylaşır.
Vasıf Öngören, Sermet Çağan gibi tiyatro ustalarının çırağı olarak yetişir.
İzmit depremini yaşar ve uzun süre çadırda kalır.

 

Alkolik Cemil'in doğuşu

Bizimkiler dizisinde canlandırdığı "alkolik Cemil" karakteri ile ünlü olur. Ve bir röportajında "Hiç alkolik olmadım" der ama bir dönem alkol tedavisi gördüğü belirtilir.
Bir de ilginç anısını anlatır: Ünlü bir bira markası ile reklam için yüksek bir miktarda para karşılığında anlaştım. Bira firması beni ve Ercan Yazgan'ı (Kapıcı Cafer) reklam için bir TV programına çıkardı. Programda sunucu bana bira içip içmediğini sordu. Ben de doğruyu söyleyip biradan nefret ettiğimi söyleyince reklam anlaşması iptal oldu.
Bizimkiler dizisinin senaryosunda eşinin adı Ayşe'dir. Ancak kendisi çekimlerden sonra eve gittiğinde eşi Sevim'e Ayşe diyebileceğini bunun da sorun oluşturacağını belirterek karakterin adını Sevim olarak değiştirir.
Dizinin çekimlerine önce dördüncü kattan başlanır ancak Cemil'in yükseklik korkusu olduğu için birinci kata iner.
İstanbul'un ardından Alanya'ya yerleşir ama orada tiyatroya ilgi olmadığı için yapamaz ve İzmir'e taşınır.
Bizimkiler dizisinin ardından kültür merkezine (Karşıyaka'da Uğurtan Sayıner Gösteri ve Sanat Merkezi)adının verilmesinden onur duyar.
Antalya'da dört tane mekana onun adı (Cemil) verilir.
"Maddi anlamda tiyatro bir şey kazandırmaz insana. Büyük paralar kazanmadım hiç. Ama Cemil kazandı. O da kazanınca borçlarımızı ödedi" der.
Bizimkiler dizisi 14 yıl sürer. Ve o diziyle ilgili olarak "Bana Cemil'i getirdi" der. Ki o Cemil'i herkesin çok sevdiğini söyler.

Ayrıldığı eş İzmit'te yaşamaktadır. İki çocuğum var. Kızı evli sosyolog. Oğlu sinema televizyon mezunu.
Son olarak İzmir'de tiyatro oyunları oynamaktadır ve Anadolu'da turnelere çıkar.
Her ay bir ölüm haberi alması konusunu da "Sevim koş, ölmedim yaşıyorum" esprisiyle karşılar.

Bi'SORU DAHA?

Kemal Sunal’ın sinema dünyasına girmesi nasıl olmuştur?

İnek Şaban karakteriyle özdeşleşen Süt kardeşler, Çöpçüler Kralı, Davaro ve Sakar Şakir filmleri unutulmazlar arasında olan Kemal Sunal nasıl...

Şevket Çoruh, devralacağı kavuk için neler söyledi?

Türk tiyatrosunun sembolü olan kavuğu bugüne kadar kimler taşımıştır? Rasim Öztekin'in kavuğu devredeceğini söylediği Şevket Çoruh ilk duygularını...

Fazıl Say'ın bestelediği "İnsan İnsan"ın sözleri nasıldır?

Fazıl Say'ın bestelediği, Muhyiddin Abdal'ın nefesinden bir bölümünün Cem Adrian, Güvenç Dağüstün, Burcu Uyar ve Selva Erdener'in seslendirdiği...

John Nash’in hayatını anlatan film hangisidir?

Nobel ödüllü matematikçinin hayatını konu alan 2001 yapımı biyografik dram filmi akıllarda yer etmiştir...